Керівник установи має піклуватися про здоров’я своїх працівників. Адже здорові працівники – запорука злагодженої роботи всієї установи. Медогляди є обов’язковою законодавчою умовою. Метою проведення обов’язкових профілактичних медичних оглядів є запобігання розповсюдженню інфекційних та небезпечних захворювань, динамічне спостереження за станом здоров’я працюючого населення.
Станом на сьогодні діє наказ Міністерства охорони здоров’я України від 23 липня 2002 року №280 «Щодо організації проведення обов'язкових профілактичних медичних оглядів працівників окремих професій, виробництв і організацій, діяльність яких пов'язана з обслуговуванням населення і може призвести до поширення інфекційних хвороб». Даний наказ визначає механізм проведення обов’язкових попередніх та періодичних профілактичних медичних оглядів працівників окремих професій, виробництв та організацій, діяльність яких пов’язана з обслуговуванням населення і може призвести до поширення інфекційних хвороб, та видачі їм особистих медичних книжок.
Відповідно до Переліку професій, виробництв та організацій, працівники яких підлягають обов’язковим профілактичним медичним оглядам виділяють наступні виробництва та організації, працівники яких підлягають обов’язковим профілактичним медичним оглядам:
– харчова та переробна промисловість;
– підприємства продовольчої торгівлі, в тому числі дрібнороздрібної, а також ті, що розташовані на території ринків;
– ринки;
– підприємства громадського харчування;
– навчальні заклади, крім вищих навчальних закладів III-IV рівнів акредитації;
– вищі навчальні заклади III-IV рівнів акредитації;
– притулки для неповнолітніх; оздоровчі заклади для дітей з цілорічним та сезонним перебуванням;
– лікувально-профілактичні заклади для дорослих (санаторії, будинки відпочинку, пансіонати, будинки-інтернати); пологові будинки (відділення), дитячі лікарні (відділення), відділення патології новонароджених, недоношених;
– пральні, приймальні пункти білизни, хімчистки;
– перукарні, косметичні та масажні кабінети, кабінети татуажу, салони пірсингу та візажу;
– лазні, сауни, готелі;
– гуртожитки;
– спортивно-оздоровчі комплекси;
– заклади культури (театри, цирки, клуби, будинки культури тощо);
– розважальні заклади;
– підприємства фармацевтичної промисловості;
– аптеки та їх структурні підрозділи;
– підприємства та об’єкти водопостачання і каналізації;
– транспортно-дорожній комплекс;
– рибне господарство;
– суб’єкти господарювання, що займаються розведенням, вирощуванням і реалізацією тварин;
– особи, що надають приватні послуги удома (репетитори, гувернантки, доглядальниці, прибиральниці, кухарі, манікюрниці, педикюрниці, масажисти).
Згідно з Порядком проводяться обов’язкові попередні (до прийняття на роботу) та періодичні профілактичні медичні огляди (далі – обов’язкові медичні огляди) працівників, діяльність яких пов’язана з обслуговуванням населення і може призвести до поширення інфекційних хвороб та видача їм особистих медичних книжок (форма № 1-ОМК «Особиста медична книжка» (далі – форма № 1-ОМК), затверджена наказом Міністерства охорони здоров’я України від 21 лютого 2013 року № 150).
Порядком визначено, що обов’язкові медичні огляди проводяться за рахунок роботодавців (підприємство, установа, організація або фізична особа – суб’єкт підприємницької діяльності, що використовують працю найманих працівників).
Для проведення обов’язкового періодичного медичного огляду роботодавець складає список працівників, які повинні пройти цей огляд за погодженням з Головним управлінням Держпродспоживслужби в Хмельницькій області. Після чого такий список передається до закладу або установи охорони здоров’я, де проводитиметься цей огляд.
На підставі результатів обстеження кожен лікар-спеціаліст робить висновок щодо можливості допущення працівника до роботи.
Контроль за проходженням працівниками у встановлені терміни обов’язкових медичних оглядів здійснює роботодавець і несе за це відповідальність.