Набрала чинності постанова Кабінету Міністрів України «Про внесення змін до Технічного регламенту мийних засобів» від 2 червня 2021 року № 575, якою з 31 грудня 2023 року запроваджено обмеження щодо вмісту фосфатів та інших сполук фосфору в мийних засобах.
Фосфати натрію та калію, що широко використовуються в синтетичних мийних засобах, зв'язують іони кальцію і магнію, чим пом’якшують воду та покращують ефективність мийних засобів. Фосфат натрію входить до складу багатьох пральних порошків. Фосфат калію – компонент рідких мил, шампунів також входить до складу зубних паст як м'який абразив.
Фосфати, які містяться у пральних порошках, засобах для миття посуду та прибирання, потрапляють у поверхневі водойми зі стічними водами і фактично стають добривом, яке сприяє прискореному росту синьо-зелених водоростей.
Масове використання побутової хімії із вмістом фосфатів та інших сполук фосфору є одним із головних чинників забруднення поверхневих водних об’єктів України та призводить до фосфатного отруєння водних гідроекосистем і цвітіння води в річках та озерах, яке набуває особливо великих масштабів у спекотний літній період.
У більшості країн Західної Європи мийні засоби з фосфатами заборонені ще з 1990-х років, у США, Канаді, Японії – ще раніше. Так чи інакше, незабаром ситуація має змінитися і в нас.
Звертаємо УВАГУ, що оновлено обмеження щодо вмісту фосфатів та інших сполук фосфору в мийних засобах.
Нові обмеження діятимуть з 31 грудня 2023 року. А поки нові норми не почали діяти, виробники мають право застосовувати більший вміст фосфатів та інших сполук фосфору в мийних засобах або вже зараз добровільно переходити на нові норми.
Попит формує пропозицію. Чим більше ми купуватимемо екологічні мийні засоби, тим сильніше спонукатимемо виробників випускати саме таку продукцію.