Картопля – продукт харчування, без якого жителі багатьох країн навіть не уявляють свого існуваня, у кулінарних книгах записано сотні рецептів смачних картопляних страв.
Ця заморська культура давно стала незамінною і у харчовому раціоні українця, проте, розмовляючи про картоплю, неможливо обійти питання збереження її від нашестя колорадського жука, адже з початком літнього періоду не тільки в селян, але і в немалої частини міських жителів-дачників наступає відповідальна пора – витримати атаку смугастого об’їдайла, що нахабно штурмує картопляні посадки.
А походить цей шкідник з Мексики, в період 1958-60рр поширився в західних областях, тепер же, відомо, заполонив всю територію України. Крім картоплі пошкоджує також інші рослини з родини пасльонових, особливо полюбляє баклажани.
Зимують жуки в грунті на глибині 15-25 см, інколи до 50см, в травні виходять з місць зимівлі і розлітаються в пошуках корму з швидкістю польоту до 8 км за годину. Після місяця додаткового живлення починають розмножуватись. Одна самка відкладає від 400 до 1200 яєць, з яких через 6-15 днів відроджуються ненажерливі знайомі кожному яскраві личинки, що протягом 15-35 днів живляться пасльоновими, потім залазять у грунт на глибину 3-15 см, де перетворюються на лялечок. Фаза лялечки триває 6-15 днів, а тривалість життя жука становить 12-14 місяців, проте окремі особини можуть жити до двох років.
Найінтенсивніше жук харчується з 14-16 години до настання темряви, тому обробки хімічними препаратами варто проводити у вечірні години. Їх ефекктивність підвищується, якщо у робочий розчин додати прилипач (на 10 літрів води 50-80 грамів карбаміду), що одночасно спрацює як азотне підживлення. Обприскування проводять у фазу бутонізації-початток цвітіння раніх і середньостиглих сортів при чисельності 10-15 личинок на кущ, пізні сорти картоплі – у фазі початку масової бутонізації при середній чисельності 15-20 личинок на кущ.
Застосовувати можна виключно інсектициди, дозволені для роздрібного продажу населенню: Актара, Дантоп, Каліпсо, Конфідор, Моспілан тощо. Обробки проводити в рекомендоаних дозах з неухильним дотриманням рекомендацій виробника і правил безпеки, що завжди вказані на упаковці.
Крім використання хімічних засобів для регулювання чисельності шкідника доцільно застосовувати й інші технологічні прийоми, до яких відносяться дотримання сівозміни, підбір відносно стійких сортів, внесення фосфорно-калійних добрив; враховуючи те що колорадський жук пошкоджує передусім слабкі рослини, особливо вироджені з накопиченням вірусних хвороб, варто змінювати посадковий матеріал кожних 3-4 роки. В період яйцекладки рослини слід високо підгортати – яйця і личинки на нижніх частинах рослин засипаються землею і гинуть. Глибокий зяблевий обробіток також сприяє зменшенню кількості шкідника.
Сергій Пептюк, головний спеціаліст відділу прогнозування, фітосанітарної діагностики та аналізу ризиків ГУ Держпродспоживслужби в Хмельницькій області