Телефон: (0382) 650734
Телефон гарячої лінії Держпродспоживслужби: (044) 3647780, (050) 2300428

un24

but up

but zs

ses1

ZG

Додаток до листа банер

Scrbanhot 1

Synutsia

   На території  України суницю пошкоджують  понад 160 видів шкідників і близько 20 збудників хвороб, але найголовніші  - 20 видів фітофагів та 10 видів збудників хвороб. Значної шкоди плантаціям суниці завдають  багатої дні шкідники:капустянка,личинки хрущів, коваликів та кореневих довгоносиків, гусениці підгризаючих совок, а останіми роками  - й оленка волохата. Особливо шкодочинні – олігофаг малиново-суничний довгоносик та спеціалізований шкідник – суничний кліщ . Із хвороб  - сіра гниль суниці , вертицильозне в’янення, біла , сіра та бура плямистості, борошниста роса.

ХРУЩІ. До цієї групи шкідників належать: червневий хрущ, західний травневий хрущ, східний травневий хрущ, мармуровий, сірий волохатий хрущ. Плантації  суниці пошкоджують не лише жуки, що грубо об’їдають  листя , але й личинки. Особливу  загрозу становлять личинки хрущів, що шкодять кореневій системі, внаслідок чого рослини нерідко гинуть. У результаті це призводить до сильного зрідження  насаджень суниці та різкого зниження врожайності. Внаслідок багаторічного циклу розвитку та високої плодючості ці шкідники постійно завдають шкоди насадженням.    Якщо шкодо чинність  хрущів висока , ефективна обробка рослин робочим розчином 0,2 % інсектициду  Актара  25 WG після збору урожаю.

ВОВЧОК ЗВИЧАЙНИЙ  ( або капустянка)  - велика комаха завдовжки 35-60мм бурого кольору , з укороченими надкрилами   і передніми ногами пристосованими для копання грунту  . личинки з яєць виплоджуються з першої декади  червня до закінчення липня. Живуть близько року , за цей час  сім разів линяють , перетворюються на німф , що двічі линяють  і перетворюються на дорослу комаху.  Повний розвиток шкідника триває два роки . навесні , в міру виходу з місць зимівлі , мігруючи догори , пошкоджує  коріння рослин. Навесні застосовують отруєні принади  з розвареного зерна  кукурудзи,пшениці,ячменю та макухи   .

ОЛЕНКА ВОЛОХАТА – раніше вважалось , що цей вид завдає найбільшої шкоди  плодово-ягідним насадження і виноградникам , але останні роки   наприкінці цвітіння плодових дерев вони  (поодинокі екземпляри)перелітають і заселяють  насадження суниці  . В теплі сонячні дні  виїдають з квіток пиляки та моточку , а потім обгризають пелюстки.

СЛИМАК ПОЛЬОВИЙ  -  найбільше шкодить суниці в період  достигання ягід. Протягом сонячного дня ховаються під грудками землі,опалим листям , знаряддям , а в ночі  переходять на  рослини і живляться листям  та ягодами суниці. Пошкоджені ягоди крім того , що нестандартні, ще й швидко уражуються збудником сірої гнилі . Надзвичайно висока шкодо чинність  слимаків у роки із значною кількістю опадів . Для обмеження чисельності  у місцях масового розмноження слимаків  ефективне посипання  грунту вапном, а також відловлювання та збирання за допомогою різноманітних  пасток а також знищення рослинних решток, бур’янів.

СУНИЧНИЙ КЛІЩ – жовтуватого кольору , розміром 0,2-0,25 мм. Живлячись на молодих листках личинки і кліщі спричиняють їх деформацію що впливає на кількість і якість врожаю. Поширюється  із садивним матеріалом .

 ЗВИЧАЙНИЙ ПАВУТИННИЙ КЛІЩ – один  із найнебезпечніших шкідників культури. Шкідливість павутинних кліщів полягає в тому , що, живлячись , вони руйнують епідерміс, унаслідок чого посилюється випаровування вологи. Крім  того , в процесі живлення кліщі виділяють  ферменти, що порушують фізіологічні функції в листках і спричиняють відмирання їх клітин.

   Тому  для запобігання заселенню кліщами   плантацій, розсаді для  нових насаджень  суниці  проводять  термічне знезараження  в гарячій воді за температури 45-46 * протягом 12-13 хвилин.

МАЛИНОВО-СУНИЧНИЙ ДОВГОНОСИК  - навесні жуки малиново-суничного довгоносика  живляться листками , черешками, а також  бутонами суниці , виїдаючи в них пиляки. Перезимовують  жуки під грудочками грунту , опалим листям, рослинами рештками, тому  для обмеження  їх чисельності  обов’язково проводити  очищення плантацій  від  опалого листя та рослинних  решток.

МАЛА КОРЕНЕВА СУНИЧНА ПОПЕЛИЦЯ  - збиток від попелиць на суниці головним чином  пов’язаний  з перенесенням комплексу вірусів, що спричинюють виродженню культури.

Нові  насадження суниці  слід ізолювати від старих, знищувати чорних  мурах і обробляти насадження при виявленні нового шкідника одразу ж після цвітіння  і після збирання ягід.

Головний спеціаліст відділу прогнозування

фітосанітарної діагностикита аналізу ризиків,

управління фітосанітарної безпеки                                                       О.Костецька.                                                                

сайт зроблено в adgrafics