Телефон приймальної: (0382) 65-07-34
Телефон гарячої лінії Держпродспоживслужби: (044) 364-77-80, (050) 230-04-28
НА ЗАХИСТІ ЛЮДЕЙ,
ТВАРИН І РОСЛИН

un24

but up

but zs

ses1

ZG

Додаток до листа банер

Scrbanhot 1

4048

Продаж насіння і садивного матеріалу в Інтернет мережі наразі широко розповсюджене явище. Багато охочих користуються даною послугою, не завжди задумуючись про наслідки.  Адже так можна придбати насіння з сумнівною якістю або й узагалі фальсифіковане, а потім  шкодувати за даремно витраченими коштами, зусиллями, часом. От і виходить: купили, як то кажуть, кота в мішку. І що далі?

Саме для тих, хто переймається подібними питаннями, а можливо вже має прикрий досвід з купівлею неякісного насіннєвого матеріалу, спеціалісти Головного управління Держпродспоживслужби в Хмельницькій області розробили важливі рекомендації, які будуть корисними для захисту прав споживачів у сфері насінництва та розсадництва. Дотримання яких допоможе зорієнтуватися з насіннєвою продукцією та уникнути потенційних ризиків з вирощуванням улюблених овочів.

Перед придбанням насіння, споживач має законне право запитати продавця інформацію про партію насіння, яку він хоче придбати, тобто ознайомитись з документацією, яка підтверджує її сортову та посівну якість. 

Впевнені, що добросовісні продавці здійснюють торгівлю лише за наявності документів, які підтверджують якісні показники партій насіння, проте будуть і такі, в яких вони відсутні. Частина не надасть інформацію, мотивуючи це відсутністю необхідних документів в даний момент, чи мораторієм на здійснення планових заходів нагляду (контролю), тощо. У такому випадку право вибору купувати чи ні залишається за покупцем. 

Тому, якщо Ви вирішили придбати насіння, яке продавець пропонує до продажу власного виробництва – він має пред’явити Сертифікати, які засвідчують сортові та посівні якості на кожну партію насіння. Введення в обіг насіння шляхом реалізації (продажу) можливе виключно після сертифікації. Сертифікати на насіння можуть бути видані, за умови, якщо сорт включено до Реєстру сортів рослин України та за сортовими і посівними якостями відповідає вимогам законодавства у сфері насінництва та розсадництва. 

Чинність сертифікатів з’ясуйте у Реєстрах сертифікатів на насіння та/або садивний матеріал, які розміщено в відкритому доступі на сайті Мінагрополітики в розділі єРослинництво.

Якщо ж Ви вирішили придбати насіння, яке продавець перепродує, тоді партії насіння овочевих, баштанних культур і кормових коренеплодів розфасованих у спожиткову тару (пакетики) супроводжують копіями Сертифікатів, засвідченими суб’єктом господарювання, якому видані такі Сертифікати та «Довідкою про сортові та посівні якості насіння», яку видає фірма-продавець. Вона  має містити наступну інформацію: 

  • назву і товарний знак, юридичну адресу, де пакували насіння
  • культуру, сорт, гібрид, масу, або кількість насінин в пакеті, шт.
  • номер насіннєвої партії
  • строк придатності насіння
  • коротку інформацію про культуру, сорт, гібрид, а також поради щодо вирощування
  • кодова позначка EAN згідно з ДСТУ 3147
  • позначення нормативного документа.

Термін чинності документів за результатами аналізу щодо посівних якостей насіння овочевих, баштанних культур, кормових коренеплодів відкритого і закритого ґрунтів розфасованого у спожиткову тару становить 12 місяців, а упакованих в герметичну тару – 24 місяці

Рекомендуємо звертати увагу на особливості маркування пакувань насіння. На пакеті із фасованим насінням, призначеним для роздрібної торгівлі, вказують згідно з п.8.5. ДСТУ 6006:2008 «Насіння овочевих, баштанних культур та кормових коренеплодів. Пакування, маркування та зберігання. Технічні умови»:

