Карантинний шкідник, що вже був зафіксований на Поділлі -Американський білий метелик -небезпечний для багатьох порід деревних і чагарникових рослин. Серед садових найбільш уразливі шовковиця, яблуня, груша, айва, слива, черешня, горіх. Гусінь повністю об’їдає листя на деревах, оповиваючи гілки павутиною, що призводить до порушення фізіологічних процесів у рослинах та їх ослаблення, знижується врожайність та захисна, декоративна, естетична функція насаджень, погіршуються умови існування фауни.
Метелик живе близько десяти діб, веде сутінковий спосіб життя, самка відкладє до 1500-2300 яєць на листкову пластинку, після чого гине. Гусениці, що відродилися, починають поїдати листя, підростаючи розповзаються по всьому дереву, а при закінченні корму мігрують на інші рослини. Життя гусениць триває 35-45 діб, але за цей час вони встигають завдати непоправної шкоди. Поширюється шкідник також транспортними засобами при перевезенні сільськогосподарської продукції та промислових вантажів.
Американський білий метелик напрочуд красиве створіння: крила розмахом до 5 см сніжно-білі з шовковистим відливом і контрастними чорними цятками. Тіло біле, густо опушене, вусики чорні з білим нальотом, лапки ясно-жовті. Відкладає золотисто-зелені з лазуровим відливом яйця. Доросла гусениця ворсиста, оксамитово-коричнева з жовтогарячими смугами на боках. Лялечка лимонно-жовта, з віком набуває шоколаднаго забарвлення у пухнастому коконі.
Шкідник як правило розвивається у двох генераціях, зимує у стадії лялечки на штамбах дерев, у тріщинах кори, опалому листі, ґрунті, щілинах парканів, деревяної тари, піддонів та інших захищених місцях. В прохолодну і дощову погоду спостерігається масова загибель гусениць від хвороб, лялечки ж гинуть у зимовий період при температурі нижче 30 С.
Заходи захисту в першу чергу полягають у чіткому дотриманні місцевою владою та підприємствами всіх форм власності вимог карантинного режиму; при виявленні шкідника необхідно оперативно проводити зрізання і знищення гнізд, накладання ловильних поясів, відловлювання метеликів за допомогою світлових пристроїв. У разі пошкодження 20% і більше листків після розпукування бруньок проводиться обприскування дерев біопрепаратами або дозволеними інсектицидами з обовязковим дотриманням санітарних правил і вимог безпеки праці.
При виявлені на своїй ділянці хоча б одиничних екземплярів шкідника або навіть схожих за поданим описом комах необхідно терміново повідомляти спеціалістів відділів фітосанітарного напряму ГУ Держпродспоживслужби України в Хмельницькій області за тел. 67-15-25 або 67-24-74.
головний спеціаліст відділу прогнозування, фітосанітарної діагностики і аналізу ризиків,
Сергій Пептюк