Телефон: (0382) 650734
Телефон гарячої лінії Держпродспоживслужби: (044) 3647780, (050) 2300428

un24

but up

but zs

ses1

ZG

Додаток до листа банер

Scrbanhot 1

   У листопаді 2009 року Україна приєдналась до Насіннєвих схем OECР по зерновим, кукурудзі та сорго та має можливість брати участь у світовій торгівлі насінням. Приєднання передбачає проведення в Україні сортової сертифікації відповідно міжнародних норм та методичних вимог.
   Насіннєвими схемами ОЕСР передбачено дві процедури сортової сертифікації. Перша з них – це тестування рослин або перевірка їх на сортову ідентичність і чистоту на спеціально закладених контрольних ділянках, друга – це власне апробація сортових посівів або за визначенням ОЕСР – інспектування.

    Польове інспектування є процедурою для встановлення ідентичності сорту і визначення сортової чистоти (типовості). Роботи з визначення сортових якостей насіння і садивного матеріалу має право здійснювати аудитор із сертифікації (агроном-інспектор). Згідно з ст.182 ЗУ «Про насіння і садивний матеріал» аудитор із сертифікації (агроном-інспектор) може провадити свою діяльність як незалежний експерт або як посадова особа центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну аграрну політику, чи державного підприємства, установи, організації, що входить до сфери його управління. Вимогою до незалежних експертів є вибіркове оцінювання таких робіт аудитором із сертифікації (агрономом-інспектором), який є посадовою особою органу із сертифікації.
   Незалежним експертом є особа, яка отримала Свідоцтво аудитора із сертифікації і включена до Реєстру аудиторів із сертифікації (агрономів-інспекторів. У свідоцтві зазначається вид робіт, які аудитор із сертифікації має право здійснювати.
Суб’єктам насінництва та розсадництва, у яких польове оцінювання посівів або насадження здійснюватимуть незалежні експерти, слід мати на увазі, що вони надають послуги з визначення сортових якостей насіння і садивного матеріалу (польове оцінювання), крім категорій добазового і базового насіння та категорій вихідного і базового садивного матеріалу.
   Обрання для інспектування посівів незалежного інспектора не виключає обов’язок суб’єкта насінництва подати до органу із сертифікації або його підрозділу за місцезнаходженням посіву або насадження Заявку на визначення сортових якостей насіння і садивного матеріалу. В Заявці вказується інформація про обрання незалежного експерта аудитором із сертифікації (агроном-інспектор). В подальшому орган із сертифікації розглядає заявку, проводить перевірку документів, не пізніше десяти робочих днів після отримання заявки приймає рішення щодо можливості виконання робіт із сертифікації і надає заявнику повідомлення, в якому відповідно до поданої заявки зазначаються аудитор із сертифікації (агроном-інспектор), який буде проводити польове оцінювання посівів, відбір проб, а також інші умови, що пов’язані з проведенням сертифікації.
   За результатами визначення сортових якостей незалежний експерт видає акт польового оцінювання, який є підставою для видачі сертифіката, що засвідчує посівні якості. Для цього один примірник акта надсилається до органу із сертифікації або його підрозділу, до якого заявником подано заявку на визначення сортових якостей насіння і садивного матеріалу. На підставі акта польового оцінювання орган із сертифікації або його підрозділ, оформляє сертифікат, що засвідчує сортові якості насіння або садивного матеріалу, згідно з встановленою формою, видає його заявнику не пізніше десяти робочих днів після попередньої оплати за його видачу та вносить відповідні дані до Реєстру сертифікатів на насіння або садивний матеріал.
Під час надання послуг, незалежний експерт зобов’язаний дотримуватись чинного в Україні законодавства, нормативних документів, методик проведення інспектування.
Ознайомитись з Реєстром аудиторів із сертифікації (агрономів-інспекторів) можна за посиланням http://minagro.gov.ua/uk/ministry?nid=25167 .
   За даними суб’єктів насінництва, станом на 12.06.18 до інспектування посівів на Хмельниччині планується майже 8 тисяч гектарів (196 ділянок). В тому числі 108 гектарів (16 ділянок) для виробництва добазового насіння, супереліти – 751 га (53 ділянок), еліти – 6620 га (126 ділянок), сертифікованого насіння - 1 ділянка, 360 га. Озимі культури займають площу 3930 га (50%), ярі культури 3909 (50%). Сортовий склад відведених насінділянок представлений 100 сортами сільськогосподарських культур. З них близько 73 % займають сорти зарубіжної селекції, 27 % площ сорти вітчизняної селекції. Сортами, що займають найбільші площі в озимої пшениці є: Богдана, Балетка, Дарунок Поділля, Кубус, Тобак, Етана; озимого жита - Бразетто, Гуттіно, Пікассо, ярого ячменю - Квенч, КВС Ірина, Себастьян; сої – Абеліна, Оріана.
Наголошуємо, використання для сівби насіння або садивного матеріалу, що не має відповідного сертифіката, забороняється (ст. 17 ЗУ Про насіння і садивний матеріал»).

Відділ контролю в сфері насінництва та розсадництва

сайт зроблено в adgrafics