На клопотання Закладу вищої освіти «Подільський державний університет» фахівцями управління фітосанітарної безпеки Миколою СТРЕЛЬБІЦЬКИМ та Дмитром КЛИМЧУКОМ під час виїзду на ділянки посіву колекції світового генофонду гречки надано методичну допомогу з питань насінництва, а також щодо дотримання вимог законодавства в цій сфері.
Обговорено ряд питання безпосередньо пов’язаних з посівом гречки: щодо глибини загортання насіння, оптимальної норми висіву, ширини міжрядь тощо).
Науково-дослідний інститут круп'яних культур займається селекцією та первинним насінництвом гречки. Одним з напрямків його роботи є збереженням світового генофонду цієї культури, яка включає тринадцяти видів родини Fagopyrum (місцеві сорти-популяції, гібридні популяції, селекційні сорти звичайного та інтенсивного типів, дикі види, ботанічні форми, поліплоїди, генетичні маркери, мутанти) й нараховує понад 1000 зразків.
Колекція належить до насіннєвих генетичних банків короткотривалого зберігання насіння та внесена до Державного Реєстру наукових об'єктів, що становлять національне надбання. Значна частка в колекції зразків, які репрезентують вид гречки їстівної – 283 номерів місцевих сортів, популяцій і форм, зібраних із різних регіонів України та інших держав (Японії, Китаю, Індії, Франції, Польщі, Литви, Латвії та ін.).
Для селекції також цінним є мутантні форми, яких в колекції нараховується 417 зразків (їхня варіативність значна – зафіксовано понад 100 змін, які відносяться до 19 морфотипів). Також є особлива генетична колекція, яка включає 7 зразків з ідентифікованими генами, вияв та успадкування яких вивчені в лабораторії генетики, університет Кіото (Kyoto University, Japan), гібридних популяцій зберігається 16 зразків.
На цей момент працівниками науково-дослідного закладу висіяно 339 колекційних номерів, в тому числі гречки татарської (Fagopyrum tataricum) 125 номерів, що становить 100% від плану поновлення колекції світового генофонду на 2025 рік. Найближчими днями буде закладено насінділянки розсадників розмноження 1-го та 2-го року для розмноження сортів власної селекції (наприклад сорт Володар - потенціал врожайності до 3,9 т/га, сорт Подільська – продуктивність до 4,2 т/га).
Представник приймаючої сторони, директор Науково-дослідного інституту круп’яних культур ім. О. Алексеєвої кандидат сільськогосподарських наук Віталій БУРДИГА переконаний в отриманні гарних врожаїв гречки та розширенню посівних площ даної культури в Україні, адже на думку вченого справжній потенціал гречки ще не розкритий і у її маленькій насінинці міститься велике майбутнє.