Телефон гарячої лінії: (0382) 650734
Телефон гарячої лінії Держпродспоживслужби: (044) 3647780, (050) 2300428

but vs

but up

but zs

ses1

ZG

Додаток до листа банер

Scrbanhot 1

 

Пирій повзучий:

такий    знайомий    Незнайомець…

    pyrij 2Кожному землеробу  добряче дошкуляє Пирій повзучий (з латини  Вогонь полів), що забур’янює майже всі культури, а  особливо  погано  оброблювані  угіддя.  Зустрічається всюди – на полях і городах, в садах і ягідниках як злісний бур'ян, що знижує врожаї культурних рослин, утруднює обробіток грунту і  сприяє поширенню шкідливих комах та грибкових захворювань. 

Розмножується насінням але головним  чином  кореневищами, утворює до 1000 і більше зернівок,   які    в   грунті   зберігають    життєздатність   понад   5   років.

На кореневищах розміщуються вузли з зачатковими листками. Навіть невеликий відрізок кореневища з брунькою вкорінюється і утворює нову рослину. Основою боротьби з цим бур’яном є прийоми, що позбавляють життєздатності кореневища, більша частина яких розміщується на глибині 10-12  см. На середніх і важких грунтах  ефективним є дворазове лущення дисковими знаряддями, а з появою сходів - глибокої оранки плугом з передплужником. Повне знищення досягається лише при поєднанні механічного обробітку і застосування хімічного методу боротьби. 

В той же час ця рослинавиконує важливу меліоративну функцію: невибаглива до ґрунтів,  солевитривала, посухо - та зимостійка, здатна за короткий термін утворювати міцну дернину  захищає грунт від водної та вітрової ерозії, зсувів схилів та берегів річок.

  pyrij 3  На пасовиськах пирій – ранній вітамінний  корм як для диких,  так і для домашніх тварин, що поїдають його з великим задоволенням, а надто до початку колосіння.  Зелені смачні пагони повертають худобі міцність і вгодованість після стійлового періоду та підвищують надої молока.

Незамінний пирій повзучий і в якості заготовленого на зиму сіна, яке за загальною поживністю перевершує навіть люцернове, поступаючись тільки вмістом білка; велика та дрібна рогата худоба, коні, вівці, кролі та птиця поїдають його повністю.

    Крім того пирій містить  лікарські речовини, корисні тваринам, особливо молодняку. Трава добре відома кішкам, собакам, які оздоровлюються нею, відчувши нездужання.pyrij 4 Рослина містить  білки, вуглеводи,  мінеральні солі, ефірні олії, каротин, вітаміни та інші корисні компоненти, тому народні    цілителі застосовують пирій повзучий як протизапальний, відхаркувальний, обволікаючий, потогінний,  сечогінний, болевтамовуючий засіб, що допомагає також при запаленні шлунково-кишкового тракту, верхніх дихальних шляхів, закрепах, геморої, хороший засіб при хворобах, пов’язаних з порушенням сольового обміну: сечокам’яної і жовчнокам’яної, артритах і остеохондрозах, подагрі та ревматизмі а також захворюваннях печінки і шкірних недугах. Цікаво що наші предки протягом століть вживали цей злак як продукт харчування: з нього готували супи, борщі, гарніри, салати, борошно, крупу, сурогат кави. Відварені кореневища  готували з листям кропиви, кульбаби, подорожника. В якості лікарської сировини кореневища заготовляють восени або ранньої весни, до того, як відростуть молоді стебла, а траву збирають з початком літа.

 

Сергій Пептюк,

головний спеціаліст відділу

прогнозування, фітосанітарної

 діагностики та аналізу ризиків

Управління фітосанітарної безпеки

                                                    

сайт зроблено в adgrafics