Як і в попередні роки, Хмельниччина у 2024 році продовжує займати провідні позиції у виробництві продукції рослинництва. Хоча, відповідно до інформації Мінагрополітики, Хмельницька область не ввійшла в трійку лідерів по валовому збору зернових культур, проте зайняла перше місце за врожайністю, отримавши 77,4 ц/га зерна. Значною мірою досягнути цього вдалося завдяки використанню для посіву якісного насіння високоврожайних сортів сільськогосподарських культур вироблених суб’єктами насінництва та розсадництва області. Своєю чергою, однією з складових, що забезпечують отримання споживачами якісного насіння та недопущення введення в обіг фальсифікату є контроль за дотриманням вимог законодавства у сфері насінництва та розсадництва, який на території області здійснює Головне управління Держпродспоживслужби в Хмельницькій області.
Під урожай 2024 року на території області 28 суб’єктами насінництва та розсадництва було відведено 224 насінділянки озимих і ярих культур. Площі посівів, на яких проведено польове оцінювання, складають 5488 га, в тому числі насіння розсадника розмноження другого року вирощувалось на площі 2 га, супереліти – 51 га, елітного насіння – 382 га, сертифікованого насіння першої генерації – 4803 га, другої генерації – 250 га. Необхідно зазначити, що площі насінницьких посівів значно зменшились порівняно з попереднім роком, проте це може частково компенсуватись за рахунок отриманої виробниками високої урожайності.
В розрізі культур найбільші площі займали соя – 1501 га (27%), озима пшениця – 1397 га (25%), кукурудза – 798 га (15% від відведених площ), соняшник – 791 га (15%), ярий ячмінь – 511 га (9%). Площа насінділянок, на яких вирощувалось насіння інших культур (озимого жита, озимого ячменю, ярої пшениці, конопель, гречки, озимого ріпаку, вівса, гороху, маку) складає 490 гектарів, що становить лише 9% відведених площ.
Зауважимо, якщо загальна площа озимих культур практично залишилась на тогорічному рівні, то площа відведена під насінницькими посівами ярих культур зменшилась майже вдвічі. Зокрема, порівняно з попереднім роком зменшились площі зайняті насінницькими посівами кукурудзи, сої, соняшнику.
Разом з тим, сортовий склад насіння, що вирощується на території області залишається досить різноманітним. Найбільшу частку площ серед сортів озимої пшениці, насінділянки яких вирощувались у 2024 році, займали РЖТ РЕФОРМ, РЖТ Депот, Авеню, Фелікс, Ахім озимого жита - КВС Прогас, КВС Пропауер, ЗУ Перформер, озимого ячменю – КВС Дунай, МІП Статус, Люсьєн, Каліфорнія, ярої пшениці - КВС Шаркі, КУІНТУС, КВС Шірокко ярого ячменю – РЖТ Планет, Сєбастьян, Авалон, сої – СІРЕЛІЯ, ПРОЦЕРА 1020, ЕС КОМАНДОР, Артеміда, СТІНЕ 11Н20, кукурудзи – ДКС3888, АМАРОС, Амарок 290, КВС ЕДІТІО, КВС ОЛТЕНІО, соняшнику – АЗИМУТ, ЕС БЕЛФІС, ЛГ50479 СХ, ЕС АГОРА.
Відповідно до інформації отриманої Головним управлінням, 7 суб’єктів господарювання області планують виробництво насіння озимих культур у 2025 році. Загальна площа відведених ними насінділянок складає 1496 га, що практично відповідає показникам аналогічного періоду минулого року. В розрізі культур 1413 га складає озима пшениця, 45 га – озимий ячмінь, та 38 га – озимий ріпак.
Підприємствами Хмельниччини, занесеними до Державного реєстру суб'єктів насінництва та розсадництва, протягом 2024 року вироблено 10 тис. тонн насіння ярих культур та 9,5 тис. тонн насіння озимих культур, що на 16% більше від показників попереднього року. Дещо зменшилось виробництво насіння ярини, але водночас зросло виробництво озимих культур. Так, впало виробництво насіння сої, кукурудзи та соняшнику, збільшилось виробництво насіння озимої пшениці, озимого жита, ярої пшениці та вівса.
Реалізацію насіння та садивного матеріалу проводили 18 підприємств (включаючи суб’єктів насінництва та розсадництва). Загальна кількість реалізованого насіння (включаючи перепродаж) склала 17,5 тисяч тонн (114% до минулого року). Збільшились обсяги реалізації насіння озимої пшениці, озимого ячменю, ярого ячменю, вівса. Менше реалізовано сої, ярої пшениці, кукурудзи, соняшнику.
Виробництво садивного матеріалу ліщини великої (фундуку), в 2024 році склало 29,8 тис. штук (166% до попереднього року), однак реалізовано його лише 11,8 тис. штук (57% від минулорічного).
Відзначимо, що різниця між виробництвом і реалізацією насіння, яка відмічалась протягом останніх років зменшилась. Але, враховуючи обсяги пересертифіковного та імпортованого насіння, потенціал проведення сортозаміни та сортооновлення, використовується не в повній мірі. Свідченням цього може бути зменшення площ відведених під насінницькі посіви ярих культур, що спостерігається у 2024 році, оскільки пропозиція завжди взаємопов’язана з попитом. З огляду на це, сільгоспвиробникам потрібно завчасно подбати про купівлю необхідної для проведення весняної посівної кількості насіння. Адже посів якісним сортовим насінням є підвалиною закладеною під майбутній урожай.