Управління безпечності харчових продуктів та ветеринарії
Інспекторами по питаннях ветеринарної медицини проведено всього перевірок підконтрольних об’єктів – 2654.
- З них 628 перевірок господарств різних форм власності.
- 151 перевірка забійних та м’ясопереробних підприємств.
- 2- перевірок холодокомбінатів.
- 1873 – перевірки інших об'єктів (сюди входять ринки, молокопереробні підприємства, господарства по вирощуванню ВРХ та ін.)
По наслідках проведеної роботи з метою усунень недоліків до порушників застосовувались міри впливу, а саме: піддано штрафу 1057 осіби на суму 89 тис 641 грн., з яких 1018 сплачено. Написано і вручено до виконання 898 приписів.
Проведено 9 засідань ДНПК при ОДА та 283 засідання при районих та міських державних адміністраціях.
Управліннями в районах та містах надавались адміністративні послуги по видачі експлуатаційних дозволів. Так, на харчову продукцію видано – 44 дозволи
на нехарчову продукцію видано – 15 дозволів.
Протягом 2016 року лабораторіями ветеринарно-санітарної експертизи на ринках проведено 10849 експертиз яловичини, 69419 експертиз свинини, 507 експертиз м’ясотуш дрібної рогатої худоби, 24500 експертиз м’ясотуш інших видів тварин, 126599 експертиз молока та молочної продукції, 26310 експертиз риби та рибної продукції, 141326 експертиз овочів та фруктів, проведено 76388 оглядів готових харчових продуктів промислового виготовлення, 15842 експертизи інших харчових продуктів.
Лабораторіями ветеринарно-санітарної експертизи на ринках не допущено до реалізації по різним причинам 2338 кг м’яса ВРХ, 19009 кг м’яса свинини, 439 кг риби і рибопродуктів, 4755 кг молока і молокопродуктів, 10655 кг продукції рослинного походження.
З метою виконання Плану державного моніторингу залишків ветеринарних препаратів та забруднювачів у живих тваринах та необроблених харчових продуктах тваринного походження у 2016 року державними інспекторами відібрано та направлено для проведення досліджень до уповноважених державних лабораторій ветеринарної медицини 90 зразків яловичини, 95 зразків свинини, 9 зразків м’язів птиці, 8 зразків м’язів риби, 35 зразків молока, 80 зразків яєць, 2 зразки баранини, 18 зразків меду.
У 2016 році зареєстровано 55 випадків сказу, що є найменшим показником за останні 10 років.
Наша область являється стаціонарно неблагополучною щодо сибірки. Останній випадок захворювання тварин сибіркою був у 2006 році. Протягом року щеплено 156 тис. тварин.
Епізоотична ситуація щодо захворювання худоби лейкозом в області контрольована, господарства різних форм власності поступово звільняються від даного захворювання.
У 2016 році серологічно досліджено в РІД 207 тис. 548 голів ВРХ і виявлено відповідно 134 голови РІД-позитивних тварини, у 2015 році – 197 тварин.
Від туберкульозу область оздоровлена у 2006 році. Протягом 2016 року в господарствах області виділено 87, а в 2015 році – відповідно 297 реагуючих на туберкулін голів ВРХ.
Випадків захворювання на лептоспіроз не зареєстровано. Протягом року досліджено 2679 голів ВРХ, 2942 голови свиней, 316 голів ДРХ, 245 голів коней, 40 голів диких свиней, 23 косулі, 30 собак і 1 кіт. Хворих тварин не виявлено.
У 2016 році в рамках виконання Програми контролю сальмонельозу в області проведено понад 4,8 тис. досліджень біологічного матеріалу від птиці, змивів із об’єктів птахогосподарств, кормів, продукції птахівництва. За результатами досліджень сальмонели виявлено у трьох птахогосподарствах, а саме: у ФПФ "Авіс" ПАТ ПГ "Червоний прапор" с. Гуменці, Кам’янець-Подільського району, ТОВ «Птахофабрика Волочиська» с. Ганишівка Волочиського району та ПП «Бондар плюс» с. Мар’янівка Хмельницького району. На дані птахо господарства було накладено карантинні обмеження, а після виконання комплексу оздоровчих заходів оздоровлено.
Протягом року в області зареєстровано 5 спалахів африканської чуми свиней, з них 3 в приватних дворогосподарствах і 2 на свинокомплексах.
На даний час карантинні обмеження продовжують діяти у 2 свиногосподарствах і прилеглих зонах, де проводяться остаточні міроприємства з дезінфекції та здачі свинопоголів’я зон захисту.
