Телефон гарячої лінії: (0382) 650734
Телефон гарячої лінії Держпродспоживслужби: (044) 3647780, (050) 2300428

but vs

but up

but zs

ses1

ZG

Додаток до листа банер

Scrbanhot 1

 

78678

Суниця садова

Ви напевно думаєте, що суницями мають право називатися лише дрібненькі лісові чи садові суниці. А от і ні!  Вони і справді є суницями, але те, що ми звикли в побуті називати "клубнікою", "полуницею" - все це неправильні назви рослин, які слід називати суницею! Наукова назва цієї рослини - суниця крупноплідна садова або ж суниця ананасна.

В даний час у виробництві широко використовуються звичайні (або червневі) сорти суниці та ремонтантні сорти (або сорти нейтрального дня). Перша група представлена значно більшим асортиментом сортів, що вирощуються для отримання ягід, як на переробку, так і для продажу на ринку свіжої продукції.  Ремонтантні сорти в основному використовуються для отримання позасезонної ягоди.

Ґрунт для суниці

Суниця  може рости скрізь, крім болотистих місць і занадто сухих піщаних ділянок, але якщо у вас є можливість вибирати, то краще садити суницю садову на слабкокислих, легкосуглинистих або супіщаних ґрунтах, головне, щоб вони були досить вологими, поживними і повітропроникними.

Посадка суниці навесні

Весняна посадка суниці вимагає підготовки ділянки ще з осені: землю перекопують на глибину 25-30 см, вибираючи кореневища бур'янів і вносячи під перекопування органіку – по 5 кг компосту, торфу або перепрілого гною на один метр квадратний. Крім органіки, в ґрунт вносять повне мінеральне добриво з розрахунку 40 г подвійного суперфосфату, 20 г сірчанокислого калію і 5 кг деревного попелу на один метр квадратний. 

Садять великоплідну суницю на відстані 20-30 см між кущами в ряду, зберігаючи міжряддя завширшки 70-80 см. Робляться ямки діаметром близько 20 см і глибиною 25-30 см, вилийте в кожну близько літра води і відразу опустіть у неї кущик розсади. Потім засипте ямку ґрунтом і утрамбуйте його. Заглиблювати розсаду в ґрунт потрібно по кореневу шийку, однак необхідно стежити за тим, щоб ріжок не був занурений в ґрунт, інакше рослина починає пріти і гнити. Якщо кущик посаджений недостатньо глибоко, рослина може загинути від підсихання коренів. Після висадки суниці міжряддя слід добре розпушити.

Ознаки якісної розсади

Листя має насичений зелений колір. Воно блискуче, шкірясте або з опушенням. Товщина ріжка повинна бути не менше 0,7 см. Це важливо для майбутнього врожаю суниці. Чим ріжок товщий, тим  більше суниця буде плодоносити.

У розсади з відкритою кореневою системою довжина коренів повинна бути не менше 7 см. У розсади, яка розміщена в касетах і стаканчиках, коріння повинні повністю заповнити обсяг горщика. Це можна перевірити, акуратно вийнявши рослину з ємності за черешки листя. Якщо розсада розміщена в торф`яних горщиках, то коріння повинно пронизувати його наскрізь.

Вирощування суниці садової

Вирощування суниці в ґрунті передбачає прополювання, підгортання і розпушування міжрядь, полив і підживлення, профілактичну або лікувальну обробку від хвороби і шкідників, а також обрізування кущів. За вегетаційний період необхідно розпушувати міжряддя 7-8 разів, а ґрунт навколо кущиків – не менше 5 разів. Зменшити трудомісткість догляду за суницею вам допоможе мульчування ділянки очеретом, деревним листям, торфом або перепрілою соломою. Цей захід оберігає ґрунт від утворення кірки і значно зменшує кількість бур'яну на грядці. Кущі, що ростуть на одному місці 5 і більше років, бажано пересаджувати на іншу ділянку.

Суниця під час цвітіння

Догляд за суницею під час цвітіння не відрізняється якимись особливостями. Плодоношення суниці настає через місяць після початку цвітіння.

Полив суниці

Вирощування суниці передбачає регулярний і достатній полив, оскільки суниця – рослина вологолюбна. Найкращий спосіб поливу – штучне дощування. Якщо ви поливаєте суницю з лійки, то зніміть із неї розсікач і лийте воду під коріння кущів, намагаючись не потрапляти на листя. Вода повинна бути тієї ж температури, що і повітря.

