Телефон гарячої лінії: (0382) 650734
Телефон гарячої лінії Держпродспоживслужби: (044) 3647780, (050) 2300428

but vs

but up

but zs

ses1

ZG

Додаток до листа банер

Scrbanhot 1

 

z1

01.08.2017 р в області проведено позачергове засідання комісії ТЕБ і НС Хмельницької обласної державної адміністрації. На засіданні були розглянуті, крім інших,  питання:

  1. «Про стан виконання планузаходів щодо підготовки пляжівобласті до літнього сезону 2017 року»;
  2. «Про стан захворюваності на ботулізм населення Хмельницької області».

По вказаних питаннях виступив начальник управління державного нагляду за дотриманням санітарного законодавства Головного управління Держпродспоживслужби в області Ігор Баланюк , який доповів по першому питанню, що на обліку Головного управління Держпродспоживслужби в Хмельницькій області, включаючи територіальні управління знаходиться 12 офіційно зареєстрованих пляжів в 7 районах та 2 містах області, а саме:

  1. Волочиський район с.Вільшани – пляж «Ровесник»;
  2. Кам’янець-Подільський район с.Велика Слобода – пляж «Дністровська рів’єра»;
  3. Кам’янець-Подільський район с.Велика Слобода – пляж «Дві ріки»;
  4. Кам’янець-Подільський район с.Гораївка – пляж «Бакота»;
  5. Кам’янець-Подільський район с.Устя – пляж «Смотрич»;
  6. м.Красилів – пляж «Левада»;
  7. Летичівський район с.Головчинці;
  8. м.Полонне – пляж відпочинку;
  9. м.Старокостянтинів – пляж «Русалонька»;
  10. м.Славута – міський пляж;
  11. м.Нетішин – міський пляж;
  12. м.Хмельницький – міський пляж.

З метою здійснення нагляду за підготовкою пляжів до оздоровчого сезону 2017 року на виконання питання №1 «Про санітарно-епідемічну ситуацію в Хмельницькій області та заходи щодо недопущення її ускладнення» Протоколу №3 від 12.04.2017 року позапланового засідання комісії з питань ТЕБ і НС Хмельницької облдержадміністрації, в ряді міст та районів області, при міськвиконкомах та райдержадміністраціях були створені робочі комісії по обстеженню соціально важливих об’єктів, в тому числі пляжів, з метою визначення їх готовності до купального сезону та приведення їх у належний санітарний стан, а саме: у Волочиському, Кам’янець-Подільському, Летичівському, Красилівському районах, містах Славуті та Нетішині. Разом з тим, в окремих містах та районах області, не дивлячись на рішення вказаного протоколу, комісії не були створенні і не працювали, що є вкрай незадовільним. Також незадовільним є те, що уже  створені комісії в декількох районах без об’єктивних причин, так і не розпочали свою роботу.

В цій ситуації, обстеження пляжів здійснювалось нашими фахівцями після погодження на це з власником, або балансоутримувачем об’єкту. Складається враження, що санітарно-гігієнічний стан даних об’єктів, їх безпечність для здоров’я відпочиваючих людей, керівників окремих міст та районів на місцях зовсім не турбує.

За результатами обстежень, фахівцями власникам пляжів, їх балансоутримувачам надавались пропозиції по усуненню недоліків та приведенню пляжів до вимог «Державних санітарних правил утримання територій населених місць», затверджених наказом МОЗ України від 17.03.2011 р. №145.

