Телефон: (0382) 650734
Телефон гарячої лінії Держпродспоживслужби: (044) 3647780, (050) 2300428

un24

but up

but zs

ses1

ZG

Додаток до листа банер

Scrbanhot 1

5576

Поміж основних ознак сортів озимих зернових культур значне місце посідає їхня адаптованість до несприятливих абіотичних чинників, оскільки в останні роки все відчутнішими стають зміни в кліматі. Занесені до Державного Реєстру сорти озимої пшениці за ступенем інтенсивності, реагуванням на умови середовища та елементи технології вирощування поділяють на три групи: інтенсивні, універсальні та напівінтенсивні.

Для господарств, здатних підтримувати високий рівень технологічного забезпечення, необхідні сорти інтенсивного типу, в яких основним критерієм є  позитивний відгук на внесення добрив, засобів захисту рослин тощо. У господарствах з низьким рівнем агротехніки зберігають значення сорти напівінтенсивного типу з відносно невисоким генетичним рівнем потенціалу врожайності, але витривалі до низьких агрофонів. 

Сорти озимої пшениці універсального типу використовують з метою добору сортів для конкретного господарства. Маючи високий генетичним потенціал продуктивності і якості зерна в поєднанні з адаптацією на варіюючі екологічні умови, вони забезпечують максимальну реалізацію потенційних можливостей сорту.   

Такі сорти зокрема, менш вибагливі до попередника, здатні забезпечувати вищу врожайність за несприятливих умов, ніж інтенсивні сорти. Кращими попередниками для них є чорний пар, зайнятий пар, багаторічні трави, кукурудза на силос. Оптимальна висота становить 90-100 см.

Загальною характеристикою цих сортів є високий генетичний потенціал урожайності (досягає до 100 ц/га) та мають властивості морозо-, зимостійкості, посухо-, жаростійкості, стійкості до шкідників і хвороб та інших несприятливих умов вирощування, а також показники якості сильної пшениці. 

Але кожний сорт має свої особливості, на які треба зважати  при виборі сорту з врахуванням ґрунтово-кліматичних і агротехнічних умов у кожному господарстві. 

Ліль, Лаваль. Належать до різновиду Lutescens. Їх врожайність у насінницьких посівах становить 8,6 та 9,0 т/га. Рослини 80-90 см заввишки. Зимостійкість висока, критична температура вимерзання мінус 17,0-17,5 градуса на глибині вузла кущення. Стійкість до хвороб висока. Вміст білка в зерні становить відповідно 12,5% і 12,8%, хлібопекарські властивості хороші – об’єм хліба із 100 г борошна перевищує 620 мл.

Віген – середньоранній сорт селекційно-генетичного інституту. Висота рослини – 95-100 см, вміст білка – 13,5-14,2%, маса 1000 насінин – 41-43 г. Потенціал урожайності – 9,9 т/га.

Шпалівка – різновид Erythrospermum. Ультра скоростиглий, вегетаційний період – 262-272 дні. Стійкий до ґрунтової і повітряної засухи, жаростійкий. Має підвищену зимостійкість і морозостійкість. Стійкий до осипання на корені, має комплексну стійкість до основних захворювань. Пластичний за фізіологічними властивостями і за морфологічним и ознаками.

Патріотка – сорт інституту рослинництва ім. В. Я. Юрєва. Різновид Lutescens. Середньорослий сорт, стійкий до вилягання, стійкий до основних шкідливих хвороб, зимостійкість підвищена. За якістю зерна цінна пшениця. Високий генетичний потенціал урожайності. Формує стабільні, високі врожаї за попередниками соняшник, зернові. Норма висіву становить 4,5 млн схожих зерен на 1 га після пару і 5,5 млн після непарових попередників.

Фермерка – сорт відрізняється високою якістю зерна і є одним з найкращих за цією ознакою. Різновид Erythrospermum. Сорт середньостиглий, середньорослий, стійкий до вилягання. Маса 1000 насінин – 43,0 г. Зимостійкість підвищена, в польових умовах толерантний до основних шкідливих хвороб. Має високу стабільну врожайність.

Дорідна – різновид Lutescens. Сорт невибагливий до умов вирощування, рекомендований для вирощування після непарових попередників. Відносно невимогливий до пізніх строків сівби. Сорт середньорослий (96-100 см), середньостиглий, стійкий до вилягання. Зимостійкість висока. Потенційна врожайність – 10,0 т/га. Маса 1000 зерен – 43,0 г. При вирощуванні потрібно застосовувати  систему захисту від хвороб і шкідників.

Розкішна – різновид Erythrospermum. Сорт невимогливий до умов вирощування. Придатний до умов вирощування по різних попередниках. Середньостиглий, середньорослий, стійкий до вилягання. Зимостійкість висока. В польових умовах толерантний до основних шкідливих хвороб. Якість зерна відмінна. Потенційна врожайність – 12,0 т/га. Маса 1000 насінин – 41,0 г. 

Враховуючи ці особливості сортів універсального типу, а саме, цінність як в агрономічному, так і в економічному плані для більшості господарств, тому  можна підібрати 2-3 сорти та обов’язково залучити їх до вирощування. Тим паче, що ми маємо найкращі в світі ґрунти, сприятливі кліматичні умови і основу- основ – чудові сорти озимої пшениці. 

Слід зазначити, що останнім часом актуальним є вирощування нетрадиційних пшениць, таких як пшениця двозерна, шарозерна, спельта, а також дворучка.

Для орієнтира, при виборі сорту слід користатись Державним реєстром сортів рослин, придатних для поширення в Україні, на відповідний рік. До нього занесені всі сорти, які є придатними для поширення в Україні та насінництво яких дозволено проводити на території нашої країни. Також в Реєстрі наявні відомості про автора і власника кожного сорту, в якій державі створений, з якого року він визнаний придатним для поширення, для якої природно-кліматичної зони рекомендований, а також група стиглості, якість зерна (слн – сильний, дф – добрий філер, цін – цінний, ф – філер, зк – зерно-кормовий, зф – задовільний філер). 

Також рекомендуємо скористатися можливістю придбання насіння в суб’єктів насінництва, які здійснюють господарську діяльність на території області, оскільки таке насіння найбільш адаптоване до умов вирощування нашої зони.

Матеріал має інформаційний характер, не містить нових правових норм.

сайт зроблено в adgrafics