Для всіх українців війна стала новою реальністю і до випробувань, які ми маємо подолати, додались ще й віялові та аварійні відключення електроенергії, що впливає на умови зберігання харчових продуктів.
Часте відключення електроенергії може призвести до збою роботи холодильного обладнання (холодильні вітрини, холодильні, морозильні камери та ін.), що своєю чергою сприятиме підвищенню температури, розмороженню та псуванню харчових продуктів.
Згідно з вимогами законодавства про безпечність та якість харчових продуктів, суб'єкти господарювання несуть відповідальність за забезпечення відповідних температурних режимів зберігання харчових продуктів, їх терміни придатності та дотримання санітарно-гігієнічних вимог на всіх стадіях виробництва та продажу.
Спеціалісти Хмельницького міського управління Головного управління Держпродспоживслужби в Хмельницькій області дають поради операторам ринку щодо забезпечення належних умов для зберігання продуктів харчування:
- Встановіть резервне джерело живлення, забезпечте наявність генератора, акумуляторної батареї або сонячної панелі, щоб підтримувати роботу холодильників та морозильних камер під час відключень електроенергії.
- Використовуйте додаткові засоби охолодження (холодогени, пакети з гелем, сухий/блоковий лід) або заздалегідь заморозьте пляшки з водою та використовуйте їх як додаткове джерело холоду в холодильнику, коли електроенергія відсутня понад 4 години.
- Швидко реагуйте! Якщо електроенергія вимкнена понад 4 години – вживайте заходів для збереження продуктів.
- Дотримуйтесь товарного сусідства – зберігайте продукти, які потребують різних температурних режимів, мають різні запахи та типи упаковок, окремо.
- Використовуйте термометри, слідкуйте за температурою в холодильнику та морозильній камері, аби переконатися, що вона відповідає нормам.
- Утилізовуйте зіпсовані продукти. Розморожені харчові продукти заморожувати повторно заборонено! Не підлягають подальшій реалізації продукти, що швидко псуються (м'ясо, птиця, морепродукти, молоко), які зберігалися в холодильнику при температурі вище 10-15 °C протягом 2 годин або більше. Всі продукти, які мають ознаки псування (неприємний запах, зміна кольору або текстури, поява на поверхні слизу, плям чи плісняви), мають бути вилучені з обігу.
Пам'ятайте: харчові продукти не мають створювати загрозу для життя та/або здоров'я людини! Дотримуйтесь вищезазначених рекомендацій та інформуйте споживачів про те, як безпечно зберігати продукти вдома під час відключень електроенергії, щоб уникнути негативних наслідків для здоров'я!