Ризоманія – одна з найнебезпечніших та найшкодочинніших серед відомих нині хвороб цукрових буряків. Ураженість рослин хворобою призводить до зниження врожайності на 50-80%, при цьому цукристість коренеплодів падає з 16-18% до 10 і нижче.
Складність боротьби з ризоманією полягає в тому, що збудник хвороби може протягом тривалого часу (понад 10років ) зберігатися в спорах гриба у грунті.
Захворювання проявляється зрідка у фазі 4-8 листочків буряків. Рослини, уражені у ранню фазу розвитку, нерідко гинуть або відстають у рості. Змінюється колір листків від світло-зеленого до жовтуватого. Інколи спостерігаються звужені прямостоячі листки з видовженими черешками. Вони виглядають як зів'ялі, нормального кольору, але коренеплід недорозвинутий.
У другій половині вегетації, особливо, після сильних опадів, на листках з'являється побуріння судин і суміжних з ними ділянок з подальшою появою некрозів.
Характерні симптоми ризоманії проявляються на коренеплоді у вигляді розростання бічних корінців – ризоїдів, утворення ними «мички» чи «бороди». Коренеплоди уражених рослин дрібні, недорозвинені, з великою кількістю дрібних, переплетених між собою корінців. Уражені рослини сильно відстають у рості, схильні до загнивання. При поперечному розрізі коренеплода добре помітне побуріння судинних пучків.
З метою своєчасного виявлення захворювання проводять обстеження полів буряку влітку ( наприкінці липня – в серпні), та восени ( під час збирання врожаю). При виявленні вогнища захворювання, запроваджується карантинний режим. Дотримання сівозміни, ротація, чистий пар. Внесення органічних добрив, глибока оранка, знищення рослинних решток та бур'янів, вирощування стійких і толерантних сортів. Простора ізоляція насінницьких
насаджень від виробничих не менше 1 км. Карантинне інспектування, фіто санітарна експертиза завезеного імпортного матеріалу.
Забороняється ввезення зараженого садивного матеріалу і грунту із заражених зон країн розповсюдження захворювання.
Тетяна Данилюк – головний спеціаліст відділу карантину рослин