Управління державного нагляду за дотриманням санітарного законодавства
На Ваш лист повідомляємо, впродовж 2016 року фахівцями Держпродспоживслужби області, з питань дотримання вимог санітарного законодавства проведено 2196 позапланових заходів державного нагляду (контролю) (в складі комісій, створених органами влади, правоохоронними органами, іншими зацікавленими службами і відомствами та за заявами суб’єктів господарювання), у тому числі закладів торгівлі, ресторанного господарства, місць стихійної торгівлі – 877, закладів оздоровлення та відпочинку(дитячі оздоровчі табори, наметові містечка, табори праці та відпочинку)-112, дошкільних навчальних закладів, загально – освітніх навчальних закладів -1276, шкіл – інтернатів - 18. Видано 66 актів санітарно –епідеміологічного обстеження об'єктів лікувально-профілактичної, діагностичної напрямків роботи для отримання ліцензії на провадження діяльності з медичної практики.
Розглянуто 179 документів для подальшої видачі дозволів на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря із стаціонарних джерел, розглянуто 6 документів для видачі санітарного паспорту на склади пестицидів, 4 документи для видачи паспортів на роботу с радіоактивними речовинами та іншими джерелами іонізуючого випромінювання, 54 паспорти на місця видалення відходів, 11 реєстрових карт об’єктів утворення відходів, 1 - на гранично допустимі скиди у водний об’єкт.
Фахівці брали участь у проведенні санітарно – епідеміологічних розслідувань 7 спалахів інфекційних захворювань в Дунаєвецькому, Красилівському, Старокостянтинівському, Камянець - Подільському, Полонському районах та м. Камянець- Подільському ( 2 спалахи), в результаті яких постраждало 208 осіб, у тому числі 138 дітей. За результатами розслідувань матеріали передавались в правоохоронні органи.
З метою недопущення поширення африканської чуми свиней здійснювався контроль за дотриманням санітарного законодавства в закладах ресторанного господарства ( 38), торгівлі ( 69), навчальних ( 19), лікувально- профілактичних ( 6) закладах. Зверталась увага на проведення дератизаційних, дезінфекційних, дезінсекційних заходів на зазначених об’єктах.
Проведено санітарно – епідеміологічний контроль 2189 вантажів на митниці.
Розглянуто – 37 скарг та звернень громадян по яких прийняті відповідні рішення.
Впродовж 2016року фахівці залучались до проведення організаційно-методичної роботи. Брали участь у 25 нарадах, 6 семінарах, 5 колегіях.
З метою підвищення рівня обізнаності населення вимогам санітарного законодавства та для попередження виникнення та поширення інфекційної захворюваності серед населення області проводилась санітарно-освітня робота. Підготовлено 27 статей в пресу, 14 пам’яток по профілактиці кишкових інфекцій, проведено 65 радіо-виступів та 4 виступи на телебаченні, 745 бесід.
Управління захисту прав споживачів
У2016 році Відділом контролю у сферах захисту споживачів, реклами, антитютюнового законодавства Управлінням захисту споживачів здійснено 98 позапланових перевірок суб’єктів господарювання згідно звернень громадян та інших юридичних осіб, з них - 36 перевірок проведено за участю інших державних органів і громадських організацій.
Під час проведення позапланових перевірок у 20 суб’єктів господарювання виявлено порушення вимог законодавства про захист споживачів.
Протягом звітного періоду під час розгляду звернень громадян Відділом перевірено безпеку продукції (робіт, послуг) на загальну суму 1223,712 тис. грн., з них, на загальну суму 18,993 тис. грн., забраковано та знято з реалізації через відсутність документів, що засвідчують якість та безпеку товарів (робіт, послуг) та через відсутність необхідної, доступної, достовірної та своєчасної інформації по товар.
Всього за 2016 рік, за виявлені під час проведення позапланових перевірок порушення, притягнуто до адміністративної відповідальності 20 осіб з накладенням штрафів на суму 2,516 тис. грн., а до 4 суб’єктів господарювання застосовані адміністративно-господарські стягнення на загальну суму 8,965 тис. грн.
Відділом протягом даного періоду часу видано 20 приписів про припинення порушень прав споживачів згідно ч.1 п.1 ст.26 Закону України “Про захист прав споживачів”.
За 2016 рік Відділом досліджено 480 рекламоносіїв щодо дотримання вимог Закону України „Про рекламу”, з них: 372 - у сфері зовнішньої реклами, 56 - в друкованих ЗМІ та 23 - на транспорті. Всього за звітний період у сфері реклами виявлено три порушення. До двох суб’єктів господарювання застосовані адміністративно-господарські стягнення на загальну суму 1,990 тис.грн.