Чим підживити суницю?

Як добриво використовують органіку – перегній, попіл, пташиний послід, а також мінеральні добрива. Перше підживлення проводять навесні, як тільки сходить сніг, яке складається з 1-2 л розчину комплексного мінерального добрива на молодий кущ суниці і з 2-5 л на дорослий кущ.

Друге підживлення вносять у період появи квітконосів: коров'як розбавляють у 6 разів, а пташиний послід – у 20 разів, зброджують розчин протягом тижня, потім на 10 л розчину додають півсклянки деревної золи. Витрата добрива, як при першому підживленні.

Коли суниця зацвіте, її підживлюють тим самим добривом, що і перед цвітінням, але розводять коров'як не в 6, а у 8 разів.

У середині серпня суниця закладає квіткові бруньки на наступний рік, і в цей час із підживлення виключають азотну складову, щоб суниця рушила у ріст. У 10 л води розчиняють 50 г добової витяжки суперфосфату і додають ті самі півсклянки попелу. Не застосовуйте для підживлення добрива, що містять хлор, оскільки суниця реагує на нього негативно.

Ремонтантна суниця вимагає більшого числа підживлень, ніж звичайні сорти рослини, оскільки вже під час дозрівання першого врожаю у неї починають розвиватися квіткові бруньки майбутніх урожаїв.

Коли пересаджувати суницю?

Пересадка суниці здійснюється раз на 4-5 років, а ремонтантні сорти ягоди вимагають частішої пересадки – кожні два роки, і найкращий час для цього – вересень. Здійснюють пересадку в тому ж порядку, що і первинну посадку: флянці суниці опускають у підготовлені ямки, які потім засипають так, щоб ріжки залишалися над рівнем поверхні. Перед настанням холодів міжряддя мульчують, щоб захистити коріння суниці від морозів.

Коли після плодоношення у суниці починають відростати вуса, ґрунт навколо кущів прополюють, поливають і розпушують, кілька ближніх до материнського куща однорічних або дворічних здорових розеток злегка вдавлюють у ґрунт, присипають пухкою землею таким чином, щоб не засипати ріжок, і дозволяють їм укоренитися. Вкорінені розетки у вересні викопують і пересаджують на постійне місце. Іноді розетки відокремлюють і дорощують на розвідних грядках, на розетках із корінням залишають 3-4 листочки, а на тих, у яких ще немає коренів, тільки два, інші листки видаляють, аби рослина скерувала всі сили на відрощування коренів.

Коли обрізати суницю?

Суниця – рослина багаторічна. Її листки поступово всихають, а на їхньому місці виростають нові. Цикл заміни старого листя новим триває близько 60 днів. Обрізають листя відразу після збору основного врожаю, в серпні, не чекаючи, поки дозріють залишки ягід, і тоді до настання холодів суниця встигне обрости новим листям. Якщо ви затягнули з обрізуванням і боїтеся, що нове листя вирости вже не встигне, не обрізайте старе, нехай воно залишається на грядці.

Як обрізати суницю?

Листя обрізають біля самої землі, щоб шкідники або хвороботворні мікроорганізми не селилися в його залишках. Якщо ви правильно доглядаєте за своїм садом, і ваші рослини не вражають ні шкідники суниці, ні хвороби, можете не обрізати її щорічно, робіть це раз на два-три роки. Молоді кущі краще взагалі не обрізати, оскільки обрізування їх сильно послаблює.

Після обрізування грядки з суницею для профілактики обробляють інсектицидами і фунгіцидами. Нарощуючи нову листову масу, рослини потребують поливу, прополювання і розпушування, а коріння суниці – підживлення мінеральними й органічними добривами.

Перед настанням холодів у районах із прохолодним кліматом грядки суниці накривають суцільним шаром соломистого гною або опалого листя завтовшки 5-7 см, щоб захистити листя і коріння рослин від вимерзання в разі безсніжної і морозної зими.

Головний  спеціаліст  відділу прогнозування, фітосанітарної  діагностики  та  аналізу  ризиків                                                                         

Головного управління Держпродспоживслужби в  Хмельницькій області                                               О. Бугрим

сайт зроблено в adgrafics