Телефон: (0382) 650734
Телефон гарячої лінії Держпродспоживслужби: (044) 3647780, (050) 2300428

un24

but up

but zs

ses1

ZG

Додаток до листа банер

Scrbanhot 1

   Цього місяця великого галасу на тереторії нашої області наробила жужелиця волосиста. Мешканці сіл жалілися на нашестя шкідника, який потрапляв до житлових будинків. Коротко хочу вас ознаймити, що це за шкідник, яка користь та шкода від нього.
Жужелиця волосиста – жук середніх розмірів, чорного кольору. Вусики і лапки у волосистої жужелиці руді з жовтуватим відтінком. Характерна риса – надкрила усіяні точками більш світлого відтінку і волосками. Максимальну діяльність цей жук проявляє у другій частині літа і осені, вечорами і вночі.

Jyj1Jyj2

   Турун волосистий – міксофітофаг, шкідник який може шкодити зерновим культурам, але разом з тим він знищує шкідників сільського господарства. Даний вид жужелиці зазвичай зустрічається на культивованих землях, пасовищах, у садах , на забруднених тереторіях, зокрема на смітниках та заростях бурянів поблизу жител людей.
   Характерною ознакою даного виду є переміщення його на вологіші ділянки, тому якщо поблизу житлових будинків є такі місця , даний шкідник може з’явитися у вас на подвір’ї. Досить часто дані жуки потрапляють в будинки , причини: яскраве світло – потрапляють через вікна на яких не встановлені москітні сітки; якщо в будинку є домашні вихованці, для яких використовують злакові корми, що їх приваблює; стара деревина – жужелиці люблять селитися в старому дереві – це може бути рама, підвіконня, старі меблі; продукти – люблять селитися в різноманітні крупи.
   Щільність даного шкідника зростає при збільшенні споживання насіння бур’янів: лободи білої, галінсоги війчастої, конюшини лучної, щириці загнутої та мишія сизого.
На присадибних ділянках та у садку даний шкідник знищує шкідливі організми, а саме личинки комах, які ведуть скритий спосіб життя , слимаків та равликів. Часто жужелиця волосиста може зїсти шкідника в декілька раз більшого за розмірами, а ніж сама жужелиця. Також хочу відзначити, що жужелиця волосиста – це шкідник, який знищує яйця та личинки колорадського жука та підгризаючих совок.
Хоча турун волосистий є важливим ентомофагом та винищувачем насіння бурянів, у місцях концентрації особини даного виду здатні чинити істотний негативний вплив на посіви різних сільськогосподарських культур, пошкоджуючи генеративні та вегетативні органи рослин. Шкодить в основному імаго, поїдаючи незрілі зерна пшениці та інших зернових культур, також може шкодити посівам цукрового буряка та городнім культурам. Чисельність на посівах регулюється за допомогою сівозміни, а також глибокої оранки.
   З метою зменшення кількості жуків на тереторіях житлових приміщень доцільно використовувати світлові та грунтові пастки.
Використання пестицидів для боротьби із цим видом є недоцільним, зважаючи на його важливу роль у боротьбі з багатьма шкідниками сільськогосподарських культур.
Суха погода зазвичай стримує шкідливість туруна, а дощі та зниження середньодобової температури повітря відповідно сприяють інтенсивнішому його розвитку.
Зазвичай жужелиці спаровуються в кінці літа або ранньої осені, але в цьому році склалися такі погодні умові( а саме дощове літо), що цикл їх розвитку змістився на місяць раніше.
Зважаючи на біологію та екологію даного виду щільність жуків на територіях великого їх скупчення має поступово знижуватися із припиненням дощів та підняттям температури повітря.

Головний спеціаліст відділу карантину рослин                               Михальчишена Н. А.

сайт зроблено в adgrafics