Стихійна торгівля – це торгівля фізичними особами без відповідних дозвільних документів про якість та безпеку товарів, що реалізуються ними у невстановлених місцях (на вулицях, у дворах, на тротуарах, у скверах, парках, під’їздах, з рук, із землі). На даних об’єктах відсутні експлуатаційні дозволи Держпродспоживслужби, не організовано роботу лабораторій ветеринарно-санітарної експертизи, як того вимагає чинне законодавство.
При відсутності документів неможливо встановити виробника продукції, умови зберігання та транспортування продукції, термін її придатності до споживання. Дізнатися про якість і свіжість такої продукції можна хіба що «на око» та за запахом. Однак продавців це зовсім не насторожує, як і той факт, що поряд дорога, пил, вихлопні гази автомобілів.
Купуючи харчові продукти на вулиці, покупець бере відповідальність на себе та повинен усвідомлювати всі ризики для здоров’я, оскільки якість і свіжість продуктів на стихійних ринках не перевіряють. Лише там, де працюють спеціалісти лабораторій ветеринарно-санітарної експертизи, що проводять дослідження харчові продукти, можна говорити про належну безпеку, а на стихійних ринках немає гарантії, що продукти, які там реалізуються, безпечні для здоров’я людини.
Єдине законне місце для торгівлі харчовими продуктами, крім магазинів, – це ринок або торгівельний майданчик, де є державна лабораторія ветеринарно-санітарної експертизи, яка здійснює обов’язковий державний ветеринарно-санітарний контроль за якістю та безпечністю продукції, що реалізується, і надає продавцю товару експертний висновок установленої форми про те, що даний продукт придатний до вживання.
Найефективніший спосіб боротьби зі стихійною торгівлею – не купувати продуктів харчування у невстановлених місцях.
З метою попередження та недопущення стихійної торгівлі спеціалістами Шепетівського районного управління Головного управління Держпродспоживслужби в Хмельницькій області, представниками Національної поліції Шепетівського районного управління ГУНПУ у Хмельницькій області, інспекторами адміністративно-комунальної інспекції проводяться спільні комісійні обстеження. Під час рейдів проводиться роз’яснювальна робота серед продавців стосовно неприпустимості здійснення торгівлі у невстановлених для цього місцях та серед покупців, що придбані продукти харчування у невстановленому місці, у випадкової людини, в умовах, що не відповідають нормам їх виготовлення та зберігання, у будь-який момент може обернутися великим лихом для покупця та його родини.