З настанням холодів організм стає особливо вразливим до сезонних хвороб. Переохолодження, зменшення кількості сонячного світла, а отже й вітаміну Д, постійне перебування у закритих приміщеннях, де шанси підхопити вірус у рази вищі.Щорічно близько 20-25 мільйонів українців хворіють на застуду, бронхіт, грип й інші респіраторно-вірусні захворювання. Приблизно кожен третій з них хворіє на ГРВІ кілька разів на рік – ранньої весни та осені, в період новорічних свят, на літньому відпочинку або в сезон дощової та холодної погоди, що традиційно починається в жовтні-листопаді. ГРВІ посідають перше місце у структурі захворюваності дітей України.
Гострі респіраторні вірусні інфекції (ГРВІ) – група гострих інфекційних захворювань з повітряно-крапельним механізмом передачі, що різниться за етіологією, клінічно характеризується інтоксикацією різного ступеня вираженості з ураженням слизових оболонок верхніх та нижніх дихальних шляхів.
Збудниками ГРВІ можуть бути:
- аденовіруси;
- коронавіруси;
- ентеровіруси;
- метапневмовірус людини;
- вірус грипу;
- вірус парагрипу;
- риновіруси;
- респіраторно-синцитіальний вірус.
Джерелом інфекції при всіх ГРВІ є хвора людина. Максимальна заразність відзначається в перші з дня хвороби, а особливо – в період катаральних проявів.
Основними ознаками зараження є:
- гострий початок;
- помірно виражені симптоми загальної інтоксикації;
- слабкість, млявість, погіршення самопочуття;
- закладеність носа, нежить, чхання;
- біль у горлі, осиплість голосу, кашель;
- періодичний або постійний головний біль.
- підвищена температура;
- іноді блювота, діарея.
Захворювання може протікати в легкій формі, для лікування якої буде достатньо лікування в амбулаторних умовах. А може протікати у складнішій формі, для лікування якої потрібна стаціонарна допомога. У літніх осіб головними симптомами можуть бути значна слабкість або порушення свідомості. Захворювання, як правило, самостійно минає через 3-7 днів, але кашель та відчуття розбитості можуть утримуватися ≥2 тиж. До 50 % випадків інфікування мають безсимптомний перебіг.
Профілактика ГРВІ:
- Намагайтеся якнайменше перебувати поряд із людьми, які хворіють на застуду, мають нежить або кашель. Якщо захворіли ви, то тримайте дистанцію поруч з іншими, щоб вберегти їх від хвороби.
- Прикривайте серветкою ніс та рот під час чхання чи кашлю – це знизить ймовірність передачі інфекції іншим.
- Часте миття рук допоможе захиститися від мікробів. Якщо поруч немає води та мила, використовуйте спрей для рук на спиртовій основі.
- Намагайтеся не торкатися обличчя. На руках дуже багато мікробів. Торкаючись ними обличчя ви збільшуєте їхні шанси потрапити в організм.
- Дотримуйтеся режиму дня і сну, уникайте стресу і перевтоми.
- Пийте достатньо води, вода допомагає виводити токсини з організму, зволожує слизові оболонки та запобігає зневодненню. Рекомендовано пити не менше 2 літрів чистої води на день, а також трав’яні чаї, компоти, соки та морси.
- Харчуйтеся правильно і різноманітно. Включайте до свого раціону більше фруктів, овочів, зелені, молочних продуктів, риби та м’яса. Уникайте жирної, гострої, солодкої та солоної їжі, а також алкоголю і кави.
- Займайтеся фізичною активністю, адже помірне фізичне навантаження покращує кровообіг, зміцнює м’язи та кістки, підвищує настрій і вироблення ендорфінів. Обирайте той вид спорту, який вам подобається і підходить за станом здоров’я. Це може бути ходьба, біг, плавання, велосипед чи будь-який інший.
- Вакцинуйтеся, адже це один із найефективніших способів уникнути грипу та зміцнити імунітет. Підібрати вакцину та проконсультувати допоможе терапевт.
При виявленні перших симптомів ГРВІ слід звертатися до терапевта – самостійно лікувати хворобу не рекомендується.
При належному лікуванні (приймання медичних препаратів, знеболюючих і жарознижувальних ліків), ГРВІ проходить відносно швидко, від 3-4 до 7-10 днів. Загальний час втрати працездатності хворого – не більше двох тижнів навіть при захворюванні грипом. Проте постільний режим, належний догляд і прийом медикаментів тут обов’язковий!