Телефон гарячої лінії: (0382) 650734
Телефон гарячої лінії Держпродспоживслужби: (044) 3647780, (050) 2300428

but vs

but up

but zs

ses1

ZG

Додаток до листа банер

 

   До 1 травня 2020 року залишається якісь три місяці. Про цю дату мав би чути кожен українець, а особливо це важливо для мешканців багатоповерхівок.

   Що це за межа та чому про неї так багато говорять у контексті комуналки? Справа в тому, що з травня 2019 року в повному обсязі введено в дію Закон України “Про житлово-комунальні послуги” від 09.11.2017 року №2189-VIII яким було запроваджено практичну реалізацію норм і положень, що регулюють надання та оплату комунальних послуг та різні моделі договорів на комунальні послуги.
   Саме цей закон передбачив, що у співвласників багатоквартирних будинків є рік – від 1 травня 2019 до 1 травня 2020 – для того, щоб обрати для себе одну з цих моделей.
Законом передбачено три варіанти: індивідуальний договір, колективний договір, договір у статусі колективного споживача.
   Ці варіанти доступні для усіх комунальних послуг, крім електричної енергії та природного газу. Споживання електрики та газу можливе тільки на підставі індивідуальних договорів. Щодо всіх інших послуг – теплової енергії, води, поводження з побутовими відходами тощо, співвласникам є з чого обирати.
Індивідуальний договір (за рішенням співвласників)
   За таким варіантом у платіжці буде три складові: плата за послугу, абонплата, вартість обслуговування мереж. Якщо плата за послугу та абонплата є регульованими та визначаються уповноваженими на це органами, то вартість обслуговування мереж будинку є ринковою, тобто про її розмір співвласники мають домовлятися з надавачем послуги.
Якщо домовитися про неї не вдасться, співвласники не зможуть обрати для себе цей варіант договору та мають розглянути інший.
   У чому перевага цього варіанту? Якщо надавач послуги буде обслуговувати мережі будинку, він відповідатиме й за якість послуги аж до квартири або приміщення споживача. Таким чином, хоч цей варіант і буде дорожчим, однак він дає можливість гарантовано отримувати якісну послугу.
Колективний договір
   Обираючи цей варіант, співвласники будуть платити надавачу послуги тільки за безпосередньо спожитий обсяг.
   Від імені співвласників цей договір укладає уповноважений, яким може бути будь-яка фізична або юридична особа (в тому числі управитель, ОСББ або ЖБК).
   Для здійснення розрахунків, ця особа має відкрити банківський рахунок, який матиме спеціальний режим використання, тобто гроші з цього рахунку можуть використовуватися тільки на оплату комунальної послуги. За законом, уповноважений, який укладає цей договір, має виконувати низку завдань: розподіляти показники лічильників, вести облік оплат, перераховувати кошти, а також повідомляти надавача послуги про неплатників.
   Якщо уповноважений буде надавати постачальникові таку інформацію протягом 10 днів з моменту отримання звернення, він не відповідатиме за ці заборгованості. Натомість надавач послуги буде звертатися до конкретного боржника.
   За виконання цих функцій уповноважена особа може отримувати винагороду, яку мають визначити співвласники будинку. Окремо співвласникам також необхідно визначити, хто буде обслуговувати внутрішні мережі будинку: управитель, ОСББ або хтось інший.
Колективний договір вигідно укладати на ті послуги, за які ви розраховуєтеся за загальнобудинковим лічильником (наприклад тепло або воду), оскільки розподілом обсягу спожитих послуг буде займатися не надавач послуги, а уповноважений.
   Це дозволить завжди тримати під контролем процес розподілу та розуміти, якими є фактичні витрати.
Договір у статусі колективного споживача
Його може укладати об’єднання співвласників багатоквартирного будинку, яке в такому випадку діє від власного імені.
   Це значить, що саме ОСББ буде відповідати за своєчасність оплати, а у випадку заборгованості саме до нього будуть застосовуватися санкції.
Боржники ж, у свою чергу, будуть відповідальні перед об’єднанням, яке зможе звертатися до суду за стягненням їхньої заборгованості.
За цим варіантом співвласники будуть платити постачальнику послуги тільки за безпосередньо спожитий обсяг.
Договір у статусі колективного споживача підходить тим будинкам, де створено ОСББ та забезпечено високий рівень платіжної дисципліни.
Співвласники одного будинку мають право обирати різні варіанти договорів для різних видів комунальних послуг.
Однак на кожну комунальну послугу може бути обраний лише один варіант договору. Тобто якщо ми вирішимо укласти індивідуальний договір, значить це стосується усіх без винятку співвласників будинку.

За матеріалам сайту Управбуд, режим доступу

сайт зроблено в adgrafics