Поверхнево-активні речовини (ПАР) – це величезна група речовин, які викликають зниження поверхневого натягу на межі розділу фаз речовин, що не розчиняються один в одному. Говорячи простою мовою, саме завдяки поверхнево-активним речовинамвідмивається бруд.
Принцип дії ПАР
Якщо помити жирні руки водою, то ми їх не відмиємо, оскільки молекули води не «прилипають» до молекул жиру. Отже, щоб змити цей жир, потрібно якось прикріпити молекули бруду до молекул води. Тут на допомогу і приходять ПАР (у цьому випадку мило), виконуючи роль «скріпки».
На мийних засобах, як правило, вказують тільки вид сурфактантів (аніонні, неіоногенні) і процентний вміст. Так що купуючи порошок, звертайте увагу саме на тип використовуваних ПАР (пам'ятаєте – аніонні найагресивніші) та їх кількість – чим менше ПАР, тим менше шкоди для здоров'я.
А ось з косметикою трохи по іншому. Беручи у руки косметичний засіб, подивіться на його склад. Якщо на упакуванні склад не зазначено або зазначено не повністю, сміливо ставте такий товар назад на полицю. Адже якщо виробник не вказує склад, то йому є що приховувати! Не плутайте з випадком, коли склад вказано повністю, а відсотки стоять лише біля деяких інгредієнтів (в цьому випадку відсотки пишуться для того, щоб показати, що вміст конкретної речовини у засобі високий, або навпаки низький). Якщо ж склад зазначений коректно, то в першу чергу подивіться – чи немає там агресивних компонентів.
Класифікація поверхнево-активних речовин і їх особливості
Аніонні ПАР – найбільш широко використовувані сурфактанти.
Переваги:
- невисока вартість;
- хороший миючий ефект;
Недоліки:
- найбільш агресивні по відношенню до організму людини;
- чутливі до жорсткості води.
Катіонні ПАР – як миючі речовини слабші, ніж аніонні та погано спінюються. В якості активних речовин у складі піномиючих засобів практично не застосовуються, але введення в невеликих кількостях надає пом'якшуючу, антистатичну та дезінфікуючу дію. Використовують в основному в шампунях і гелях для душу.
Переваги:
- мають бактерицидні властивості;
- мають кондиціонуючий ефект;
Недоліки:
- низькі функціональні властивості.
Неіоногенні ПАР –це 2-га за популярністю група ПАР після аніонних.
Переваги:
- хороша дія на тканину;
- позитивний вплив на структуру волосся;
- високий миючий ефект;
- стабілізують піну.
Недоліки:
- висока вартість.
Амфотерні ПАР –в залежності від рН середовища проявляють себе або як катіонні, або як аніонні ПАР.
Переваги:
- найбезпечніші з поверхнево-активних речовин.
Недоліки:
- висока вартість;
- стійкість в жорсткій воді.
Отже, тепер ви знаєте – що таке поверхнево-активні речовини, яких видів бувають і як діють.