Для підвищення урожаю картоплі перед посадкою потрібно провести комплекс агротехнічних прийомів: прогрівання,обробка дезінфікуючими й поживними розчинами, регуляторами росту, озеленення і пророщення на світлі. Такі порівняно недорогі та мало трудомісткі прийоми не менш ефективні ніж вибір сорту, добрива, своєчасність, доцільність та дотримання агротехніки вирощування, захист росли від шкідників і хвороб. Передпосадкова підготовка бульб картоплі ( яровизація) віднімає не дуже багато часу, але до неї потрібно готуватись завчасно.
Іноді життєві обставини складаються таким чином, що всі рекомендації вчених виконати неможливо. Існує дві програми яровизації картоплі: програма мінімум та програма максимум. Програму мінімум потрібно виконати в будь якому разі, а програму максимум можуть виконати справжні ентузіасти картоплярства. Важливо те, що програму мінімум можна доповнити з успіхом елементами технологічних операцій програми максимум.
Програма мінімум.
Обов’язковими операціями при підготовці насіннєвої картоплі до посадки є перебирання та калібрування бульб ( 70г), прогрівання, пророщення на світлі. Зневага кожним із цих прийомів завжди обертається недобором урожаю. Бульби недостатньо прогріті й слабо пророслі, довго будуть перебувати в землі без помітного розвитку, дадуть зріджені або нерівномірні сходи. Чим довше материнські бульби перебувають під землею, тим більше вони ушкоджуються грунтовими шкідниками, інфікуються грибковими хворобами. Пізні сходи картоплі створюють сприятливі умови для розвитку бур`янів.
Витягати бульби картоплі з погреба й приступати до їхнього прогрівання треба завчасно. Найбільш природно йде яровизація картоплі, якщо посадковий матеріал пророщують перед посадкою протягом 20-30 днів при температурі 12-15 град. Однак, якщо немає можливості витягти картоплю в ранній термін і складно підтримувати необхідну температуру (наприклад, у випадку морозів), прогрівати бульби можна пізніше, за 15-20 днів до посадки, але при більш високій (кімнатній ) температурі. Вологість повітря в період пророщення повинна бути в межах 85-95 %, щоб бульби не підсихали. Для підтримки оптимальної вологості картоплю потрібно збризкувати водою або розкладати в приміщені вологу мішковину. Проростати картопля повинна на світлі, не залежно від того, чи була вона озеленена з осені. У темряві бульби утворюють довгі та ламкі паростки, які при посадці будуть ушкоджені. Тому неприпустимо пророщення насіння картоплі насипом, у кошиках,ящиках і т. п. Гарне освітлення, стабільну температуру й вологість можна створити , пророщуючи картоплю, в прозорих поліетиленових мішках або рукавах. Ширина їх повинна бути не більше 28 см, по всій довжині потрібно зробити отвори діаметром 1-1,5 см. Такі перфоровані мішки можна підвішувати на поперечинах або петлях в добре освітленому приміщені або на вулиці при хорошій погоді. Досить часто для створення сприятливих умов проростання бульб картоплі городники використовують підвіконня,саморобні полиці, стелажі й т. п Картоплю на них слід розміщати в 1-2 шари.
Після дуже спекотного літа, у без морозну зиму або при високій температурі зберігання ( вище +4 град.) картопля може передчасно прорости ще в погребі, дати короткі або навіть довгі (10-20см) паростки. Короткі не засохлі паростки без виразок і рудих плям, з не почорнілими верхівками ( навіть якщо навколо них утворилися дрібні корінці) можна залишити,але обов’язково зволожити їх водою тієї ж температури, що в погребі. Всі довгі,засохлі й почорнілі та надламані паростки потрібно видалити. Нитковидні паростки з новоутвореними дрібними бульбами потрібно також видалити. Причиною нитковидності можуть бути інфекційні хвороби ( стовбур,жовта карликовість,відьмина мітла, судинні мікози та скручування листя), а також неінфекційні фактори (передчасне пробудження вічок внаслідок високої температури та поганої аерації грунту в кінці вегетації, висока температура та недостача кисню при зберіганні,механічні пошкодження бульб та паростків). Бульби з нитковидністю можуть не зійти зовсім або дати малопродуктивні кущі картоплі.
Підготовлені до посадки бульби потрібно протравити. Для цього можна використати протруйник Престиж. Цей препарат має як інсектицидні, так і фунгіцидні властивості.. Як інсектицид має захисну дію від твердокрилих ( колорадський жук, травневий хрущ та інші) і рівнокрилих комах, допомагає в боротьбі проти трипсів і попелиць,, пильщиків, молі, дротяників. Як фунгіцид, захищає від ризоктонії. Норма внесення Престижу: 10 мл препарату розчинити в 90 мл води,витрата робочого розчину —100-200 мл\10 кг картоплі. Обробляти бульби потрібно перед висаджуванням обприскувачем. Дану роботу та посадку картоплі потрібно проводити в резинових рукавицях. Препарат Престиж зберігає свою токсичність до середини цвітіння картоплі, а тому на ранні сорти картоплі (40-денні) та ,якщо ви плануєте вживати молоду картоплю середніх та пізніх сортів, будь які протруйники використовувати не можна. В бакову суміш до протруйника можна добавити регулятори росту та мікроелементи. Така обробка помітно підвищить урожай картоплі іноді на 50 і більше процентів. Готовити суміш потрібно по заводській інструкції до кожного регулятора росту ( Ель-1,фумар, потейтин, емістим- з, епин, імуноцитофіт та інші) . Як мікроелементи можна використовувати готові препарати ( Реаком-Ср-Картопля, еколист-стандарт, нутривант плюс, сечовин-кб).
