В даний час на ринках обласного та районних центрів досить активно проходить торгівля садивним матеріалом плодових і ягідних культур. Зараз зовсім не проблема купити саджанці плодових дерев. Що ж потрібно знати споживачам щоб не придбати замість якісного садивного матеріалу непотріб.
Перш за все слід відзначити, що правом виробництва та реалізації садивного матеріалу володіють особи, які пройшли атестацію і занесені до Державного реєстру виробників насіння і садивного матеріалу. Садивний матеріал призначений для реалізації має в обов’язковому порядку супроводжуватись Сертифікатом на садивний матеріал який підтверджує його якість та належність до сорту. Особи які проводять перепродаж садивного матеріалу мають купувати його лише в атестованих на виробництво садивного матеріалу підприємствах. Вони також повинні мати копії Сертифікату на садивний матеріал та супровідні документи що підтверджують його придбання.
На сьогоднішній час на території Хмельницької області правом виробництва садивного матеріалу призначеного для реалізації володіє три підприємства:
- СФГ «Мендрик А.О.» с. Маниківці Деражнянського району – вегетативно розмножувані підщепи М-9, ММ-106, 54-118, яблуня домашня сортів Айдаред, Гала, Голден Делішес;
- ФОП Юхимчук Володимир Григорович смт. Летичів – яблуня домашня сорту Едера;
- ФОП Бомок Віталій Михайлович смт. Летичів – яблуня домашня сорту Аскольда, Гала, Голден Делішес, персик звичайний Редхавен, порічки червоні сорту Святкова, смородина чорна Краса Львова.
Ознайомитись з переліком суб’єктів, які мають право виробництва та реалізації садивного матеріалу, а також асортиментом пропонованого ними садивного матеріалу (сортів) можна в Державному реєстрі виробників насіння та садивного матеріалу за 2016 рік.
Фахівцями Управління здійснено моніторинг реалізації садивного матеріалу плодових та ягідних культур на центральному продовольчому ринку міста Хмельницького. У ході моніторингу встановлено, що частина реалізаторів не можуть гарантувати споживачам якість та належність садивного матеріалу до сорту який заявлений на етикетках. Причиною цього є відсутність в них супровідних документів на саджанці, які б засвідчували їх якість та належність до того чи іншого сорту. З реалізаторами проведено роз’яснювальну роботу спрямовану на недопущення продажу населенню неякісного садивного матеріалу.
Наразі на сайті Мінагрополітики розміщено проект Закону України «Про розсадництво багаторічних рослин». Цим Законом визначаються правові, організаційні засади функціонування ринку садивного матеріалу багаторічних рослин (крім лісових та декоративних культур) та вимоги щодо його вирощування, обігу, сортових і фітосанітарних характеристик, а також повноваження державних органів, права і обов'язки юридичних і фізичних осіб у сфері обігу садивного матеріалу, здійснення державного контролю.
Передбачається, що дія цього Закону поширюватиметься на виробництво та обіг садивного матеріалу винограду, плодових, ягідних, горіхоплідних культур та хмелю.
Управління контролю в сфері насінництва та розсадництва продовжує здійснення заходів спрямованих на попередження та запобігання правопорушень порядку та умов ведення насінництва та розсадництва, згідно вимог чинного законодавства України.