Грип має симптоми схожі з іншими гострими респіраторними вірусними інфекціями (ГРВІ), але є набагато небезпечнішим. Тому перші симптоми ГРВІ вимагають особливої уваги.
Найчастішим ускладненням грипу є пневмонія, яка інколи лише за 4-5 днів може призвести до смерті хворого. Серцева недостатність також нерідко розвивається внаслідок ускладнень грипу.
Грип дуже легко передається від людини до людини повітряно-крапельним шляхом, коли хворий кашляє, чхає чи просто говорить.
Хвора людина навіть із легкою формою грипу становить небезпеку для оточуючих протягом усього періоду прояву симптомів (в середньому – 7 днів).
Щоб не провокувати ускладнення власної хвороби та не наражати інших людей на небезпеку, при появі перших симптомів грипу хвора людина обов'язково повинна залишатися вдома.
Такими симптомами є:
- підвищена температура тіла;
- біль у горлі;
- кашель;
- нежить;
- біль у м'язах.
З будь-якими з перелічених симптомів не варто виходити з дому навіть заради візиту до лікаря, його слід викликати додому. Призначене симптоматичне лікування у домашніх умовах може бути достатнім для одужання. Якщо стан хворого не погіршився, необхідно продовжити лікування вдома до повного зникнення симптомів.
Якщо стан хворої людини погіршується, не треба зволікати з госпіталізацією, адже під загрозою може бути її життя.
Потрібно викликати швидку чи терміново звернутися до медичного закладу, якщо наявні наступні симптоми:
- утруднення дихання;
- висока температура тіла, яка довго не зменшується;
- порушення свідомості, надмірна сонливість чи збудженість;
- біль у грудній клітці.
Продовжувати лікування вдома за наявності таких симптомів небезпечно.
Вірус грипу небезпечний. При дотриманні кількох простих речей можна легко уникнути зараження грипом навіть під час епідемії. Навіть при відсутності ознак хвороби – уникати скупчень людей задля зменшення вірогідності контактів із хворими, адже деякі з них є носіями вірусу ще до появи очевидних симптомів. Це особливо актуально під час сезону грипу та епідемій.
За необхідності користуватися одноразовими масками, щоб захистити себе чи оточуючих від можливості інфекційного зараження. Так, маскою повинна користуватися людина, яка доглядає за інфекційним хворим чи просто спілкується з ним. Людина, яка занедужала, повинна використовувати маску лише в тому випадку, якщо їй доведеться перебувати серед здорових людей, які масками не захищені. Маска ефективна, якщо вона прикриває рот і ніс. Важливо пам'ятати, що у будь-якому випадку маску потрібно замінити як тільки вона стане вологою чи забрудниться. Найкраще користуватися стандартними хірургічними масками, що мають вологостійку поверхню і довго залишаються ефективними.
Необхідно:
- регулярно провітрювати приміщення і робити вологе прибирання як у помешканні, так і в робочих приміщеннях, щоб не залишати навколо себе живі віруси й бактерії, що можуть залишатися активними впродовж кількох годин після перебування у приміщенні хворої людини;
- повноцінно харчуватися, уникати перевтоми для підвищення опірної здатності організму;
- користуватися тільки одноразовими паперовими серветками і рушниками після миття рук, а також, щоб прикривати обличчя під час кашлю, нежитю.
Якщо з'явилися ознаки хвороби, необхідними є наступні дії:
- залишитися вдома за перших ознак хвороби;
- якщо захворіла дитина, не вести її до школи чи дитячого садочка, щоб не провокувати погіршення стану хворого і не наражати оточуючих на небезпеку.
Дотримання цих елементарних правил суттєво підвищить Ваші шанси уникнути небезпечного захворювання, зберегти життя Вам і людям, що знаходяться поруч з Вами.