Згідно плану перевірок з ринкового нагляду, Відділом ринкового та метрологічного нагляду Управління захисту споживачів за 2016 рік проведено 50 планових виїзних перевірки характеристик продукції у її розповсюджувачів та 9 позапланових перевірок, відповідно до Закону України "Про державний ринковий нагляд і контроль нехарчової продукції" на підставі повідомлення про продукцію, що не відповідає встановленим вимогам та/або становить серйозний ризик.
Під час здійснення перевірок характеристик продукції: дитячого одягу та взуття; ігр та іграшок дитячих; обладнання електричного та електронного; ламп побутового використання та світильників; текстильних волокон та текстильних виробів, відділом ринкового та метрологічного нагляду за 2016 рік перевірено 1257 одиниць продукції, з яких 684 одиниць продукції не відповідають вимогам Технічних регламентів.
За результатами перевірок суб'єктам господарювання видано 59 Рішень про вжиття обмежувальних (корегувальних) заходів щодо обмеження надання продукції на ринку шляхом: приведення продукції у відповідність із встановленими вимогами, усунення формальної невідповідності, тимчасової заборони надання продукції на ринку.
За розповсюдження продукції, що не відповідає вимогам Технічних регламентів до суб'єктів господарювання застосовано штрафні санкції, згідно Закону України "Про державний ринковий нагляд і контроль нехарчової продукції" в сумі 51,85тис.грн.
За 2016 рік Управлінням захисту споживачів одержано 453 заяви, скарги та пропозиції, з них 194 надійшло письмово, 225 прийнято спеціалістами управління на особистому прийомі, 34 - з урядової "гарячої лінії".
Із 445 розглянутих звернень, 323 звернення за результатами розгляду вирішені (задоволені) на користь споживачів, що становить 73 % від розглянутих звернень громадян. В результаті розгляду звернень споживачам було повернуто коштів на суму 108,031 тис. грн.
У2016 році до Управління захисту споживачів звернулося 225 споживачів. Кожному споживачу надана консультація на питання, з якими вони звернулися та роз’яснені вимоги чинного законодавства про захист прав споживачів. Управлінням надано 315 письмових юридичних консультацій.
Управлінням у 2016 році отримано 176 звернень, з них: 34 - щодо житлово-комунальних послуг та 3 - щодо фінансових та банківських послуг.
Велика увага в Управлінні приділяється просвітницькій роботі та висвітленню результатів роботи у ЗМІ. у 2016 році спеціалісти Управління брали участь у заходах за участю громадськості Хмельницької області та висвітлювали у ЗМІ - пресі та на сайті Управління основні положення законодавства про захист прав споживачів. Протягом звітного періоду здійснено 81 виступ з наданням роз’яснень законодавства про захист прав споживачів.
Управління фітосанітарної безпеки
Спеціалістами управління в 2016 році проведено фітосанітарний моніторинг на встановлення фітосанітарного стану посівів сільськогосподарських культур на площі 233 тис.га. За матеріалами фітосанітарного моніторингу складено 332 інформаційних з них 213 термінових повідомлень.
Захист сільськогосподарських культур від шкідливих організмів проведений на площі 3197,7 тис.га ; у томі числі:
- від бур’янів-- 1265,6 тис.га ;
- від шкідників — 760,2 тис.га ;
- оздоровлено рослини від хвороб —855,0тис.га;
- біологічний метод застосований — 225,1 тис.га;
- десикація посівів — 91,8 тис.га.
Забезпечено протруєння насіння ярих зернових культур 55,9 тис.тонн, картоплі 98,6 тис.тонн, насіння озимих зернових під урожай 2017 року 45,9 тис.тонн.
Для проведення вищевказаних обсягів захисних заходів аграріями області використано:
- інсектицидів - 223,2 тонн;
- фунгіцидів - 598,7тонн;
- протруйників - 145,4тонн;
- гербіцидів — 1422,6тонн;
- десикантів — 218,0тонн;
- родентицидів — 4,00 тонн ;
- біопрепаратів - 74,7тонн.
Спеціалістами інспекції проводилось навчання з питань безпечного проведення робіт з пестицидами і агрохімікатами, видано 2235 документи дозвільного характеру з них посвідчень 1154, допусків 1081 штук.
За звітний період спеціалістами управління виконано значний обсяг робіт, що спрямований на попередження проникнення та розповсюдження регульованих шкідливих організмів на територію області.
