14 листопада 2019 року оголошено про старт масштабного медійного проєкту «СТОП Фальсифікат», спрямований на посилення захисту споживачів та очищення ринку від фальсифікованої продукції. Проєкт реалізовуватимуться із залученням журналістської команди телеканалу 1+1 «ТСН Тиждень» та за підтримки Уряду, Держпродспоживслужби та профільних асоціацій.
Презентація цього проєкту відбулася сьогодні, 14 листопада 2019 року, під час прес-конференції, у якій взяли участь: заступник Міністра розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України Тарас Висоцький, т. в. о. Голови Держпродспоживслужби Ольга Шевченко, Генеральний директор Директорату безпечності та якості харчової продукції Микола Мороз, Голова Громадської ради при Держпродспоживслужби Віталій Башинський, Голова ГО «Громадський контроль захисту прав споживачів» Владислава Миронова, Голова наглядової ради Спілки молочних підприємств України Вадим Чагаровський, заступник координатора програм розвитку ФАО в Україні (ООН) Михайло Малков, представники Європейської Бізнес Асоціації, Американської торгово-промислової палати, виробники молочної продукції, представники профільних громадських організацій.
Реалізація проєкту «СТОП Фальсифікат» розпочнеться із проведення досліджень якості молочної продукції, що реалізується в торгових мережах країни, а пізніше будуть охоплені інші види харчової продукції.
Презентуючи проєкт «СТОП Фальсифікат», Голова ГО «Громадський контроль захисту прав споживачів» Владислава Миронова оголосила, що фактичний старт масштабної боротьби з фальсифікатом розпочнеться через місяць - 16 грудня 2019 року. «По суті, сьогодні ми оголошуємо, що відводимо місяць всім виробникам, які фальсифікують, щоб виправитися. Чесним і добросовісним виробникам хвилюватися немає причин», - заявила Владислава Миронова.
Реалізація проєкту передбачає відбір зразків готового харчового продукту в торгових мережах у чотирьох регіонах України. Зразки відбираються за принципом сусідства на поличці (в кількості із розрахунку 2 одиниці продукції одного виробника на дві лабораторій та одна на контрольне зберігання в ГО «Громадський контроль захисту прав споживачів).
«Жоден з учасників проєкту наперед не знатиме, в якому регіоні і в якому магазині відпиратиметься продукцію – кінцевий результат визначатиметься рандомним методом», - повідомила Владислава Миронова.
Усі дії учасників, умови, місце події, супровідна документація будуть максимально прозорими і відкритими, оскільки все фіксуватиметься на відео і безперервно транслюватимуться в онлайн режимі. Трансляція розпочнеться 16 грудня.
Зразки відібраної продукції доставляються до двох незалежних акредитованих випробувальних лабораторій для проведення досліджень. Кожен зразок продукції буде знеособлений та закодований комісією. Лабораторії визначають терміни проведення експертизи.
Отримані результати експертизи будуть передані для вжиття заходів до Держпродспоживслужби України та Міністерства економіки, торгівлі та сільського господарства України та максимально висвітлені у ЗМІ на телеканалі 1+1 «ТСН Тиждень».
Голова ГО «Громадський контроль захисту прав споживачів» наголосила, що причиною реалізації такого масштабного проєкту став факт насичення українського ринку сурогатами, неякісними, фальсифікованими та небезпечними для людей товарами, передусім харчовими продуктами: «На жаль, споживачі, довіряючи рекламі та написам на етикетці, купують продукцію і навіть не здогадуються, що за малою ціною ховається великий обман щодо фактичного складу продукту, його харчової та енергетичної цінності та небезпеки для свого здоров’я. Цією ситуацією дуже швидко, вміло та активно скористувалися і користуються недобросовісний бізнес».
Саме тому, зауважила вона, проєкт «СТОП Фальсифікат» сприятиме очищенню ринку від низькосортної, іноді небезпечної продукції, захистить споживачів від введення в оману з боку недобросовісних виробників харчових продуктів, підтримає та дасть конкурентні та репутаційні переваги добросовісними виробниками харчових продуктів в Україні.