На ринку України є різноманітні засоби захисту рослин від шкідників, хвороб і бур’янів. Вони мають високу якість, ефективність і зручність у застосуванні, які забезпечили найкращі фахівці провідних фірм виробників цієї продукції. Але будь-який хороший продукт стає об’єктом підробок, що є особливо небезпечними.
На жаль, не всі виробники і продавці усвідомлюють, яку небезпеку для людини несуть фальсифіковані препарати. Сьогодні підробки заполонили ринок України, токсичні домішки невивчених препаратів потрапляють у довкілля, накопичуються у поверхневих та підземних водах і на довгі роки залишаються у ґрунті, впливаючи на майбутні врожаї та здоров’я людини! Найстрашніше, що у фальсифікатах використовуються небезпечні добавки, які можуть викликати онкологічні захворювання. Навіть миття фруктів і овочів не допомагає
Фальсифікати становлять особливу небезпеку, оскільки підробки пестицидів можуть бути доволі якісними підробленими копіями представлених на ринку запатентованих препаратів або торгових марок, які важко відрізнити від справжніх товарів. Підробки, навіть за наявності діючої речовини, аналогічної тій, що є в оригінальному препараті, містять допоміжні речовини (стабілізатори, ад'юванти, барвники тощо) невідомого походження, що можуть формувати непередбачені шкідливі сполуки. Це може бути суто технічні домішки, які мають найнесподіваніші якості й активність, або більш дешеві речовини, часто токсичні, покликані замінити собою якісні компоненти оригінального препарату та зробити підробку дешевою. Тому фальсифіковані пестициди є не лише неефективними, а й майже завжди призводять до непередбачуваних наслідків та завдають значної шкоди та матеріальних збитків.
Основними негативними наслідками застосування фальсифікату є:
- часткове чи повне знищення врожаю;
- відсутність ефекту бажаної дії від підроблених гербіцидів, інсектицидів та фунгіцидів;
- забруднення зовнішнього середовища, поверхневих та ґрунтових вод;
- погіршення родючості ґрунтів;
- непридатна до споживання сільськогосподарська продукція, забруднена залишками заборонених шкідливих речовин та домішок;
- шкода здоров’ю людей під час внесення препарату;
- порушення репродуктивної функції людського організму, необоротний розлад імунної та нервової систем, вроджені каліцтва;
- суттєві матеріальні збитки;
- зіпсована репутація сільгоспвиробника як постачальника якісної та безпечної продукції.
Рекомендацій споживачам , щодо вибору засобів захисту рослин:
- купуйте засоби захисту рослин лише в офіційних дистриб’юторів, у спеціалізованих магазинах і відомих фірм, котрі добре себе зарекомендували на ринку пестицидів.
- постачальники засобів захисту рослин повинні мати сертифікати відповідності на продукцію, що реалізується.
- при покупці пестицидів звертайте особливу увагу на наявність захисних елементів на упаковці, таких як голограми, захисні плівки, номер партії, спеціальні показники на кришці тощо. Оригінальну голограму неможливо зняти неушкодженою з упаковки.
- інформація на етикетці повинна бути надрукована чітким шрифтом, українською мовою, із зазначенням: назви постачальника і його адреси в Україні, діючої речовини, назви препарату, номеру партії, ваги або об’єму, дати виготовлення та терміну придатності, найменування фірми-виробника і його адреси, регламенту застосування.
- не купувати підозріло дешеві, прострочені препарати у пошкодженій упаковці або без етикеток.
Враховуючи те, що засоби захисту рослин – це хімічні речовини різного класу небезпеки (від малонебезпечних до високотоксичних) і можуть мати негативний вплив на людський організм та довкілля при їх застосуванні необхідно суворо дотримуватись правил техніки безпеки:
- До роботи з пестицидами не допускаються особи віком до 18 років, вагітні, жінки-годувальниці, а також ті, хто має медичні протипоказання (різні види захворювань згідно зі спецпереліком).
- При обприскуванні посіві слід уникати контакту шкіри, очей і одягу із препаратом та робочим розчином. Не вдихати пил та аерозольні випари. Люди,які працюють із пестицидами,повинні суворо дотримуватись правил особистої гігієни.Під час роботи забороняється їсти, пити, курити, знімати засоби індивідуального захисту.
- Забороняється обприскування рослин препаратами в спекотну погоду. Таку роботу необхідно проводити в ранні чи вечірні години,коли утримується низька температура, мінімальний вітер.Це дозволяє підвищити ефективність обробок, зменшити нецільові витрати пестицидів, їх знесення за межі обробленої ділянки.
Недоцільно обприскувати рослини також перед дощем. Не можна обробляти кущі в період цвітіння. - Важливим заходом профілактики отруєння є дотримання строків безпечного виходу людей на ділянки,оброблені пестицидами,які є різними для кожного препарату і становлять від 3 до 10 днів.
- Купуючи пестициди, слід дотримуватись розрахунків у їх потребі,не створювати запасів.У разі їх залишків дуже важливо дотримуватися безпеки зберігання в домашніх умовах.Це має бути нежиле приміщення,і недоступне для дітей.Забороняється використовувати для зберігання пестицидів, їх робочих розчинів пляшки з-під алкогольних та інших напоїв.
- Не можна проводити хімічні обробки городніх культур, які вживають в їжу у вигляді зелені (цибуля на перо,салат, петрушка, кріп, зелений горошок та інші), крім обробітку їх насіння та грунту до появи сходів.
Пам’ятайте: використовуючи якісні засоби захисту рослин, та дотримуючись техніки безпеки, ви збережете і здоровя і урожай.
Головний спеціаліст відділу прогнозування фітосанітарної
діагностики та аналізу ризиків ГУ ДПСС Хмельницької області Звезда О.І