Дифтерія– гостре антропонозне інфекційне захворювання з повітряно-крапельним механізмом передачі збудника. Характеризується ураженням ротоглотки та дихальних шляхів, рідше шкіри, розвитком фібринозного запалення в місці проникнення збудника, а також токсичним ураженням серцево-судинної, нервової систем і нирок.
Збудником дифтерії є коринебактерії дифтерії, так звані дифтерійні палички (Corynebacterium diphtheriae), які мають токсигенні і нетоксигенні штами. Нетоксигенні штами захворювання не викликають, але за певних умов можуть трансформуватись у токсигенні. Основний фактор патогенності збудника – екзотоксин є одним з найсильніших токсинів в природі, поступаючи лише ботулінічному і правцевому токсинам. Коринебактерії дифтерії стійкі у навколишньому середовищі, на предметах побуту зберігаються близько 2 тижнів, у воді – до 3 тижнів, але майже миттєво гинуть при кип’ятінні і протягом 2-3 хвилин під дією звичайних дезінфікуючих засобів.
Джерелом збудника інфекції при дифтерії є хворі на будь-яку клінічну форму, а також бактеріоносії, які є резервуаром збудника хвороби. Інкубаційний період хвороби – 3-10 днів.
Виділяють різні форми захворювання:
- дифтерія носа: серозно-геморагічні, гнійні чи гнійно-геморагічні виділення з носа, незначне поширення фібринозних плівок (в основному перетинка носа);
- дифтерія глотки: найчастіша форма. Хворого турбує неприємний запах з рота, біль у горлі, труднощі під час ковтання, слинотеча, збільшені болючі регіональні лімфатичні вузли, у тяжких випадках – масивний набряк м’яких тканин шиї («бичача шия»);
- дифтерія гортані і трахеї: фібринозні плівки і набряк слизової оболонки спричиняють звуження просвіту дихальних шляхів. Хворого турбує охриплість, афонія, «гавкаючий» кашель, задишка.
- дифтерія шкіри: виникає виразка, яка не гоїться, вкрита брудно-сірим нальотом або заповнена некротичними масами.
Дифтерія може вражати й інші органи: кон’юнктиву, вухо, піхву, пряму кишку.
Дифтерія ротоглотки становить 90-95 % всіх випадків захворювання у дітей та дорослих, у 70-75 % пацієнтів вона протікає у локалізованій формі. Основним проявом є поява фіброзних плівок сіруватого кольору на поверхні мигдаликів і слизових оболонках ротоглотки.
Часто початкову стадію дифтерії плутають зі звичайним ГРЗ, адже з’являються ознаки інтоксикації: підвищена температура тіла (від субфебрильної до високої), загальна слабкість, біль у м’язах, головний біль, тахікардія, блідість шкірних покривів. Через 2-3 дні на мигдалинах з'являється характерний білий наліт, який згодом стає щільним і сірим. Стан людини погіршується, голос стає сиплим, присутній постійний біль в горлі при ковтанні. Хворий свідомо відмовляється від їжі. На фоні різкого погіршення самопочуття у хворого відсутні інші ознаки респіраторних захворювань, зокрема нежить, кашель, сльозотеча. Через кілька днів клінічна картина починає змінюватися – наліт зникає, стан хворого майже нормалізується. Проте небезпека для здоров'я та життя зберігається, адже продовжує циркулювати в крові присутній дифтерійний екзотоксин, який вражає внутрішні органи. Без своєчасного лікування і вакцинації можливий розвиток таких ускладнень, як нефроз, міокардит, дистрофічні ураження печінки, інфекційно-токсичний шок, ураження дихальної системи (дихальна недостатність або пневмонія).
Єдиний і найдієвіший спосіб захиститися від дифтерії – це вакцинація. Імунізація дітей проводиться згідно з затвердженим національним календарем щеплень, дорослим потрібно робити ревакцинацію від дифтерії кожні 10 років.
Нагадуємо, що відповідно до даних МОЗ України в 1991-1998 роках в Україні була епідемія дифтерії. Причиною був вкрай низький рівень вакцинації дітей та ревакцинації дорослих. Тоді захворіли 20 тисяч людей, 696 пацієнтів померли. За останні роки в Україні реєструвалися поодинокі випадки захворювання на дифтерію: 2019 рік – 21 випадок, 2020 – 0, 2021 – 0, 2022 – 2, 2023 – 1, за 11 міс. 2024 р. – 1 випадок. Але в будь-який момент ситуація може змінитися в гіршу сторону. Просимо не ставитися легковажно до свого здоров’я, вчасно вакцинуватися. При найменших ознаках захворювання одразу ж звертатися за медичною допомогою.
Будьте здорові!
Кам’янець-Подільське районне управління Головного управління Держпродспоживслужби в Хмельницькій області.