Подоляни вступили в сезон підготовки насіння картоплі до посадки: активно розпочалося весняне сортування, калібрування, пророщування, закупівля протравників…
Та от останнім часом навіть досвідчених картоплярів, поважних господарів все більше тривожить явище, що вже стало начебто звичним, але ж і дошкуляє добряче - ниткоподібність проростків.
Що це? Чи можна позбутися? З такими питаннями мешканці періодично звертаються до представників фітосанітарної та агрономічної служби, от і сьогодні з цією проблемою на прийомі у фахівців відділу прогнозування, фітосанітарної діагностики та аналізу ризиків ГУ Держпродспоживслужби побувала жителька Нової Ушиці, пенсіонерка, успішна господиня Марія Пилипівна Ярова.
Відповідаємо: ниткоподібність проростків – непаразитарне захворювання картоплі, проявляється в роки, коли бульбоутворення співпадає з періодом значного підвищення температури повітря і грунту. З ниткоподібних проростків розвиваються рослини з великою кількістю тонких стебел, які приймають вигляд кучерявця, відстають в рості і дають низький урожай дрібних бульб. Як профілактика рекомендується відбір здорових картоплин навесні, відносно загущена посадка, вирощування посадкового матеріалу в умовах хоча б часткового зрошування, утримання міжрядь в розпушеному стані, розміщення плантацій на північних схилах, частіша заміна насіння та завезення його з північних регіонів, правильне зберігання посадкового матеріалу.
Крім того до непаразитарних захворювань картоплі відноситься також утворення дрібних бульб на посадковому матеріалі (при надто ранньому висаджуванні картоплі на важких суглинкових грунтах), почорніння серцевини бульб (при неправильному зберіганні), залізиста плямистість бульб (поява відмерлих опробковілих плям внаслідок недостатнього зволоження грунту і підвищених температур).
Зниження ризику ураження картоплі цими недугами сприяє вирощування виключно районованих сортів, застосування здорового насіннєвого матеріалу, його протруювання рекомендованими препаратами, калібрування, сортування, дотримання сівозміни, просторова ізоляція від пасльонових культур (помідорів, баклажанів, перцю), мінеральне удобрення, просушування бульб після збирання, дезінфекція та провітрювання сховищ.
Головний спеціаліст відділу прогнозування, фітосанітарної діагностики та аналізу ризиків
ГУ Держпродспоживслужби в Хмельницькій області Сергій Пептюк