Телефон: (0382) 650734
Телефон гарячої лінії Держпродспоживслужби: (044) 3647780, (050) 2300428

un24

but up

but zs

ses1

ZG

Додаток до листа банер

Scrbanhot 1

5644

Відомо, що в процесі масового розмноження та тривалого вирощування якість сортів з різних причин погіршується. Тому в насінництві здійснюються два основних процеси – сортозаміна та сортооновлення.

Кожний аграрій знає, що з метою проведення сортооновлення або сортозаміни будь-якої сільськогосподарської культури, краще звертатись до оригінатора сорту, який займається не лише розмноження насіння та його реалізацією згідно з ліцензійним договором, але й його селекцією.

«Подільський державний університет» – це заклад вищої освіти, де готуються нові покоління висококваліфікованих працівників аграрного сектора економіки, поряд з цим, це і провідний центр селекції та насінництва гречки.

5643

За результатами виїзду на поля Науково-дослідного інституту круп’яних культур ім. О. Алексеєвої, який входить до складу «Подільського державного університету» спеціалістом управління фітосанітарної безпеки надано методичну допомогу та рекомендації щодо  проведення збирання, доведення до посівних кондицій, сертифікації насіння тощо. 

Було обстежено насіннєві посіви гречки звичайної, розташованої у двох локаціях: Володар (внесений до Реєстру сортів України в 2020 році, Свідоцтво про державну реєстрацію № 200806) площа 22 га, категорія Базове насіння (генерація – еліта) та Подільська (внесений до Реєстру сортів України в 2022 році, Свідоцтво про державну реєстрацію № 220272) площа 8 га, категорія Базове насіння (генерація – еліта).

Кожна із вищеозначених ділянок занесена до Державного реєстру виробників насіння та садивного матеріалу на 2024 рік. Дані посіви також в повному обсязі пройшли процедуру сортової сертифікації згідно з «Методикою проведення інспектування насінницьких посівів зернових культур», розробленої на основі міжнародних схем ОЕСР.

Обстежені насінділянки гречки перебувають у доброму стані, рослини вирівняні, однотипні, фаза розвитку – побуріння нижніх плодів, озерненість та виповненість насінин – задовільна, забур’яненість – незначна, карантинні організми – відсутні. Просторова ізоляція – дотримана і становить понад 1 кілометра. Характерна особливість оглянутих посівів – низька гілкуватість рослин, яка обумовлена нестачею вологи в період вегетації.

Обговорено ряд питань технології вирощування, збирання, очистки й зберігання насіння гречки; вказано на важливість застосування агротехнічних та біологічних способів боротьби з бур’янами, шкідниками та хворобами – тобто переведення цієї круп’яної культури на екологічно-чисте землеробство, в результаті чого покращиться запилення квіток гречки і, як наслідок, зросте її врожайність.

Розтягнуте в часі цвітіння й достигання гречки – ще одна проблема, якій приділялась значна увага під час виїзду та обстеження насінділянок. Ця особливість має генетичне походження і є фактором, що значно знижує врожайність: перші сформовані насінини поступово дозрівають й осипаються, а суцвіття й далі продовжують квітнути аж до настання приморозків. Тому слід знаходити оптимальний період для збирання, коли більшість насінин виповнені, але ще не встигли осипатись.

Наявність на одній рослині насінин різної стиглості, підвищена вологість стебла та листя – робить збирання гречки складною справою. Як правило гречані жнива рекомендують проводити у два етапи: кидання рослин на валки з метою підсушування та подальшого комбайнування. Або здійснення десикації зі збором після того врожаю прямим комбайнуванням. В останньому випадку втрати будуть найменшими.

Також оглянуто посіви  Колекції світового генофонду роду Гречкових. Представник суб’єкта насінництва розповів про довгий та тернистий шлях науковців-аграріїв від розробки до впровадження кожного нового сорту, а також про підтримання Колекції, яка налічує понад 1000 зразків і слугує вихідним матеріалом для ведення планової селекційної роботи, від результатів якої залежить харчування кожної української родини в майбутньому.

Перспективи селекції даної культури доволі гарні, це дає можливість забезпечити високоякісним насіннєвим матеріалом усіх охочих аграріїв.

Тому, для вчасного проведення сортооновлення суб’єкту господарювання необхідно дотримуватися певних правил:

  • посів проводити насінням не нижче 2-ї генерації;
  • сортооновлення проводити насінням категорії базове (супереліта, еліта), або сертифіковане, але не нижче 1-ї генерації;
  • дотримуватись технології вирощування сільськогосподарських культур, особливо на насінницьких ділянках, з метою збереження сортових та посівних якостей насіння.
сайт зроблено в adgrafics