Телефон: (0382) 650734
Телефон гарячої лінії Держпродспоживслужби: (044) 3647780, (050) 2300428

un24

but up

but zs

ses1

ZG

Додаток до листа банер

Scrbanhot 1

9707

Проблема харчових отруєнь, викликаних збудником ботулізму з року в рік залишається актуальною. Останнім часом збільшується кількість випадків захворювання на ботулізм, особливо через вживання консервованих продуктів домашнього приготування.

Ботулізм – це важке харчове отруєння, зумовлене споживанням продуктів, що містять ботулотоксин; який виробляються бактеріями Clostridium botulinum-мікроорганізмами,  які сприяють виникненню хвороби, не руйнує продукти, його не можна визначити за кольором або смаком.

Ботулізм є небезпечним для життя захворюванням, яке уражає нервову систему (нерви, головний і спинний мозок) і викликають параліч (м’язова слабкість).

Більшість людей повністю одужує після лікування при вчасному зверненні за медичною допомогою, але параліч може поширитися на м’язи, які контролюють дихання, що може призвести до летального результату приблизно в 5-10% випадків.

Найчастіше реєструються захворювання, пов’язані з вживанням грибів домашнього консервування, копченої або в’яленої риби, м’ясних і ковбасних виробів, бобових консервів. Ці продукти часто викликають групові, “сімейні” спалахи захворювань.

Симптоми ботулізму можуть спостерігатись від кількох годин до кількох днів після впливу бактерій, які є збудниками ботулізму, або їх токсинів.

Ранні симптоми ботулізму включають помітну втому, слабкість і запаморочення, які зазвичай супроводжуються затуманенням зору (двоїнням в очах), сухістю в роті та труднощами з ковтанням і мовленням. Також можуть виникнути блювота, діарея, закреп і здуття живота. Захворювання може прогресувати до слабкості в шиї та руках, після чого спостерігається ураження м’язів шиї та кінцівок.

Слід зазначити, що ботулізм не передається від людини до людини.

Коли варто звернутись на огляд до лікаря 

Ботулізм є дуже серйозним захворюванням, яке вимагає негайної медичної допомоги. При появі перших симптомів захворювання необхідно негайно звернутись до лікаря.

Профілактика ботулізму

Щоб запобігти захворюванню на ботулізм, слід дотримуватися наступних рекомендацій: 

  • В жодному разі не можна купувати в’ялену та копчену рибу, м’ясні, рибні, грибні та інші консерви невідомого походження, на «стихійних» ринках, інших місцях не узаконеної торгівлі.
  • При виготовленні м’ясних консервів їх необхідно декілька разів стерилізувати з певними проміжками часу, які необхідні для проростання спор у палички ботулізму. Останні гинуть при наступній стерилізації. Після останньої стерилізації консерви слід негайно охолодити і зберігати при температурі не вище 14 °C.
  • Для того, щоб уникнути ботулізму, консервовані гриби не слід закривати герметично, краще накрити 2-3 шарами пергаментного паперу або щільними поліетиленовими кришками та зберігати на холоді. Перед вживанням консервовані гриби необхідно піддати ретельній термічній обробці.
  • При консервуванні овочів та фруктів потрібно використовувати лише доброякісні, свіжі, без ознак гнилі плоди, дотримуючись рецептур та технології їх приготування.
  • Ретельна термічна обробка консервів перед вживанням, зокрема, м’ясних,   – головне не тільки у профілактиці ботулізму, а й інших мікробних отруєнь.
  • Не слід взагалі виготовляти в’ялену, копчену рибу в домашніх умовах, адже в товщі їх м’яса можуть створюватись сприятливі умови для розвитку збудників ботулізму.
  • Не їжте їжу з опуклих або пошкоджених банок, а також не їжте консервовані продукти з неприємним запахом; продукти, які зберігаються при неправильній температурі, і, звісно ж, прострочені продукти.
  • Старайтесь дбати про себе та вживати лише свіжі та якісні продукти, ретельно перевіряйте їх термін придатності.

Дотримання таких нескладних рекомендацій допоможе зберегти здоров’я, а інколи і життя, Вам та Вашим близьким.

сайт зроблено в adgrafics