Чим частіше ви буваєте на природі з домашнім улюбленцем, тим більше уваги слід йому приділяти після прогулянки. Адже на тварину, як і на людину, там чекає небезпека – кліщі.
Що потрібно знати про кліщів?
Кліщі – це дрібні паразити, цикл розвитку, яких пов'язаний із харчуванням кров’ю теплокровних.
Кліщі люблять тінисті вологі місця: кущі, парки, ліси, поля. Особливо активними стають навесні і влітку. Паразити не лише п’ють кров тварин, небезпека криється якраз у тому, що разом із слиною кліща в організм чотирилапого потрапляють збудники небезпечних хвороб, таких як:
- бабезіоз (гемопаразітарне захворювання, що спричиняється внутрішньоклітинними паразитами-найпростішими. При цьому вражаються еритроцити – червоні кров'яні тільця, що переносять кисень до тканини організму);
- хвороба Лайма (борреліоз) (інфекційне трансмісивне природно-вогнищеве захворювання. У собак може викликати ураження суглобів, нирок. Збудник переноситься кліщами родини Іхоdidae і викликається спірохетами роду Borrelia);
- анаплазмоз (хвороби домашніх і диких тварин. Збудник передається від хворої до здорової тварини через укуси головним чином іксодових кліщів, а також комах (гедзі, мухи-жигалки, комарі). Анаплазмоз зустрічається зазвичай у весняно-літньо-осінній період. Інкубаційний (прихований) період триває 3-6 тижнів, рідше 3 місяці. Клінічний перебіг – короткочасне підвищення температури на 1-1,5°С, жовтяничність і блідість слизових оболонок, набряки, слабкість, виснаження);
- рикетсіоз (інфекційне захворювання людини й тварини, збудником якого є рикетсії. Захворювання схоже на висипний тиф, так званий щурячий рикетсіоз) та інші.
Звичайно, не кожен кліщ є переносником недуги, але кожного року кількість тварин, які постраждали від укусу кліща, зростає.
Як захистити домашнього улюбленця від кліщів?
Спеціалісти Головного управління Держпродспоживслужби в Хмельницькій області усім любителям домашніх тварин рекомендують:
- ретельно оглядайте чотирилапого після кожної прогулянки. Уважно дивіться під ошийником. Шия, ділянка грудини, хребет, корінь хвоста і під хвостом, вуха – зони особливого ризику. Регулярно вичісуйте шерсть тварини;
- існують спеціалізовані засоби для відлякування кліщів, це – спреї, краплі, шампуні, аерозолі, пудри. Однак перед використанням будь-якого з них обов’язково порадьтеся з ветеринаром. Важливо пересвідчитися, що у вашої тварини немає алергії на препарат;
- слідкуйте, щоб тварина у жодному разі не злизувала з себе препарат. Навіть після повного висихання. Ніхто не може дати гарантію, що саме вашому улюбленцеві це не завдасть шкоди;
- у жодному разі не обробляйте шерсть чотирилапого засобами, призначеними для людини. Діючі речовини, концентрація і дозування для людей і тварин суттєво відрізняються. Препарат для людини є токсичнішим і може нашкодити улюбленцеві, навіть призвести до важких отруєнь;
- існують протипаразитарні жувальні таблетки для собак, тому упродовж весняно-літнього сезону бажано проходити профілактичні курси. Обов’язково проконсультуйтеся з ветеринаром, аби підібрати той варіант, що підходить саме вашому улюбленцеві. Остерігайтеся передозування;
- для ефективнішої профілактики комбінуйте використання препаратів для внутрішнього застосування і зовнішньої обробки. Пам’ятайте, жоден препарат не гарантує стовідсоткової ефективності. А більшість так званих «народних» методів у боротьбі з кліщами НЕ працюють взагалі.
Якщо ви знайшли кліща на своєму улюбленцеві, не намагайтеся впоратися з паразитом самостійно. Ви можете не повністю відірвати кліща і завдати шкоди собаці.
Дуже важливо вчасно звернутися до клініки. І обов’язково здати аналіз крові. Недостатньо просто зняти паразита. Аналіз покаже ймовірність інфікування. Розмір паразита вказує на тривалість його перебування на тварині.
Симптоми захворювання
Для захворювань, що переносять кліщі, характерні такі клінічні ознаки:
- підвищення температури у тварини до 41-42°С упродовж 2-3 днів;
- пришвидшений пульс і дихання;
- відсутність апетиту;
- бліді слизові оболонки пащі і очей, іноді із жовтуватим відтінком;
- на 2-3 добу сеча темнішає, стає червонуватою або кольору кави;
- виражена слабкість задніх кінцівок;
- діарея, блювання.
Важливо знати, що при деяких формах піроплазмозу симптоми важко розпізнати. Власники не звертають уваги на стан тварини і візит до клініки затягується на кілька днів. Тоді захворювання собака переживатиме значно важче, а ураження будуть серйознішими і можуть призвести до смерті. При виникненні будь-якого з симптомів, негайно зверніться до ветеринара.
Собакам, інфікованим піроплазмозом, призначають лікувальні ін’єкції та гепатопроектори. Якщо тварина продовжує відмовлятися від їжі, додатково проводять курс крапельниць.
І ще кілька застережних заходів
Щоб не принести кліща додому на собі, намагайтеся на прогулянки вдягати світлий одяг. На перший погляд, це непрактично, але на світлому тлі паразити будуть помітнішими.
Не розпилюйте на себе захисних спреїв у присутності улюбленця. Це може викликати у тварини алергію, а подекуди й набряк легень. Користуйтеся препаратами обережно і зберігайте їх у недоступних місцях.