Суха гниль картоплі, або фузаріоз, вважається одним з найбільших і найнебезпечніших захворювань. Спори грибка швидко передаються і якщо цьому не завадити, можна за тривалого зберігання втратити до 20 % врожаю. Звідки беруться спори збудника, якщо до сховища закладали цілком здорові бульби та як запобігти і боротись з хворобою?
Ймовірність зараження бульб фузаріозом є на всіх стадіях вегетації, як у ґрунті, та і в погребі через неправильне зберігання. Суха гниль переноситься із землею, що залишається на бульбах. Тобто насамперед це хвороба ґрунту! І починати боротьбу із сухою гниллю слід саме з його лікування. Його активність дається взнаки за сприятливих для нього умов. Надає перевагу зелі перенасичені азотом або добре угноєні. Спори, що сплять в землі до певного часу, починають проникати у посаджену картоплю крізь тріщини або ранки. Хвороба активно розвивається, уражуючи коріння, стебло, листя. У період цвітіння починає спостерігатися сумнозвісне фузаріозне в’янення. Кінчики верхніх листків стають світлими, вибілюються, далі починає хворіти стебло. На ньому з’являється наліт рожевого кольору, потім хвороба проникає в середину рослини. Розвиток куща сповільнюється і рослина поступово в’яне. Але, викопавши цілком здорові на вигляд картоплини і заклавши їх на зберігання, за півтора-два місяці на них можна спостерігати буруваті плями, які поступово збільшуються, стають запалими. Зрештою бульби твердіють і висихають.
Фузаріоз не лікується, але йому можна запобігти, уповільнивши поширення. Якщо хвороба уже наявна в ґрунті, то потрібно на ділянці застосувати сівозміну, посіяти сидерати. Необхідно зменшити внесення азотних добрив, гною, надто свіжого. Слід прибирати з ділянки бадилля та бур’яни, тому що там можуть бути спори грибка. Перед посадкою насіння картоплі обробляти протруйником, садити стійкі до захворювання сорти.
Якщо хвороба проявилась під час зберігання картоплі, то за два місяці до закладання нового врожаю на зберігання погріб потрібно просушити і обробити одним із фунгіцидіввнесених до Державного реєстру пестицидів і агрохімікатів, дозволених до використання в Україні. Хімічну обробку сховища проводити заздалегідь, щоб препарат не потрапив на бульби.