Приготування компосту це дуже корисний процес для садівника, він значно полегшує роботу прибирання, адже ми викидаємо туди скошену траву, листя, кухонні відходи, тирсу, дрібні гілочки, які з часом перетворюються у корисне, екологічно чисте добриво.
І хоча є кілька правил приготування компосту, не сумнівайтеся, у вас не виникне ніяких складнощів з їх виконанням. І навіть якщо ви допустите якісь «помилки» – компост все одно вийде.
Компост – це ідеальне добриво, яке можна робити самостійно, регулярно і без грошових витрат. Для отримання бажаного результату необхідно, щоб до складу перегною входили такі елементи: сіно, зелена трава, солома, зелене листя, коріння рослини, кора, гній. Основним елементом компосту є трава, але використовувати тільки її одну не рекомендується, так як замість добрива може, вийти рідка жижа або силос.
Неприпустимі елементи для компосту: насіння бур'янів, елементи, які не піддаються природному процесу розкладання, хімічні речовини, заражені шкідниками або грибковими хворобами рослини.
При спорудженні компостної піраміди намагайтеся уникати попадання в неї хмелю, хвоща та інших рослин насіння, яких не піддаються процесу гниття. Адже потрапляючи разом з добривом в грунт, їх насіння швидко сходять і забруднюють ділянку.
Умови зберігання компосту так само можуть впливати на його якість, тому особливу увагу варто приділяти підготовці компостної ями або ящика.
Підходящим місцем для зберігання перегною може стати ящик великого обсягу, виготовлений з дерев'яних дощок. В якості підстилки можна використовувати полову, тирсу або вже готовий перегній. Замість кришки можна використовувати щільну поліетиленову плівку, або шматок шиферу. Дно ящика має бути з отворами, для того щоб зайва волога могла легко випаровуватися або стікати вниз. Розміщувати ящик слід в затіненому місці, подалі від прямих сонячних променів. Так само не слід допускати пересушування компосту або його надмірне зволоження.
У міру заповнення ящика бур'янами, зеленою травою листям і іншими компонентами компост необхідно перемішувати і поливати водою, це дозволить нижнім глибоко ферментованим елементам потрапити назовні і прискорити процес приготування добрива.
Для того щоб прискорити процес приготування компосту всі зелені компоненти рослин слід подрібнити, це можна зробити за допомогою лопати. Періодично в компостний ящик рекомендується додавати свіжий грунт, це так само підвищує швидкість компостування.
Замість ящика для компосту можна використовувати звичайну яму.
Підготовлений влітку перегній слід берегти від дощу, а взимку від морозу. При сильному похолоданні компостний ящик або яму накривають товстим шаром соломи. На наступний рік залишки укриття можна використовувати для приготування нової порції компосту.
Особливості якісного перегною
Запах. Якщо компост приготовлений правильно, то і пахнути він буде вельми приємно. Свіжий перегній пахне лісом, сухим листям, грибами. Якщо при відкритті компостного ящика або ями відчувається запах цвілі і гниття, то це означає, що процес був порушений. В такому випадку слід прибрати кришку з ящика і дати можливість перегною просохнути, обов'язково кілька разів перемішайте його. Якщо дані дії не допомогли, то добриво необхідно викинути, в такому вигляді воно може сильно нашкодити рослинам.
Колір. Приготований правильно перегній має темно-коричневий колір. Часто в магазинах реалізують перегній, який має чорний колір. Перегній чорного кольору позбавлений корисних мікроелементів, так як отримують його в результаті згоряння під впливом високої температури і підвищеної вологості.
Склад. Правильний перегній досить пухкий і розсипчастий, так само ознакою готовності добрива є велика наявність в ньому черв'яків.
Швидкість дозрівання компосту залежить від вологості, температури і розміру компостної ями. Зазвичай для природного процесу приготування добрива необхідно від 3 місяців до 2 років, але зараз завдяки сучасним препаратам цей процес можна прискорити. Одним з головних умов прискорення є постійне перемішування компосту, робити це варто не менше одного разу на тиждень.
Для приготування органічного добрива високої якості вам, потрібно запастися терпінням, але результат приємно вас порадує.
Олександр Звезда, головний спеціаліст відділу прогнозування фітосанітарної діагностики та аналізу ризиків