Телефон гарячої лінії: (0382) 650734
Телефон гарячої лінії Держпродспоживслужби: (044) 3647780, (050) 2300428

but vs

but up

but zs

ses1

ZG

Додаток до листа банер

Scrbanhot 1

 

photo sizeds

   Підставою для цієї статті стали непоодинокі звернення до Головного управління з приводу якісних показників насіння та садивного матеріалу.

   Як показує досвід, бажаючих придбати якісне насіння чи садивний матеріал більше аніж легальних підприємств, які його виробляють. Купуючи, перше що потрібно врахувати, що офіційно насіння та садивний матеріал вводяться в обіг лише після його сертифікації (стаття 15 Закону України «Про насіння і садивний матеріал»).
   Досить часто зустрічаються випадки нарікань на неякісне насіння, а з проблемою низької схожості насіння зіштовхувався мабуть кожен. Купуючи якісне насіння навіть у перевіреного постачальника, все одно можна зіштовхнутись з цією проблемою.
   Для вирішення спірних питань стосовно посівних якостей придбаного насіння визначена офіційна процедура проведення арбітражного (експертного) визначення посівних якостей насіння (Постанова    Кабінету Міністрів України від 18.08.2017р № 615 «Про затвердження Порядку арбітражного (експертного) визначення якості насіння і садивного матеріалу та Порядку оформлення заяв для проведення арбітражного (експертного) визначення якості насіння і садивного матеріалу»).
   Зверніть увагу, що учасниками арбітражного процесу є:
1. Заявник – це фізична особа-підприємець або юридична особа.
2. Аудитор із сертифікації (агроном-інспектор) органу із сертифікації.
3. Орган з оцінки відповідності.
4. Головне управління Держпродспоживслужби в Хмельницькій області.
   Перший порядок визначає процедуру арбітражного (експертного) визначення посівних якостей насіння та товарних якостей садивного матеріалу.
   Згідно з ним арбітражне визначення проводиться:
1. Територіальним органом Держпродспоживслужби за заявою фізичної особи-підприємця або юридичної особи.
2. Арбітражному визначенню підлягає придбане насіння або садивний матеріал за наявності сертифіката, що засвідчує посівні якості насіння, або сертифіката, що засвідчує товарні якості садивного матеріалу, документа за результатами аналізу насіння або садивного матеріалу, виданого заявнику, у разі розбіжності показників якості насіння або садивного матеріалу на величину, що перевищує допустимі відхилення.
   Другий порядок визначає процедуру оформлення заяв фізичною особою-підприємцем або юридичною особою для проведення арбітражного (експертного) визначення посівних якостей придбаного насіння або товарних якостей придбаного садивного матеріалу.
   Ним встановлено, що у разі невпевненості у відповідності показників посівних якостей придбаного насіння або товарних якостей придбаного садивного матеріалу показникам, зазначеним у сертифікаті, що засвідчує посівні якості насіння, або у сертифікаті, що засвідчує товарні якості садивного матеріалу, заявник не пізніше 10 календарних днів з дня придбання:
1. Звертається до аудитора із сертифікації (агронома-інспектора) органу із сертифікації щодо відбору проби з метою перевірки посівних якостей придбаного насіння або товарних якостей придбаного садивного матеріалу та надає копію сертифіката.
2. Аудитор відбирає пробу та разом з актом відбору проби передає органу з оцінки відповідності для визначення якості насіння або садивного матеріалу.
3. У разі розбіжності між показниками, зазначеними у сертифікаті та документі щодо результату аналізу насіння, на величину, що перевищує допустимі відхилення, насіння підлягає арбітражному визначенню, про що аудитор із сертифікації (агроном-інспектор) повідомляє заявнику.
   Для проведення арбітражного (експертного) визначення заявник подає до територіального органу Держпродспоживслужби заяву не пізніше 10 календарних днів з дня отримання ним результатів аналізу.
   Арбітражне визначення посівних якостей насіння проводиться за такими показниками:

  • чистота; вміст домішок; схожість;
  • життєздатність (тільки для насіння озимих культур, що висіваються у рік збирання врожаю);
  • вміст склероціїв білої і сірої гнилей (у насіння соняшника).

   До заяви додаються копії: сертифіката; документа щодо результату аналізу насіння або садивного матеріалу, виданого органом з оцінки відповідності за місцем звернення заявника.
Копії документів, що додаються до заяви, засвідчує орган з оцінки відповідності за місцем звернення заявника.
   Строк арбітражного визначення залежить від біологічних властивостей насіння і садивного матеріалу.
Пам’ятайте! У разі закінчення строку дії Сертифіката арбітражне визначення не проводиться.
Головне управління зобов’язане розглянути подану заяву і копії документів, що до неї додаються. Не пізніше наступного робочого дня прийняти рішення про відбір арбітражної проби та проведення арбітражного визначення.
   Після завершення арбітражного визначення (не пізніше ніж протягом наступного робочого дня) видати особисто або надіслати поштовим відправленням заявнику документ щодо результату аналізу насіння з позначкою у правому верхньому куті “Арбітраж”, у якому зазначити висновок згідно з ДСТУ 4138-2002 “Насіння сільськогосподарських культур. Методи визначення якості”.
   Лише на основі цього документа можливе вирішення питання повернення коштів за продаж вам неякісного насіння або садивного матеріалу у відповідності до законодавства в судовому порядку. Також з’явиться можливість ініціювати питання позбавлення суб’єкта насінництва та розсадництва права займатися виробництвом, реалізацією, використанням насіння і садивного матеріалу шляхом виключення з Реєстру суб’єктів насінництва та розсадництва у разі встановлення факту систематичного грубого порушення ним законодавства у сфері насінництва та розсадництва (ст.122 ЗУ Закону України «Про насіння і садивний матеріал»). Це питання в компетенції Мінекономіки.
   У разі виникнення питань арбітражного (експертного) визначення посівних якостей насіння та товарних якостей садивного матеріалу звертайтеся до спеціалістів відділу контролю в сфері насінництва та розсадництва Головного управління. Довідки за телефоном: (0382) 67-15-25. Адреса: м. Хмельницький, вул. Купріна 48, е-mail: seed&Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. вам потрібно увімкнути JavaScript, щоб побачити її..

сайт зроблено в adgrafics