Телефон: (0382) 65-07-34
Телефон гарячої лінії Держпродспоживслужби: (044) 364-77-80, (050) 230-04-28
НА ЗАХИСТІ ЛЮДЕЙ,
ТВАРИН І РОСЛИН

un24

but up

but zs

ses1

ZG

Додаток до листа банер

Scrbanhot 1

4852

Одним із найнебезпечніших шкідників квіткових та декоративних культур закритого ґрунту, а також зрізу живих квітів, вазонів та овочевих культур є західний квітковий трипс (Frankliniella occidentalis Perg.).Пошкоджує понад 250 рослин, що відносяться до 65 ботанічних родин. У відкритому ґрунті шкідник наносить шкоду абрикосам, нектаринам, персикам, сливам, груші, гороху, томатам, полуниці, трояндам, гвоздиці тощо. В умовах України західний квітковий трипс – це в першу чергу шкідник рослин, які вирощуються в закритому ґрунті. Найбільшої шкоди завдає квітковим.

Окрім того, є носієм небезпечних вірусних захворювань рослин. Згідно з переліком регульованих шкідливих організмів  внесений до списку карантинних організмів обмежено поширених в Україні (список А-2).

Батьківщина західного квіткового трипса (ЗКТ) – Північна Америка, звідки він, завдяки активній торгівлі, розселився майже по всьому світу. На даний момент цього шкідника помічено в Центральній та Південній Америці, в Азії та Африці, в Австралії та Новій Зеландії. На європейському континенті вперше зареєстровано в 1983 році, а в Україні вперше  знайдений в 1997 році поблизу Києва в теплицях на гвоздиці. 

Ознаки зараження трипсом широко коливаються в залежності від рослин, які він пошкоджує. На трояндах чи гербері з червоними квітами, або на темних квітах сенполії ураження проявляються як білий наліт. Значне ушкодження призводить до деформації зародків, якщо зараження відбувається перед початком цвітіння. У перцю і огірків, що були пошкоджені, на початку розвитку зав'язі, спостерігаються серйозні порушення під час дозрівання. На листі утворюється сріблястий наліт, листок деформується, в місцях живлення утворюються плями та шрами. Яйця відкладені в тканини пелюсток спричиняють ефект гусячої шкіри на квітах типу орхідей, а яйцекладка на чутливих  плодах типу винограду призводить до розтріскування шкірки плоду і наступного його ураження грибами. У більшості інших рослин на пошкоджених листках з'являються жовті некротичні плями, тканини підсихають. В результаті листя в'яне і обпадає. Стебла на таких рослинах викривляються, а плоди деформуються.

Доросла комаха дуже маленьких розмірів (0,9-1,6 мм) із приплющеним зверху та знизу тілом. Колір комахи доволі мінливий, залежно від пори року і умов навколишнього середовища він варіює від жовтого до коричневого. Мають ротовий апарат колюче-сисного типу. Харчуються клітинним соком на квітах та листі.

Зимує доросла комаха (імаго) в ґрунті або в прикореневій розетці багаторічних культур чи бур'янів при плюсовій температурі. При температурі нижчій 0°С – гине, тому на теренах України трипс шкодить виключно в тепличних умовах. За сприятливої температури розмножується впродовж всього року, відтворюючи 12-15 поколінь на рік. Пробудження трипсів починається при температурі, вищій за + 7,9°С. Імаго трипса виходять із ґрунту й оселяються на нижній поверхні листків. Самки у перші 24 години малорухомі, повільно мігрують з ґрунту на рослину, де живляться і після парування відкладають яйця у надрізи листка чи пелюсток квіток (поодиноко). У махрових квітах (гербера, хризантеми) яйця самка може відкладати між пелюстками на квітколоже. Розповсюджується трипс на всіх стадіях розвитку при перевезенні заражених квітів, овочів та інших  рослин  або в ґрунті чи торфі. Таким пасивним способом трипс долає значні відстані між континентами і країнами. . Розповсюдження шкідника можливе також з пакувальним матеріалом плодоовочевої та квіткової продукції (ящики, коробки, картон, папір, тирса), на транспортних засобах (літаки, потяги, автотранспорт). Трипси бігають, стрибають та літають, а також легко переносяться вітром, тому постійно існує небезпека повторного зараження. Переноситься на одязі та волоссі персоналу, за допомогою інвентарю.

У зв’язку з тим, що ЗКТ веде прихований спосіб життя його складно виявити. Окрім фітосанітарної експертизи, надійним заходом є обстеження впродовж вегетаційного періоду місць вирощування рослин, які повинні бути вільними від шкідника. У разі виявлення на обстежуваних територіях шкідника запроваджується видалення пошкоджених рослин, стерилізація ґрунту, знезараження інвентарю, знищення бур’янів, видалення квітучих частин рослин, використання інсектицидів або біологічні методи боротьби за допомогою ентомофагів.

Крім того, для відловлювання західного квіткового трипса використовують кольорові клейові та феромонні пастки. Кольорові пастки можуть бути різними за розмірами, формою та забарвленням. Розміри залежать насамперед від щільності популяції та частоти перевірок. Для моніторингу шкідників найефективнішим є використання пасток синього кольору. Пастки розміщують біля вентиляційних отворів, дверей, у коридорах і безпосередньо над висадженими рослинами. На кожні 100 м2 вивішують одну пастку. Оглядають їх не рідше одного разу на тиждень.

Для раннього виявлення трипса в теплицях зручно користуватися рослинами-індикаторами, такими як петунія чи сенполія, на яких добре помітні ознаки пошкоджень, навіть за низької чисельності шкідника.