За останні кілька тижнів українці, які відпочивають у Туреччині, активно діляться інформацією про поширення вірусу Коксакі, що супроводжується сильним жаром і висипанням на тілі. В основному хворіють діти, які купалися в басейнах. Загроза поширення вірусу можлива і в Україні.
Діагноз захворювань, викликаних вірусом Коксакі, ставлять вкрай рідко. оскільки методи визначення та діагностика цього вірусу з’явилися зовсім недавно, тим більше, що в природі існує багато видів цієї інфекції, а вартість діагностики достатня висока. Як правило, в таких випадках хвороба приймають за респіраторно-вірусну інфекцію з алергічною реакцією, застуду, ангіну, іноді –краснуха чи кір, гострі кишкові інфекції.
Таку назву (Коксакі) вірус отримав по місту, що знаходиться в США, де вперше був відкритий. Тепер вже доведено, що ця інфекція поширена повсюдно. Нині відомі до 30 його різновидів. Коксакі розмножується в слизовій шлунка і кишківника, і заразитися ним не складе особливих труднощів, бо передається він повітряно-крапельним і фекально-оральним шляхом – при тісному контакті з хворою дитиною, через спільний посуд, брудні овочі, фрукти, немиті руки, чужі іграшки, неочищену питну воду. Заразитися можна, купаючись у водоймах, куди потрапляють стічні води. Відсутність чистої питної води, потрапляння стічних вод у водойми, нехтування правилами гігієни - все це сприяє поширенню вірусу Коксакі. Висока вірогідність зараження існує в басейні, а також в дитячих колективах. Вірус дуже заразний: якщо захворює в родині хтось один, як правило, перехворіють і всі інші її члени.
Збудник хвороби перебуває головним чином у вологому середовищі або у воді: в каналізаційних стоках, грунті, відкритих водоймах; харчових продуктах (м’ясі, молоці і овочах), на предметах вжитку та в інших місцях.
Вірус Коксакі відноситься до збудника дитячих інфекцій. Він викликає вірусний інфекційний процес - ентеровірусний стоматит з екзантемою. Переважно проявляється з порушенням роботи кишківника, проносом, загальною інтоксикацією і характерною висипкою. Перебіг інфекційного процесу в цілому сприятливий, але бувають випадки розвитку млявих паралічів, ураження оболонок головного мозку. Час від зараження до розвитку перших симптомів становить від 2 до 10 днів.
Назва «руки-ноги-рот» захворювання було дано не даремно, так як ураження цих областей є першим тривожним дзвіночком. На кистях, долонях, між пальцями, на самих фалангах, ступнях, на слизовій оболонці і навколо рота з'являються червонуваті пухирі. Їх розмір не перевищує 0.3 см, але вони дуже інтенсивно сверблять. Поява подібних яскравих точок можливо по всьому тілу: на животі, спині, сідницях дитини.
Вірус Коксакі небезпечний тим, що може викликати ураження спинного та головного мозку, серця, мозкових оболонок.
Необхідно знати кілька фактів про вірус, щоб краще представляти його природу:
- При звичайній температурі інфекційний агент на предметах не гине протягом тижня;
- Вірус виживає при обробці 70% спиртом;
- Коксакі не страшне кисле середовище шлунку і місцевий розчин хлоридної кислоти;
- Знищити інфекційний агент можна 0.3% формалінової розчину, а також впливом ультрафіолету, дуже високих температур і опроміненням;
- Вірус розмножується в кишківнику у людини, але прояви зараження у вигляді нудоти і блювоти практично не зустрічаються (можуть спостерігатися у пацієнтів з початково хворим кишечником) ;
- Антитіла материнського молока нейтралізують вірус в організмі дитини, тому зараження дітей, які перебувають на природному вигодовуванні, зустрічається рідко, а якщо і спостерігається, то протікає в легкій формі;
Перші ознаки інфекції Коксакі можна сплутати з ГРВІ, грипом, вітряної віспою і алергією, тому необхідно заздалегідь знати симптоми Коксакі-зараження.