Приєднавшись до схем сортової сертифікації насіння Організації економічного співробітництва та розвитку (далі – ОЕСР), маючи на меті експорт виробленого насіння, Україна, як і всі інші учасники взяла на себе зобов’язання здійснювати сортову сертифікацію відповідно до міжнародних нормативно-правових і методичних вимог відповідно до Сортових Схем сертифікації ОЕСР.
Насіннєві схеми ОЕСР є офіційно визнаним інструментом для сертифікації і спрощують міжнародну торгівлю насінням. Завдяки цьому суб'єкти насінництва мають змогу виробляти та сертифікувати насіння за міжнародними нормами та брати участь у світовій торгівлі насінням, використовуючи етикетки та сертифікати ОЄСР, які визнаються 60 країнами-учасниками ОЄСР.
Схеми ОЕСР передбачають методи контролю за сортовими якостями на різних етапах виробництва насіння, зокрема, шляхом проведення ділянкового (ґрунтового) та лабораторного сортового контролю на контрольних ділянках, який встановлює наступні випробування насіння: попередній контроль, пост-контроль і позасезонний контроль.
Попередній контроль (Pre-control): насіння на контрольній ділянці висівається одночасно з основним посівом суб’єкта контролю (суб’єкт господарювання, який здійснює формування партій насіння, або суб’єкт, який в установленому законодавством порядку отримав погодження на поширення в Україні сорту овочевих культур, заявка на який подана до Мінагрополітики з метою державної реєстрації сорту, до прийняття рішення про його державну реєстрацію) або раніше за нього.
Пост-контроль (Post-control): дає можливість проконтролювати партію насіння лише через рік після збирання врожаю, він важливий, якщо насіння й надалі буде розмножуватися для отримання наступної генерації.
Позасезонний контроль (Off-season control): необхідний, щоб отримати інформацію про сортову чистоту (типовість), не чекаючи завершення вегетаційного періоду. Це стосується переважно батьківських компонентів гібридів, урожай яких отримують у позасезонний період року.
Відповідно до пункту 23 Постанови КМУ від 17.11.2023 № 1210 «Про затвердження Порядків проведення сертифікації, видачі та скасування сертифікатів на насіння та/або садивний матеріал та форм сертифікатів на насіння та/або садивний матеріал» - сортові якості, визначені шляхом польового оцінювання, підтверджуються ділянковим (ґрунтовим) та/або лабораторним сортовим контролем у Порядку, встановленому Мінагрополітики та здійснюються Українським інститутом експертизи сортів рослин (далі – експертний заклад).
Що ж таке ділянковий (ґрунтовий) сортовий контроль (далі – ґрунтконтроль) та яка його мета?
Ділянковий (ґрунтовий) сортовий контроль – це оцінювання відповідності рослин, отриманих від насіння контрольної проби, рослинам, отриманим від насіння стандартного зразка (це зразок насіння, який надається заявником разом із документами заявки на сорт рослин з метою державної реєстрації) або опису сорту. Здійснюється він згідно з Методикою проведення ділянкового (ґрунтового) сортового контролю, затвердженою наказом Міністерства аграрної політики та продовольства України від 03.02.2025 № 555.
Основна задача ґрунтконтролю – візуальне порівняння ідентифікаційних ознак рослин, вирощених на контрольній ділянці, з рослинами, вирощеними на стандартній ділянці та/або з урахуванням офіційного опису сорту, за яким була проведена державна реєстрація сорту та/або державна реєстрація прав на сорт, для надання гарантії, що якість виробленого насіння знаходиться на належному рівні. Для овочевих культур враховуються також відомості, надані заявником з метою державної реєстрації сорту та/або державної реєстрації прав на сорт.
Що це означає?
Якщо під час польового оцінювання насінницьких посівів контролюється сортова чистота лише під час вегетації насінницьких посівів, то проведення ґрунтконтролю підсумовує збереження сортової чистоти насіння на всіх етапах його виробництва починаючи від посіву і закінчуючи формуванням партії насіння.
У яких випадках здійснюється ґрунтконтроль?
- після видачі сертифіката, що засвідчує сортові якості насіння тих культур насіннєвих схем ОЕСР, до яких приєдналася Україна;
- після видачі сертифіката на насіння ОЕСР;
- у разі поширення сортів овочевих культур, заявки на які подані до Мінагрополітики з метою державної реєстрації сорту, до прийняття рішення про державну реєстрацію сорту відповідно до Порядку видачі погодження на поширення в Україні сортів овочевих культур, заявки на які подані до Міністерства аграрної політики та продовольства з метою державної реєстрації сорту до прийняття рішення про його державну реєстрацію, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23 лютого 2024 року № 200.
Що ж таке лабораторний сортовий контроль та яка його мета?
