Відповідно до пункту 17 Порядку реімбурсації лікарських засобів та медичних виробів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 28.08.2021 № 854 «Деякі питання реімбурсації лікарських засобів та медичних виробів за програмою державних гарантій медичного обслуговування населення» (далі – Порядок реімбурсації) наказом Міністерства охорони здоров’я України від 21.08.2023 № 1495 затверджено:
- перелік лікарських засобів, які підлягають реімбурсації за програмою державних гарантій медичного обслуговування населення, станом на 10 серпня 2023 року (набув чинності 31 серпня 2023 року);
- перелік медичних виробів, які підлягають реімбурсації за програмою державних гарантій медичного обслуговування населення, станом на 10 серпня 2023 року (набуде чинності з 01 жовтня 2023 року).
Одночасно втратив чинність наказ Міністерства охорони здоров’я України від 21.02.2023 № 351 «Про затвердження Реєстру лікарських засобів, які підлягають реімбурсації за програмою державних гарантій медичного обслуговування населення, станом на 14 лютого 2023 року».
Оновлений Перелік лікарських засобів, які підлягають реімбурсації, розширено, його вперше доповнено знеболювальними препаратами для паліативних пацієнтів. Так, реімбурсації підлягають 6 препаратів морфіну вітчизняного виробництва, з яких 4 безоплатні та 2 — з доплатою.
Загалом оновлений реєстр включає 411 лікарських засобів, що застосовуються при лікуванні серцево-судинних захворювань, цукрового та нецукрового діабету, хронічних хвороб нижніх дихальних шляхів, розладів психіки та поведінки, епілепсії, хвороби Паркінсона, а також вартість імуносупресивних препаратів для людей в посттрансплантаційному періоді, з них 139 відшкодовуються повністю, препаратів інсуліну — 72 позиції, з яких 45 відшкодовуються повністю, комбінованих лікарських засобів, що застосовуються при хронічних хворобах нижніх дихальних шляхів — 9 позицій, з яких 8 відшкодовуються повністю.
Також, завдяки запровадженню програми реімбурсації медичних виробів пацієнти з діабетом І типу вперше можуть отримувати тест-смужки для визначення рівня глюкози в крові іноземного виробництва. Загалом, Перелік медичних виробів містить 23 позиції, з яких 2 позиції є безкоштовними.
Відповідно до пункту 12 Порядку реімбурсації реалізація лікарських засобів та медичних виробів, які підлягають реімбурсації та закуплені до дати затвердження МОЗ оновлених переліку лікарських засобів, які підлягають реімбурсації, та переліку медичних виробів, які підлягають реімбурсації, здійснюється за цінами та у порядку, що застосовувалися до дати затвердження МОЗ зазначених переліків, протягом 30 календарних днів з дати початку їх дії.Тобто до 30.09.2023 застосовуються ціни, затверджені наказом МОЗ України від 21.02.2023 № 351.
Оскільки програма реімбурсації медичних виробів запроваджується вперше, то такий перехідний період для них не передбачено. Відповідно, ціни на медичні вироби, які підлягають реімбурсації, вже з 01 жовтня мають відповідати цінам, зазначеним в Переліку медичних виробів.
Сектор контролю за регульованими цінами управління захисту прав споживачів та контролю за регульованими цінами Головного управління Держпродспоживслужби в Хмельницькій області здійснює щомісячний моніторинг застосування державних регульованих цін на лікарські засоби, які підлягають реімбурсації за Урядовою програмою «Доступні ліки». Так, протягом січня-серпня 2023 року щодо дотримання вимог законодавства у сфері ціноутворення на фармацевтичному ринку опрацьовано 29888 цін на лікарські засоби.