Лептоспіроз (leptospira) – захворювання багатьох видів сільськогосподарських тварин і людини. Інкубаційний період триває 3–14 діб. Бактерії стійкі до низьких температур, в шматках м'яса при температурі 80°С гинуть через 2 год.
Резервуаром лептоспір є гризуни (щури, миші), а також свині, рідше – велика худоба та собаки. Зараження людини відбувається при споживанні сирої води, купанні у заражених водоймах, при роботі на заливних луках, полях зрошення, у місцях звалищ, при догляді за домашніми тваринами, споживанні інфікованих продуктів. В Україні він реєструється в усіх областях, причому зберігається тенденція до подальшого зростання захворюваності. Люди заражаються через контакт з водою, їжею або грунтом, що містить сечу інфікованих тварин. або через забруднені об’єкти оточуючого середовища, особливо при підвищеній вологості повітря або в місцях, де є водойми з непроточною водою. Спалахи хвороби найчастіше реєструються в пасовищний період.
Характерний зовнішній вигляд хворої людини: пожовтіння шкіри та очей, кон'юнктивіт, на слизових губ та носа можливі герпетичні висипання; іноді виникають носові кровотечі. У хворої на лептоспіроз людини виникає сильний головний біль, лихоманка, озноб, болі в м’язах, блювота, пронос.
Лептоспіроз може призвести до печінкової недостатності, утрудненого дихання, пошкодження нирок, інфекції головного і спинного мозку та навіть смерті. Різноманітність клінічних проявів ускладнює своєчасну діагностику лептоспірозу, що веде до пізньої госпіталізації і погіршення прогнозу.
Оскільки тварини (свині та велика рогата худоба) можуть бути заражені на лептоспіроз, не купуйте сире мʼясо та продукти харчування в місцях стихійної торгівлі – це небезпечно для вашого здоров’я. Якісні продукти харчування можна придбати на ринках та в продовольчих магазинах.
Бережіть своє здоров’я!