На початку червня на митному посту "Хмельницький - центральний" під час проведення фітосанітарного контролю у вантажі свіжих помідорів вагою 19,7 тонн, який надійшов із Туреччини, було виявлено південноамериканську томатну міль (Tyta absoluta Meyr.) - личинки в живому стані .
Це небезпечний карантинний шкідник овочевих культур, який поки що відсутній на території України, але поширений у багатьох країнах Європи, Африки та Південної Америки.
Південноамериканська томатна міль належить до Переліку небезпечних карантинних шкідників овочевих культур України. Цей шкідник не завдає шкоди здоров'ю людини, але є небезпечним для сільськогосподарських рослин родини пасльонових. На даний час ця міль розповсюджена на всіх континентах. У деяких країнах вона вважається шкідником №1. Пошкоджені плоди погано зберігаються та втрачають товарний вигляд. Головною рослиною - живителем південноамериканської томатної молі є томат, але вона може також пошкоджувати баклажан, картоплю та інші рослини з родини пасльонових. Гусениці шкідника можуть живитись на всіх частинах рослин томатів і пошкоджувати томати на всіх фазах розвитку. Вони утворюють великі плями на листі, так звані «міни», вигризають довгі ходи в стеблах і пагонах, зелених і зрілих плодах. Всередині «мін» знаходяться як сама гусінь, так і продукти їх життєдіяльності (екскременти темного кольору). При сильному уражені листя повністю відмирає. Пошкоджені рослини недостатньо розвиваються, спостерігається зупинка росту. Плоди уражуються грибковими захворюваннями, які призводять до їх гниття. Втрати урожаю можуть сягати 50-100%. Метелик томатної молі невеликий, розміром приблизно 6 мм, з розмахом крил 10 мм, коричнево- сірого кольору. Гусінь невеликого розміру (0,5 мм), жовтуватого кольору. Доросла гусінь сягає розміру приблизно 9 мм, рожевого кольору. Томатна міль швидко розмножується. Протягом року шкідник може дати 10-12 генерацій. Міль активна в нічний час, а вдень метелики ховаються в листі рослин. Самка відкладає яйця на нижню сторону листя і на стебла. Зимує шкідник у вигляді яйця, лялечки або дорослої молі.
Імпортований садивний матеріал рослин-живителів (розсада, декоративні Solanaceae в горщиках), а також плоди томатів вважаються основними шляхами розповсюдження південноамериканської томатної молі. Бульби картоплі не заселяються шкідником , і тому не вважаються вірогідним шляхом поширення. У картоплі пошкоджень зазнають листки та бадилля. Хімічний контроль — головний метод контролю для Tuta absoluta в Південній Америці, але досягти його ефективності надзвичайно складно, так як гусінь шкідника живляться приховано (всередині стебел, листків, плодів). Всі овочі, що ввозяться на територію України, проходять фітосанітарний контроль, державні фітосанітарні інспектори відбирають зразки на проведення лабораторної експертизи. Лише після проведення всіх необхідних процедур та отримання висновку фітосанітарної експертизи, що засвідчує фітосанітарний стан вантажу, імпортна овочева продукція може бути завезена на територію країни.
Олександр Микитюк – заступник начальника відділу фітосанітарних заходів на кордоні