Вірусний гепатит А (хвороба Боткіна, хвороба брудних рук, жовтуха) – це гостра інфекційна хвороба з фекально-оральним механізмом передачі інфекції, переважним ураженням печінки і травного каналу.
Вірус найчастіше потрапляє в організм людини фекально-оральним шляхом через інфіковані харчові продукти та воду, а також через брудні руки, іграшки, посуд, білизну, можливе перенесення вірусу і мухами.
Людина після попадання вірусу в організм хворіє не відразу, а в середньому через 20-30 днів після зараження (інкубаційний або прихований період від 7 до 50 днів). Починається захворювання раптово з підвищення температури тіла, слабкості, зниження апетиту, тяжкості в епігастральній області. Пізніше сеча набуває кольору темного пива, з’являється жовтушність склер та шкіри, посвітління калу. При перших ознаках хвороби хворому необхідно відразу звернутися до лікаря для своєчасної госпіталізації і лікування та проведення протиепідемічних заходів у вогнищі з метою запобігання виникнення та розповсюдження захворювання серед контактних.
Вірус гине через 10 хвилин кип’ятіння. За кімнатної температури в сухому середовищі він зберігається протягом тижня, у воді – від 3 до 10 місяців, у випорожненнях – до 30 діб.
В домашніх вогнищах та в організованих колективах за контактними особами встановлюється спостереження протягом 35 днів, при необхідності – з лабораторним дослідженням крові для раннього виявлення хворих на гепатит серед контактних з метою запобігання розповсюдження інфекції, проводиться кінцева і поточна дезінфекція.
Як уникнути зараження вірусом гепатиту А?
∙ використовувати для пиття та миття посуду лише перекип`ячену воду (воду кип’ятити не менше 10 хв, дати відстоятися);
∙ не використовувати для пиття, приготування їжі та миття посуду воду з незнайомих джерел водопостачання;
∙ на відпочинку для пиття та приготування їжі мати з собою запас питної води (краще бутильовану);
∙ перед споживанням овочів, фруктів та ягід їх необхідно добре промити питною водою, для споживання дітьми – обдати окропом;
∙ чітко дотримуватися правил особистої гігієни – обов`язково мити руки з милом перед приготуванням та вживанням їжі, після кожного відвідування туалету;
∙ не займатись самолікуванням, при появі перших ознак захворювання терміново звернутись до лікаря.
Основними профілактичними заходами, які спрямовані на запобігання поширення захворювання вірусним гепатитом А, є покращення комунального благоустрою міст та сіл, забезпечення населення доброякісною питною водою, дотримання правил особистої гігієни при приготуванні страв, якісне миття фруктів та овочів. Найбільш дієвим етапом з ліквідації захворюваності вірусним гепатитом А є проведення вакцинації.
Не варто займатись самолікуванням, а при появі перших ознак захворювання слід терміново звернутись за медичною допомогою! Бережіть своє здоров’я та здоров’я своїх близьких!