Телефон приймальної: (0382) 65-07-34
Телефон гарячої лінії Держпродспоживслужби: (044) 364-77-80, (050) 230-04-28
НА ЗАХИСТІ ЛЮДЕЙ,
ТВАРИН І РОСЛИН

un24

but up

but zs

ses1

ZG

Додаток до листа банер

Scrbanhot 1

4095

З настанням теплого періоду швидше розповсюджуються інфекційні хвороби, збільшується кількість випадків отруєнь. Однією з найтяжчих інфекційних хвороб є ботулізм. Проблема харчових отруєнь, викликаних збудником ботулізму з року в рік залишається актуальною. На Хмельниччині вже зафіксовано декілька випадків захворювання на ботулізм.

Ботулізм – це гостре токсико-інфекційне захворювання, спричинене дією токсину Clostridium botulinum і характеризується важким ураженням центральної і вегетативної нервової системи. Збудник постійно існує в ґрунті, він утворює спори, надзвичайно стійкі до впливу хімічних і фізичних факторів(витримують кип'ятіння протягом 5 годин і гинуть при 120° С через 30 хвилин). З ґрунту бактерії потрапляють до кишечника тварин, птахів, риб, з кишечника – назад в ґрунт і воду.Все що забруднене землею і вмістом кишечника тварин, потенційно небезпечне на предмет зараження ботулізмом.

Найпоширенішою причиною ботулізму є саме домашні консервовані продукти з м’яса та риби, адже їх зазвичай виготовляють без дотримання відповідних технологій приготування.Навіть консерви, у яких все гаразд з терміном придатності, виглядом і смаком, можуть бути зараженими: ботулізм не можна визначити за кольором або смаком, мікроорганізм, який спричиняє хворобу, не псує продукти.

Симптоми ботулізму можуть спостерігатись від кількох годин до кількох днів після  споживання в їжу продуктів,  яких  є збудник ботулізму, або його  токсини. Спочатку з’являється такі клінічні симптоми, як нудота, блювота, шлункові спазми, діарея або закреп, в подальшому виникає параліч, який поширюється по тілу від голови до ніг. У важких випадках  пацієнтів турбує відчуття нестачі повітря, тягар в грудній клітці, дихання стає поверхневим. Розвивається дихальна недостатність, що є причиною смерті при ботулізмі.

За найменшої підозри на ботулізм негайно зверніться до лікаря! Госпіталізація обов’язкова незалежно від тяжкості перебігу захворювання.

 Щоб вберегтися від ботулізму  краще уникайти споживання:

  • в’яленої, копченої, солоної та консервованої риби;
  • м'ясних та грибних консервів;
  • консервів домашнього виробництва;
  • якщо не впевнені, що продукти зберігали або транспортували належним чином;
  • якщо сумніваєтесь у якості продуктів.

Якщо все ж таки ви виготовляєте та споживаєте рибні продукти, м’ясні, грибні та овочеві консерви, то потрібно дотримуватися таких правил:

  • для консервування використовувати тільки свіжі доброякісні без ознак псування продукти;
  • захист харчових продуктів і продовольчої сировини від випадкових забруднень, зберігання їх у закритому посуді;
  • захист риби від потрапляння збудника: рибу, яку тільки піймали, негайно охолоджують або заморожують, перед посолом необхідно обережно випотрошити рибу, щоб не порушити цілісність кишкового тракту, не забруднити м’язи риби його вмістом;
  • соління риби проводити тільки в охолодженому стані при температурі не більше +4°C, дотримуватися технології приготування, так як при концентрації повареної солі більше 10% зупиняється виділення ботулотоксину;
  • ретельне промивання та просушування овочів, особливо грибів перед консервуванням, дотримання температурного режиму при виготовленні консервів;
  • не їсти консерви з бомбажом або при підозрі на недоброякісність;
  • не купуйте у місцях стихійної торгівлі м’ясні, грибні, овочеві консерви, копчені м’ясопродукти, що  приготовлені в домашніх умовах;
  • слід неухильно дотримуватись санітарно-гігієнічних вимог щодо технології виготовлення консервованих продуктів. Їх стерилізують в автоклавах, бо руйнування спор відбувається лише за температури 120 градусів С;
  • зовнішньою ознакою забрудненості консервів збудником ботулізму є їх здуття внаслідок газоутворення і поява неприємного запаху.
  • домашні консерви потрібно зберігати в холодильнику, в прохолодному місці і бажано не більше року.

Згідно з матеріалами МОЗ.

Будьте обережні!

Пам’ятайте: хворобу легше попередити, ніж лікувати. Будь-яке отруєння не проходить безслідно. Бережіть своє здоров’я і здоров’я близьких!

сайт зроблено в adgrafics