За результатами усунення недоліків «позитивних результатів лабораторних досліджень води питної із питних фонтанчиків, поверхневих водойм, ґрунту, піску отримали дозвіл  або були комісійно підписані Паспорти на пляжі:

  1. Волочиський район с.Вільшани – пляж «Ровесник»;
  2. Камянець-Подільський район с.Велика Слобода – пляж «Дністровська рів’єра»;
  3. Камянець-Подільський район с.Велика Слобода – пляж «Дві ріки»;
  4. м.Красилів – пляж «Левада»;
  5. м.Полонне – пляж відпочинку;
  6. м.Славута – міський пляж;
  7. м.Нетішин – міський пляж;
  8. м.Старокостянтинів – пляж «Русалонька;
  9. м.Хмельницький – міський пляж, які на сьогодні приймають відпочиваючих.
  10. Однак, залишились три пляжі, а саме:
  11. Летичівський район с.Головчинці»;
  12. Кам’янець-Подільський район с.Устя – пляж «Смотрич;
  13. Кам’янець-Подільський район с.Гораївка,на які в зв’язку із невиконанням пропозицій Паспорти не були підписані.

Інформація по проблемних питаннях вказаних пляжів керівниками районних управлінь Держпродспоживслужби доводилась до відому голів райдержадміністрацій.  

Перебування на не підготовлених пляжах, функціонуючих із значними порушеннями діючих санітарних вимог може нести загрозу для здоров’я людей та виникнення у них захворювань на гепатит А, сальмонельоз, дизентерія, ГЕК, лептоспіроз і т.і.

Також незадовільним є те, що ДУ «Хмельницький обласний лабораторний центр МОЗ України» без будь-яких об’єктивних пояснень та причин не виконує рішення п.6 питання №1 «Про стан підготовки місць масового відпочинку на водних об’єктах області до купального сезону» Протоколу №5 засідання комісії з питань ТЕБ і НС Хмельницької облдержадміністрації від 02.06.17 року, яким передбачено 1 раз на 2 тижні надавати Головному управлінню Держпродспоживслужби в Хмельницькій області протоколи лабораторних досліджень із заключеннями води питної, відкритих водоймищ, ґрунту, піску відібраних та досліджених в зонах рекреацій, тобто на пляжах.

Однак, жодного такого протоколу лабораторних досліджень або іншої інформації на нашу адресу з моменту прийняття вищезгаданого протокольного рішення від ДУ «Хмельницький обласний лабораторний центр МОЗ України» не надходило, що є вкрай незадовільним та незрозумілим.

Така ж незадовільна ситуація має місце і в районах області, де структурними підрозділами ДУ «Хмельницький обласний лабораторний центр МОЗ України» не дотримуються терміни (1 раз на 2 тижні) надання результатів лабораторних досліджень територіальним управлінням Держпродспоживслужби, а також повнота цих досліджень, передбачена п.6 того ж протокольного рішення ТЕБ і НС.

Такий стан справ не дає змогу Держпродспоживслужбі постійно, на протязі всього літнього сезону, не тільки прослідковувати санітарно-гігієнічний стан існуючих пляжів, а при необхідності, у разі наявної інформації про погіршення якості води, ґрунту, піску, оперативно проводити заходи та впливати на ситуацію через їх власників, балансоутримувачів, владу, що по статуту - не має права здійснювати лабораторний центр. Тому керівництву цієї установи, потрібно негайно міняти свої підходи до роботи та змінювати ситуацію на краще, адже запорукою цього є здоров’я людей.   

По даному питанню спеціалістами Держпродспоживслужби області  підготовлено на місцях 4 радіолекції, 6 статей в місцеві друковані засоби масової інформації, проведено на об’єктах – 18 бесід. Робота по цьому питанню продовжується.

z2

По другому питанню , а саме : «Про стан захворюваності на ботулізм населення Хмельницької області», начальник управління державного нагляду за дотриманням санітарного законодавства Головного управління Держпродспоживслужби в області Ігор Баланюк, інформував, що щорічно в Україні реєструються випадки захворювання на ботулізм. Так, в 2016 році в державі захворіло  115 осіб, з них 15 померло. Уже   за поточний період 2017року захворіло більше 70людей із них 9 померло. Зараження людини ботулізмом відбувалося при вживанні неправильно консервованих  продуктів тваринного і рослинного походження   в герметичній  тарі (м’ясні, рибні консерви, тушонки,  солонини,  ковбаси, помідори, огірки тощо).  В останні роки у виникненні ботулізму не останню роль грають консервовані в домашніх умовах гриби.