Програма максимум.
Якщо вирощування картоплі для вас улюблене заняття, захоплення, а бажання одержати найкращий результат від своєї праці збігається з можливостями, коло операцій по підготовці садивного матеріалу картоплі варто істотно розширити. Пам’ятайте , що кожне обламування паростків знижує майбутній урожай на 12-25%, а де які сорти після двох обламувань паростків можуть взагалі не дати сходів. Непророслі бульби зразу після виїмки із сховища потрібно помістити на пару днів біля джерел тепла або влаштувати їм «ванну» з води з температурою +4-5 градусів. Такий термострес швидко розбудить життєві сили бульб після зимової сплячки. Різко прогрівати вже пророслі бульби не можна, їхні незміцнілі паростки загинуть.
Потім потрібно обробити бульби живильними розчинами макро- і мікродобрив. Доведено, що обробка бульб у розчині мінеральних доьрив прискорює сходи, підсилює вегетацію й бульбоутворення, підвищує урожайність. Добрива стимулюють також розкладання живильних речовин, що втримуються в материнській бульбі, на засвоювані форми. Ось рецепт розчину для замочування бульб: карбамід або аміачна селітра—400г, моно фосфат калію—200г, борна кислота –15г, мідний купорос –2г, перманганат калію —0,5г, вода – до 10л. Одним літром такого розчину за допомогою пластмасової лійки або обприскувача можна зволожити 50-75 кг бульб. Обробки можна повторювати щотижня протягом всієї яровизації. Бульби періодично перевертають, щоб вони рівномірно позеленіли й живильні речовини надходили в них з усіх боків.
З метою прискореного розмноження нового сорту або економії садивного матеріалу можна відокремлювати пророслі паростки від бульби та вкорінювати їх, як будь яку розсаду, або різати бульби на частинки. При останній операції, що нагадує хірургічне втручання, слід дотримуватися наступних правил:
1. різати вже пророщенні бульби не пізніше чим за 3 дні до посадки щоб на зрізах могла утворитися захисна скоринка;
2. частки повинні мати два паростки і більше, а їхня маса – не менше 25г;
3. різання потрібно проводити в опалювальному приміщенні, а подальше загоєння ран – при температурі 18-25 градусів на світлі й при достатній вологості повітря ( 94-98%);
4. для різання використовувати ножі з нержавіючої сталі, після кожного розрізу дезінфікувати їх в 0,1% розчині перманганату калію або в 0,5% розчині саліцилової кислоти;
5. зрізи потрібно відразу обприскувати розчином, що активізує загоєння ран, наприклад, 5-10% ячмінним солодом з додаванням стимулятора росту ( бурштинова кислота 0,0025%);
6. розрізанні бульби потрібно розкласти в один шар зрізами догори для просушування та найшвидшого загоєння.
Ваш посадковий матеріал , у тому числі й порізаний на частки, скоріше сформує високий урожай і буде менше піддаватися виродженню ( що важливо для довговічності сорту), якщо ви проведете комбіноване пророщення. Для цього за 3-7 днів до посадки бульби поміщають в ящики або парник і пересипають їх шарами зволоженої торфокрошки або перегною. У таких умовах картопля починає формувати кореневу систему і висаджена у відкритий грунт, зразу піде вріст. Однак варто контролювати розвиток паростків, не допускаючи їхнього переростання (довжина не більше 1,5-2см), для цього температуру в приміщенні при необхідності знижують. Під час вологого дорощування рекомендується проводити 1-2 підгодівлі розчином добрив: карбамід-30г, монофосфат калію—30г або суперфосфат і сульфат калію -- по 20г, мідний купорос—5 г, вода – 10п.
Безпосередньо перед посадкою бульби необхідно протравити й обробити стимуляторами росту , мікродобривами. Стимулятори не зашкодять, якщо обробку одним з них провести на початку яровизації і перед закладкою на вологе дорощування.. для «просунутих» картоплярів рекомендую більш складний склад мікроелементів: борна кислота, гептомолібдат амонію, сульфати цинку, марганцю, міді й магнію –по 0,5г, хлорид кобальту,йодид калію,, сульфати заліза й алюмінію – по 0,15г розчинені в 1 літрі бакової суміші. Після всіх цих процедур можна зі спокійною совістю приступати до посадки картоплі, незабуваючи, що садити потрібно в грунт, який на глибині 10 см прогрівся не менше ніж на 10-12 град. ( приблизно цвітіння черешні). Надранні в невигріту землю посадки приводять до масового пошкодження картоплі вірусними хворобами (кучерявість листків) і недобором урожаю. Якщо ви повністю виконали програму максимум, будьте впевнені, результат вашої праці не розчарує.
Головний спеціаліст відділу контролю
за обігом засобів захисту рослин Біланчук М.С.