Телефон: (0382) 650734
Телефон гарячої лінії Держпродспоживслужби: (044) 3647780, (050) 2300428

un24

but up

but zs

ses1

ZG

Додаток до листа банер

Scrbanhot 1

9737

З приходом холодів значна кількість населення використовує для харчування  консервовані овочі, рибу та м’ясо власного виробництва. Але правила приготування та зберігання такої продукції не завжди дотримуються, отже є ризик зараження ботулізмом. 

Ботулізм – харчове отруєння, що виникає внаслідок споживання харчових продуктів, заражених ботулотоксином. Збудник ботулізму широко поширений в навколишньому середовищі, його знаходять в грунті, у воді, гниючих викидах, на овочах, фруктах, кишечнику тварин, риби, птиці. Варто зауважити, що заражений токсином ботулізму харчовий продукт за своїм зовнішнім виглядом, запахом і смаком зовсім не відрізняється від доброякісного. Інкубаційний період, тобто, період з моменту попадання збудника в організм людини до перших проявів захворювання, при ботулізмі буває різний: від кількох годин до двох тижнів. Хвороба починається поступово або раптово, хворі скаржаться на запаморочення, головний біль, загальне нездужання, втрату апетиту. Найбільш типовий синдром – погіршення зору, все бачиться ніби через сито, як у тумані, двоїться в очах. Поряд з ураженням зору виникають розлади ковтання, сухість в роті, параліч жувальної мускулатури. Якщо хворий не звернеться до лікаря, то може наступити смерть.

Профілактика ботулізму повинна проводитися по двох напрямках: спричинення загибелі збудника і знешкодження токсину.

До першої групи відноситься: механічна очистка продуктів, які призначені для консервування і проведення подальшої обробки. Пам’ятайте, що в домашніх умовах термічна обробка не знищує спор, а довготривале зберігання спричиняє виділення токсину. Тому не рекомендується  консервувати в домашніх умовах з герметичною закупоркою м’ясо, рибу, овочі, гриби.

Огірки та інші овочі, які не мають кислот, можна використовувати тільки з добавленням оцту та лимонної кислоти. Гриби солять або маринують в невеликих діжках в кислому маринаді з добавленням 2 столових ложок солі на 1 літр води і 2 столових ложок 60 – процентної оцтової есенції на 1 літр грибів.

Якщо в домашніх умовах виготовляються сирокопчений окіст, необхідно, щоб м’ясо не забруднилось землею, гноєм або вмістом кишечника тварин. Рекомендується робити надрізи по кістках окісту і засипати їх сіллю. Зберігати копченості, ковбаси, балики при низькій температурі, в постійно провітрювальному приміщенні.

Необхідно суворо дотримуватись правил обробки банок, кришок, режиму теплової обробки: варити фрукти, ягоди 15-20 хвилин, 90 хвилин капусту, горох. Зберігати домашні консерви обов’язково на холоді (3ºС). Герметизовані консерви після зберігання, перед тим, як їсти, обов’язково кип’ятити протягом 15-20 хвилин і вжити того ж дня.

Тепер про заходи другої групи. Якщо при зберіганні  кришки піднімаються («бомбаж») або консерви після відкриття  мають змінений колір, запах, то їх не можна  ні пробувати, ні вживати.

М’ясні консервовані продукти (тушонки, ковбаси, копченості та ін.) перед вживанням потребують термічної обробки  щонайменше 20 хвилин шляхом проварювання  або прогрівання в духовці. Зберігати м’ясо і м’ясні вироби в герметичних банках не допускається. Гриби, засолені або мариновані в діжках перед вживанням промити гарячою водою, приготувати  новий маринад, в якому гриби проварюють або смажать.

Мариновані гриби, герметично закриті в банки, необхідно зберігати при низькій температурі, перед вживанням проварити 20-30 хвилин.

Мирних всім свят та не хворіти!

сайт зроблено в adgrafics