Телефон гарячої лінії: (0382) 650734
Телефон гарячої лінії Держпродспоживслужби: (044) 3647780, (050) 2300428

but vs

but up

but zs

ses1

ZG

Додаток до листа банер

Scrbanhot 1

 

Krot

    Прототип цього кумедного героя відомого чеського (ювілейного) мультфільму кріт звичайний відноситься до дрібних комахоїдних ссавців. Живиться дощовими черв,яками, може поїдати дротяників, лялечок п'ядуна, капустянок, личинок травневого хруща та інших шкідників. Причому кротам доводиться харчуватися не менше трьох разів на добу, тому вони досить швидко очищають угіддя від грунтових шкідників. В процесі життєдіяльності кроти розпушують грунт, збагачують його органічною речовиною, поліпшуючи фізичні та механічні  властивості, підвищуючи родючість. Грунт, який  при побудові нір викидається на поверхню, слід підсипати під коріння багаторічних рослин, дерев та кущів, використовувати для посадки розсади овочів, декоративних культур, висівання насіння, адже він оструктурений, насичений киснем, мінеральними речовинами, гумусом, не містить шкідників та насіння бур'янів.     

  Кроти риють нори двох типів - житлові та кормові. Житловими ходами тварини переміщуються з однієї ділянки на іншу та до водопою. Це так званий коридор його «будинку», який веде до гнізда. Кормові ж канали служать своєрідними пастками для комах та личинок, дощових черв’яків, яких приваблює тепло та запах кротового мускусу. За одну ніч кріт може викопати майже 50 метрів тунелю. Система кротовин відіграє роль дренажу земельних ділянок у дощові сезони та служить своєрідною вентиляцією для охолодження грунту нічної пори  в жаркі посушливі періоди. Будуючи канали, кроти нерідко пошкоджують кореневу систему різних рослин: квітів, овочів, ягідників, а також молодих дерев та кущів, порушуючи їх живлення чи навіть викликаючи загибель. Деякі гризуни, особливо щури,  часто використовують кротові тунелі для переміщення, непомітно проникаючи на  ділянки і поїдаючи урожай.  Викинута назовні земля не тільки псує зовнішній вигляд пасовища, сіножаті, розсадника, але і перешкоджає використанню реманенту.

Справжнім лихом стають кроти для ландшафтного дизайну, адже ці звірятка можуть по-своєму «скоригувати» клумби, газони, садові доріжки. Активність кротів посилюється здебільшого навесні, восени та після періоду дощів.

Не дивно, що власники земельних угідь не в захваті від такого сусідства і всіма можливими способами стараються його позбутись: виготовляють різноманітні звукові відлякувачі, кротоловки, капкани, затоплюють нори, навіть дресирують собак, розкладають у кротовини речовини з неприємними запахами, часто отруйні, заливають в нори розчини пестицидів, чим шкодять не тільки кротам, але і грунтовій мікрофлорі та врешті собі. Дійсно, кротів дещо відлякують різкі запахи, посадки овочевих бобів, гороху, квасолі, цибулі, часнику, пастернаку, деяких видів декоративних рослин: класичний нарцис, чорнобривці,  царська корона (існує думка що запах її цибулин нагадує запах лисиці і асоціація з хижаком відлякує кротів).

Своєрідним  бар’єром для кротів можуть стати добре втоптані доріжки по периметру ділянки: вони не любить розривати щільну землю. Щоб відлякати цих землекопів, іноді буває досить активної діяльності на ділянці - якщо там багато людей і постійно хтось ходить, кроту це швидше за все не сподобається.  

 Перед тим як починати боротися з кротами  задумайтесь про користь, яку приносять ці створіння. Якщо ви вирішили позбутися кротів, закликаю все ж скористатися гуманними способами. При цьому дуже важливо, починати боротьбу з цими тваринами відразу після їх появи, інакше вони встигнуть обжити територію, і тоді вигнати їх буде набагато складніше, адже вони, як і більшість комахоїдних і гризунів  проживають сім’ями, чисельність яких  варіює  від 5 до 8 особин.   Для того щоб позбутися кротів  не знищуючи  їх рекомендую користуватися електронними відлякувачами, як найбільш ефективним сучасним способом, що не завдає шкоди тваринам. 

До речі в країнах Євросоюзу, де ще кілька десятиліть тому кроти винищувалися з метою  заготівлі хутра, вони захищені законодавством та занесені до Червоної книги, тому заходи боротьби також зводяться виключно до відлякування.

                                                       

Сергій Пептюк,

Головний спеціаліст відділу прогнозування,

фітосанітарної діагностики та аналізу ризиків

Управління фітосанітарної безпеки

сайт зроблено в adgrafics