  • назву і товарний знак, юридичну адресу, де пакували насіння
  • культуру, сорт, гібрид, масу, або кількість насінин в пакеті, шт.
  • номер насіннєвої партії
  • строк придатності насіння
  • коротку інформацію про культуру, сорт, гібрид, а також поради щодо вирощування
  • кодова позначка EAN згідно з ДСТУ 3147
  • позначення нормативно правового документа

Великі компанії докладають максимум зусиль у захист від підробок, використовуючи різні ступені захисту. Наприклад, щорічна зміна кольору насіння за допомогою барвників, використання голограм, QR – кодів, та інші. Тому перед купівлею слід з’ясувати як виглядає оригінальне пакування з насінням за допомогою сайту виробника. Адже часто лише за ледь помітними ознаки можливо відрізнити оригінальне насіння від підробки.

Якщо Ви вирішили придбати садивний матеріал слід дотриматись наступних рекомендацій:

 - кожна партія садивного матеріалу для реалізації повинна супроводжуватися сертифікатом, що засвідчує сортові якості садивного матеріалу та сертифікатом, що засвідчує товарні якості садивного матеріалу, або їх копіями, засвідченими суб’єктом господарювання, якому видано такі сертифікати. 

 - зверніть увагу на дотримання виробниками* та постачальниками** Вимог до маркування та пакування садивного матеріалу, затверджені наказом Міністерства аграрної політики та продовольства України від 02 квітня 2024 року № 1050. Перевірте відповідність інформації зазначеної на етикетках, інформації зазначеній в супровідних документах (сертифікатах).

Слід знати, що обов’язковому маркуванню підлягають усі партії садивного матеріалу категорій вихідний та базовий незалежно від призначення та садивного матеріалу категорії сертифікований, призначені для реалізації.

Особливості маркування садивного матеріалу залежать від його призначення, виду упаковки (контейнерів) і способів транспортування. Упаковка повинна бути цілою, міцною, чистою, сухою і вільною від шкідників і збудників хвороб.

Пакування садивного матеріалу, призначеного для реалізації у партіях, що складаються з двох або більше рослин чи їх частин, може здійснюватися шляхом їх зв’язування у пучки або у тюки. Рослини чи їх частини, які складають частину такого пучка або тюка, повинні бути достатньо однорідними. У разі пакування садивного матеріалу шляхом зв’язування воно повинно здійснюватися у спосіб, що унеможливлює відокремлення рослин одна від одної без пошкодження зв’язувального матеріалу, який підлягає обов’язковому опломбовуванню.

Етикетка на садивний матеріал повинна містити всю необхідну інформацію про партію, згідно з формою етикетки для маркування партії садивного матеріалу, що наведена у додатку до Вимог.

Документи на садивний матеріал необхідно мати не тільки продавцю, але й покупцю. При купівлі оптових партій садивного матеріалу вимагайте у реалізатора надання завірених ним супровідних документів (копій сертифікатів).

Зберігайте упаковку від придбаного насіння, а також документ що підтверджує факт купівлі (товарний або фіскальний чек, тощо). Його наявність дає змогу вимагати відшкодування збитків у випадках і порядку, передбачених законодавством.

Продавцям ніколи не слід забувати, що репутація, яка здобувається роками, може бути втрачена за лічені дні продажу контрафактного чи фальсифікованого насіння. Водночас неухильне дотримання вимог законодавства дає змогу значною мірою уберегтися від поширення неякісного насіння.

Сподіваємося, що наші поради стануть вам у пригоді, а правильно підібране насіння та садивний матеріал належної сортової та посівної якості, порадує щедрими, смачними та корисними врожаями!

За консультаціями та додатковою інформацією звертайтесь до Головного управління Держпродспоживслужби в Хмельницькій області: м. Хмельницький (+38 (0382) 65-07-34, 67-15-25).

Даний матеріал не є нормативно-правовим актом, а несе лише інформаційно-роз’яснювальний характер.

 

*виробники - особи, які здійснюють виробництво насіння та/або садивного матеріалу для його реалізації відповідно до цього Закону;

**постачальники - особи, які здійснюють один із таких видів професійної діяльності щодо садивного матеріалу: розмноження, виробництво, збереження та/або обробка, введення в обіг, імпорт.

сайт зроблено в adgrafics