Лабораторний сортовий контроль – встановлення належності вегетативних та генеративних органів рослин до відповідного сорту. Його може проводити експертний заклад або орган із сертифікації, за умови його уповноваження Мінагрополітики. Здійснюється він згідно з Методикою проведення лабораторного сортового контролю, затвердженою наказом Міністерства аграрної політики та продовольства України від 15.01.2025 № 126.
Підтвердження сортових якостей насіння методом лабораторного сортового контролю з використанням ДНК маркерів здійснюється відповідно до підходів, визначених у Керівництві із використання біохімічних та молекулярних маркерів в експертизі на ВОС в UPOV - TGP/15 Guidance on the use of biochemical and molecular markers in the examination of distinctness, uniformity and stability (DUS), Керівництва з проведення випробувань на контрольних ділянках та польового інспектування Насіннєвих Схем ОЕСР (Guidelines for control plot tests and field inspection of seed crops OECD Seed Schemes), а також Правил та положень ОЕСР щодо насіннєвих схем - 2024 (OECD Seed Schemes Rules and Regulations – 2024).
Проводять його за клопотанням суб'єкта контролю або його письмової згоди у випадках, якщо:
- за результатами проведення ґрунтконтролю не підтверджено сортові якості насіння відповідно до насіннєвих схем ОЕСР в частині встановлення результатів перевірки з ідентифікації сорту;
- не можливо провести ґрунтконтроль у році, в якому здійснено відбір контрольної проби згідно з умовами, визначеними пунктом 11 розділу III Порядку.
Підтвердження сортових якостей насіння методом лабораторного сортового контролю в сезон, у якому насіння сертифіковано, передбачає обов’язкове повторне проведення у наступному, найближчому за ним періоді ґрунтконтролю.
Результати ґрунтконтролю будуть вважатися кінцевим результатом підтвердження сортових якостей насіння.
Пункти досліджень, що будуть здійснювати ґрунтконтроль та строки передачі контрольних проб встановлює заклад експертизи.
Залежно від категорії насіння, результати підтвердження сортових якостей методом ґрунтконтролю можуть бути враховані як пре-контроль для насіння категорій ДН, БН та СН (у випадках, якщо СН призначене для подальшого розмноження з метою отримання наступної генерації);
пост-контроль для насіння категорій СН (у випадках, якщо СН не призначене для подальшого розмноження).
Проведення ґрунтконтролю для пре-контролю під час розмноження партії насіння, з метою отримання наступних генерацій, дає можливість отримати важливу інформацію про сортові якості насіння перед або в той час, коли наступні насіннєві посіви готові до польового оцінювання, оскільки дослідження відбувається одночасно з вирощуванням насіння наступного покоління.
Для СН, призначеного для подальшого розмноження, контрольна ділянка може виконувати дві функції:
контроль сортових якостей насіння з останнього врожаю;
попередній контроль насіннєвих посівів для наступного врожаю.
Позасезонний контроль може бути застосований з метою отримання результатів спостережень на контрольних ділянках, не чекаючи завершення наступного сезону вирощування. Дослідження проводять у регіоні, який розташований в іншій півкулі, або в спорудах з регульованим мікрокліматом. Таким чином, сортові якості насіння можуть бути встановлені до настання строків сівби. Зокрема, для сортів овочевих культур може застосовуватись позасезонний контроль в контрольованих умовах закритого ґрунту.
Подання, оформлення або видача документів, матеріалів, інформації та/або відомостей, а також оскарження результатів підтвердження сортових якостей насіння здійснюється відповідно до вимог Закону України «Про адміністративну процедуру».
Результати підтвердження сортових якостей насіння оформляються у формі Висновку експертного закладу щодо підтвердження сортових якостей насіння методом ґрунтконтролю за формою, згідно з додатком 1 до Порядку.
Експертний заклад зобов’язаний подати органу із сертифікації та суб’єкту контролю Висновок про результати підтвердження сортових якостей насіння у 3-денний строк з дати оформлення такого висновку.
У разі встановлення негативного результату підтвердження сортових якостей насіння органом із сертифікації складається Протокол органу із сертифікації щодо скасування визначених сортових якостей насіння за формою згідно з додатком 2 до Порядку.
Підсумовуючи, варто зазначити, що тестування рослин на контрольних ділянках має суттєві переваги перед польовим інспектуванням сортових посівів. Результати попереднього контролю можуть впливати на рішення щодо Сертифікації насіння. Також, у разі встановлення негативного результату підтвердження сортових якостей насіння, орган із сертифікації не проводить визначених сортових якостей, тим самим попереджаючи введення в обіг неякісного (фальсифікованого) насіння. Як наслідок, споживачі отримують додаткову гарантію придбати саме той сорт, який планували, зменшуючи такі ризики, як погана схожість, хвороби рослин, низька якість насіння. Варто пам’ятати, що Строк дії сертифіката, що засвідчує сортові якості насіння, необмежений.
Дана інформація не є нормативно-правовими актами, а має інформаційно-роз’яснювальний характер.