Досить часто на молодих та старих деревах зустрічаються мохи та лишайники. Вони не є паразитами, адже не харчуються рослинною, на якій живуть, проте завдають шкоди – створюють сприятливе середовище для розвитку бактерій та появи шкідників. Коли мохи та лишайники на деревах не видаляти то за 2-3 роки він повністю покриє його і рослина почне поступово гинути.
Як запобігти появі мохів та лишайників? Саджанець повинен рости на сонячній території, оскільки лишайники та мохи люблять затінок і сірі місця. Поряд дерев не повинно бути високих будівель або старих дерев із великою кроною. Важливо періодично оглядати дерева і не запустити ситуацію, тоді догляд буде простіший.
Найкращий час для очищення дерев від лишайників та мохів – рання весна, коли на деревах ще не набубнявіли бруньки, і пізня осінь, коли зібранні плоди.Зішкрібання лишайника вручну вважається найкращим методом. робити це можна за допомогою капронової щітки, дерев’яної скребачки. Після очищення місце рекомендується обробити 5% розчином залізного купоросу. Все потрібно робити дуже старанно, без пошкоджень самої кори, інакше існує великий ризик заразити рослину паразитами або бактеріями. Можна постелити біля стовбура плівку, щоб зібрати все здерте з дерева і прибрати з ділянки. Правильна проведена делікатна чистка дерева не тільки позбавляє його від лишайників, а і омолодить його. В результаті чого підвищується врожайність, якість плодів і термін життя рослин.
Власникам присадибних ділянок необхідно регулярно проводити огляд плодових насаджень на предмет своєчасного виявлення лишайників, мохів та проводити профілактичні обробки, санітарні обрізки саду, побілки. Садовим варом слід заздалегідь обробити всі пошкодження та порізи на дереві і тільки після починати побілку, інакше відбудеться блокування пор і порушиться газообмін у рослин.
Побілка штамбів і основних гілок спеціальною сумішшю підвищує імунітет дерева.
Ефективна боротьба з лишайниками і мохами на плодових деревах в саду забезпечить урожай на кожний сезон.