Розповсюдженість  збудника  цього захворювання в ґрунті і прісних водоймах обумовлює його потрапляння на продовольчу сировину ( овочі, фрукти, гриби, рибу, м'ясо) з якої виготовляють готові  харчові продукти. Порушення технології обробки сировини, тари, умов та температури приготування і зберігання  сировини та готових продуктів  сприяє розмноженню збудника та утворенню небезпечного токсину. 

За результатами моніторингових досліджень, за багато  останніх років, в Україні  не реєструвались випадки захворювання на ботулізм, пов’язаних з вживанням готових харчових продуктів,  виготовлених на промислових підприємствах. На жаль,  виключенням є поточний рік, в якому велика кількість людей  цілого ряду областей України, захворіли від вживання річкової в’яленої риби промислового виробництва. В нашій  області такі випадки не зареєстровані. 

Ботулізм - хвороба, що виникає в результаті отруєння токсинами бактерій ботулізму і характеризується важким ураженням центральної і вегетативної нервової системи. Збудник - Clostridium botulinum - широко поширений у природі,  утворює спори, надзвичайно стійкі до впливу хімічних і фізичних факторів (витримують кип'ятіння протягом 5 годин і гинуть при 120° С через 30 хвилин). Бактерії містять одну з найсильніших у природі отрут - ботулотоксин. Його смертельна доза для людини складає усього лише 0,3 мкг. Потрапляючи до травного тракту ботулотоксин не руйнується ферментами, а всмоктується у кров і розноситься по організму, "осідаючи" у різних відділах нервової системи. Результат - парези і паралічі м'язів гортані, глотки та дихальних м'язів.

Інкубаційний період (від моменту проникнення збудника в організм до клінічних виявів хвороби) триває від декількох годин до 2-5 діб. Відомо, що чим важче захворювання, тим коротший інкубаційний період. При важких формах він складає, у середньому, близько добу.

Як правило, починається хвороба з симптомів: хворого турбують нудота, блювання, характерний біль у животі, рідке випорожнення без патологічних домішок. Це продовжується, у середньому, 20-24 години. В подальшому з'являється неврологічна симптоматика: порушення зору - одна з найперших ознак ботулізму (хворого турбує "сітка" перед очима, двоїння предметів, важкість читання, що пов'язано з паралічем очних м'язів). Одночасно виникають спрага, сухість слизових оболонок, розлад ковтання, може змінитися тембр голосу. Хворі скаржаться на відчуття "грудки" у горлі, біль під час ковтання, подразнення в горлі - ці симптоми обумовлені ураженням ковтальних м'язів. Неврологічна симптоматика триває кілька днів і супроводжується  сильним головним болем,  запамороченням, безсонням, загальною слабкістю, підвищенням температури тіла. У важких випадках, при поразці дихальних м'язів. пацієнтів турбує відчуття нестачі повітря, тягар в грудній клітці. Розвивається дихальна недостатність, що є причиною смерті при ботулізмі. За даними МОЗ смертність при ботулізмі складає в межах 20%.

Для нейтралізації ботулотоксину використовують спеціальні сироватки  протягом 1-4 діб. З огляду на те, що в шлунково-кишковому тракті спори можуть перетворюватися у вегетативні форми, для їх знищення використовують антибіотики (левоміцетин, препарати тетрациклінового і нового ряду). При розладах дихання призначають штучну вентиляцію легень. Для кращого насичення крові киснем та підвищення захисних сил організму використовують гіпербаричну оксигенацію.

Оскільки основною причиною виникнення ботулізму є вживання в їжу неякісне приготовлені  продукти, найголовнішою у профілактиці цього захворювання є роз'яснювальна робота серед населення щодо правил домашнього консервування м’яса, риби, ковбас, сала, грибів, овочів, фруктів, щодо необхідності ретельного дотримання технології. Для руйнування ботулотоксину перед вживанням м’ясних і рибних консервів доцільно прогрівати до 100°С протягом 30 хвилин.

