Телефон гарячої лінії: (0382) 650734
Телефон гарячої лінії Держпродспоживслужби: (044) 3647780, (050) 2300428

but vs

but up

but zs

ses1

ZG

Додаток до листа банер

Scrbanhot 1

 

5140

Спеціалісти управління фітосанітарної безпеки проводять зимовий моніторинг на посівах озимих культур. Умови зимівлі озимих культур впливають на подальший розвиток рослин у весняно-літній період і відповідно, на величину та якість урожаю. Тому дуже важливо впродовж зими спостерігати за станом посівів і заздалегідь підготуватися до догляду за рослинами в ранньовесняний період.

Протягом зимового періоду 2023-2024 р. на території області спостерігались погодні умови від помірно-холодних до теплих. Температури повітря  на +3°С …+8°С вище норми. Опади відмічались слабкі у вигляді дощу, снігу, мокрого снігу, мряки, туманів. Сніговий покрив, який утворився висотою 2-10 см – розстав. Запаси вологи в ґрунті достатні. Ґрунт – мерзлий, талий. У рослин озимих культур не відмічалось глибокого зимового спокою, продовжувався вегетаційний період. Такі погодні умови позитивно впливали на розвиток, шкідливих організмів. 

За даними вибіркових обстежень в грудні-лютому на площі 6,5 тис. га та за результатами відрощування монолітів встановлено, що стан озимих культур добрий. Кількість живих рослин озимої пшениці становить 98 %, озимого ячменю – 97 %, озимого ріпаку – 97 %. Рослини озимих зернових культур перебувають у фазі 3-х листків-кущіння, мають добру здатність до регенерації при їх відрощуванні.

На листі рослин озимої пшениці виявлено інфекційний запас збудників борошнистої роси, септоріозу 1-2,5 % з розвитком хвороби 0,5 %, кореневих гнилей 1,5 % рослин. За сприятливих погодних умов весни, зокрема відносної вологості повітря (85 %), помірної температури (16-22°С) та враховуючи інфекційний запас можливе поширення хвороб. Для оздоровлення посівів проти вищезазначених хвороб, слід застосувати фунгіциди згідно з «Переліку пестицидів і агрохімікатів дозволених до використання в Україні». 

При вибірковому обстеженні посівів озимого ріпаку на площі 3,6 тис. га ї в грудні 2023 року – лютому 2024 року виявлено, що рослини знаходяться у фазі 6-8 листка-розетки. На листках культури виявлений інфекційний запас інфекції пероноспорозу 1,5-4 % з розвитком хвороби 1 %, альтернаріозу 1,5 % з розвитком хвороби 1 %. Враховуючи запас інфекції з осені та за сприятливих погодних умов навесні, у період відновлення вегетації, для пероноспорозу (прохолодна, дощова весна та перша половина літа), для альтернаріозу (підвищена вологість та помірна температура не нижче 22°С), посіви слід оздоровити дозволеними у «Переліку» препаратами відповідно до регламентів застосування. 

Посіви озимих культур засмічені бур’янами в чисельності 5-26 екз. кв. м. Такі посіви слід в весняний період обробити гербіцидами. Вибір гербіцидів залежить в першу чергу від видів бур’янів на конкретному полі, перевагу слід надавати гербіцидам з відносно широким спектром дії на бур’яни.

На переважній більшості території області через коливання температур, утворення льодяної кірки, опади у вигляді дощу, перезволоження ґрунту, затоплення жилих нір, спостерігається послаблення живлення та пригнічення життєдіяльності мишоподібних гризунів. Відмічається загибель шкідників 20-40 %. Аналіз матеріалів моніторингу, який проводять спеціалісти фітосанітарної безпеки свідчить про середню заселеність та шкідливість мишоподібних гризунів. На посівах озимих зернових та ріпаку заселення складає на 15-22 % обстежених площ, їх нараховується від поодиноких нір до 1,5 жилих колоній га, у кожній 2-3 жилих нори; на 30-65 % обстежених площах багаторічних трав, садах, неугіддях мишоподібних гризунів обліковується по 2,5-4 мак. жилих колонії на гектарі у кожній по 3-5 жилих нір. Надалі загроза підвищення чисельності та шкідливості мишоподібних гризунів, передусім в озимих культурах, ймовірна в разі ущільненого снігового покриву, під яким за наявності достатньої кількості корму гризуни продовжують розмноження. 

В осінньо-зимовий період захист від мишоподібних гризунів в області проведений на площі 72 тис. га хімічними препаратами.

Захисні роботи на озимих культурах та інших стаціях слід продовжувати за наявності 3-5 і більше жилих колоній на гектарі, застосовуючи головним чином хімічні та біологічні засоби. Землекористувачам під час проведення захисних обробок посівів сільськогосподарських культур необхідно суворо дотримуватись препаратів згідно з «Переліку пестицидів та агрохімікатів дозволених до використання в Україні», а також регламентів застосування та техніки безпеки. 

Оцінюючи фітосанітарний стан посівів озимих культур можна стверджувати, що він виглядає не загрозливим, а контрольованим. Розвиток шкідливих організмів, бур’янів тісно пов’язаний з агрокліматичними умовами, тому за сприятливих погодних умов, недотримання технології вирощування с/г культур, можливі спалахи підвищеної чисельності шкідливих організмів, чого ми не повинні допустити.

сайт зроблено в adgrafics