Проводилось своєчасне виявлення, локалізація та ліквідація карантинних організмів обмежено поширених в області, а також проводився державний контроль за дотриманням особливого карантинного режиму та проведення заходів з карантину рослин при вирощуванні, заготівлі, зберіганні, переробці, введенні, вивезенні, перевезенні, реалізації та використанні об’єктів регулювання.
За 2016 рік спеціалістами управління фітосанітарної безпеки:
проведено інспектування транспортних засобів 20017 одиниці;
- оглянуто понад 714,6 тис.тонн зерна, зерно продуктів та інших вантажів;
- більш як 300 тис.мз лісопродукції, які вивозилися за межі області;
видано 4395 карантинних та 7515 фітосанітарних сертифікатів на загальну суму 510955,5 тис.грн. ( адміністративні послуги в місцевий бюджет);
- оглянуто 108530,6 тис.тонн та 5243,3 тис.шт імпортних об’єктів регулювання;
- відповідно Протоколу КНР обстежено, відібрано зразки, проведено фітосанітарний аналіз на площі 42,5 тис.га., зернових та технічних культур (соя,ячмень, кукурудза) , а також 64 складських приміщень.
- Проведено 6 позапланових перевірок дотримання законодавства України суб ’єктами господарювання у сфері захисту рослин.
При ввезенні пряжі кількості 351,2 тонн з Н.Р. Бангладеш без відповідних документів, під час огляду оформлено 4 нотифікаційні повідомлення.
На території області запроваджено карантинні обмеження:
- американський білий метелик- площа ураження 113,8 га;
- золотиста картопляна нематода — площа ураження 21,66 га;
- західний кукрудзяний жук - площа ураження 200 га;
- ризоманія цукрового буряка - площа ураження 1,58 га;
- амброзія полинолиста — площа ураження 113,38 га;
- повитиця польова - площа ураження 0,03 га.
- в цьому році знято обмеження на картопляну золотисту нематоду на площі 0,81 га ;
Виявлено вперше неповірус кільцевої плямистості тютюну в Кам’янець Подільському районі в посівах сої на площі 100,89 га.
У своїй роботі управління фітосанітарної безпеки тісно співпрацює з обласною та районними адміністраціями та іншими контролюючими органами; активно пропагує державну політику у сфері фітосанітарії. У поточному році державними інспекторами проведено:
--385 лекцій і бесід, на яких були присутні 2377 особа;
-- опубліконо 44 статі в обласній та районних газетах;
--видано рекомендації щодо догляду посівів озимих та ярих культур- тиражем 252 екземпляри.
Управління контролю в сфері насінництва та розсадництва
Здійснено моніторинг виробництва та реалізації насіння і садивного матеріалу господарствами, що занесені до Державного реєстру виробників насіння та садивного матеріалу на 2016 рік. На території Хмельницької області господарську діяльність здійснюють 30 таких юридичних осіб. З них 26 господарств виробляють та реалізовують насіння сільськогосподарських культур, 4 господарства займаються вирощуванням садивного матеріалу плодових та ягідних культур.
Станом на 01.01.2017 року насінницькими господарствами Хмельницької області, з урожаю 2016 року було вироблено 25989 тонн насіння сільськогосподарських культур. Об’єм реалізованого склав 13048 тонн, що становить 50,2 % від виробленого. Левову частку в реалізованому насінні займають озимі зернові культури.
Для подальшого використання в роботі від Головного управління статистики у Хмельницькій області взято перелік юридичних та фізичних осіб, що займаються оптовою та роздрібною торгівлею насінням, на території Хмельницької області. За їх даними, в області функціонує 145 юридичних та фізичних осіб, що згідно видів їх економічної діяльності, можуть займатися оптовою та роздрібною торгівлею насінням на території Хмельницької області. Керівництву зазначених в переліку юридичних осіб підготовлено запити для уточнення їх виробничої діяльності у сфері насінництва та розсадництва.
Сектор контролю за регульованими цінами
В період з 01 липня по 31 грудня 2016 року сектором контролю за регульованими цінами Головного управління Держпродспоживслужби в Хмельницькій області було проведено 4 планових перевірки з питань дотримання дисципліни цін суб’єктами господарювання на території області.
У зазначений період було перевірено один об`єкт в сфері торгівлі продтоварами та три об`єкти фармацевтичного ринку.
Порушення дотримання державної дисципліни цін було виявлено в ході перевірки 2 суб`єктів господарювання. Прийнято 2 рішення про застосування адміністративно – господарських санкцій на суму 16219,5 грн., що сплачені до державного бюджету.
Відповідно до Кодексу України про адміністративні правопорушення за порушення державної дисципліни цін до адміністративної відповідальності було притягнуто 1 особу, накладено адмінштраф у розмірі 85,00 грн.