Не  виключенням по  захворюваності  на ботулізм -  є і Хмельницька область, в якій,  на протязі багатьох років реєструвалось  15 - 20   захворівших,  а в одному із років майже 40. В 2016році зареєстровано лише 10 випадків, на жаль 1 потерпілий помер, із-за несвоєчасного звернення за медичною допомогою. За останні не менш  як 25 років,  на території нашої області не реєструвалось жодного випадку захворювання, пов’язаного з вживанням продукції промислового виготовлення.

Більшість випадків захворювання на ботулізм були  пов’язані з консервованою продукцією виключно  домашнього,  власного виготовлення, такими, як   консервовані м’ясні паштети, ковбаси, тушонки, солонина, рибні  консерви,   консерви з овочів та фруктів.  

Станом на 25 липня   поточного року, в Хмельницький області уже  зареєстровано 7  випадків захворювання на ботулізм.  Смертельних випадків немає.              

Зокрема, захворювання  реєструвались у Волочиському районі  (с. Шмирки -жінка 31 року), Віньковецькому (с.Дашківці – хлопець  17років), Дунаєвецькому (с. Томашивка- чоловік 60 років),  Красилівському (с. Пашутинці - чоловік 51року), Старокостянтинівському (с. Йосипівка – дівчина 17 років)    та Городоцькому районі - 2 випадки (с. Бедриківці- чоловік 35років, с. Матвійківці- жінка 58 років). При цьому, потерпіла з Городоцького району звернулась за медичною допомогою лише на  5 день,  після чого була госпіталізована в Хмельницьку міську інфекційну лікарню.   Захворювання виникали від вживання   м’ясних, рибних  консервів домашнього виготовлення. По всіх зареєстрованих випадках проведені епідрозслідування та санітарно – протиепідемічні заходи.

З метою попередження виникнення ботулізму, щорічно  фахівцями управління державного нагляду за дотриманням санітарного законодавства  Головного управління Держпродспоживслужби в Хмельницький області  та його територіальних управлінь       проводиться санітарно – освітня робота. Уже в поточному році   проведено 14 радіолекцій, 3 виступи по телебаченню,  надруковано 25 статей в місцевій пресі, підготовлено 5 пам’яток для населення.      Інформація регулярно висвітлюється на сайті Держпродспоживслужби в Хмельницькій області.                                                                                                                      

З цією ж  метою, в ході комісійних обстежень виробництв, об’єктів ресторанного господарства, торгівлі, ринків, крім інших питань    дотримання санітарного та ветеринарного законодавства, приділяється увага  контролю за дотриманням належних умов зберігання та реалізації готових харчових продуктів, наявності на них документів, що засвідчують їх походження, безпечність та якість.

Основні причини, що сприяють виникненню захворюваності людей на ботулізм.

Недостатня освіченість та настороженість населення  щодо дотримання умов підготовки сировини, тари, технології приготування консервованої продукції в домашніх умовах, а також умов її зберігання.

Пізнє  звернення захворівших осіб за кваліфікованою  медичною допомогою, що призводить до важкого перебігу хвороби, а в окремих випадках ( в межах 2-%) до смертельних випадків. 

Не завжди якісно зібраний анамнез у хворої людини, а також  проведене епідрозслідування .

Не завжди якісно та своєчасно проведені санітарно – протиепідемічні заходи у вогнище захворілої людини.

Грубі порушення технології виготовлення готової харчової продукції на промислових виробництвах.

Реалізація на продовольчих ринках області  консервованої продукції домашнього виготовлення  та в’яленої річкової риби.

Відсутність на місцях в лікувально – профілактичних закладах протиботулінічної сироватки. Недосконала, непродумана  для хворої людини система  постачання із МОЗ України протиботулінічної сироватки, що призводить до несвоєчасного її введення.

 За підсумками наради комісією з ТЕБ і НС були прийняті відповідні рішення. Встановлені відповідальні керівники служб, відомств  за виконання пропозицій.

сайт зроблено в adgrafics