Телефон гарячої лінії: (0382) 650734
Телефон гарячої лінії Держпродспоживслужби: (044) 3647780, (050) 2300428

 UGL3

but vs

but up

but zs

ses1

ZG

 

   Планові осінні обстеження сільгоспугідь області, проведені фітосанітарними спеціалістами, показали початок заселення посівів озимини мишоподібними гризунами. Це численна група класу ссавців, характерними біологічними особливостями яких є живлення рослинним кормом і висока плодючість.

musha polova

   Пристосовуючись до життя в умовах сільгоспугідь і осель людини, значна частина їх перетворилась на небезпечних шкідників сільського, лісового, комунального господарства.     За сприятливих умов гризуни швидко розмножуються і завдають відчутних збитків посівам озимих, плодовим насадженням, ягідникам, зерновим та овочевим запасам, значного псування завдають сіножатям та пасовищам, селяться у посівах, на вигонах, перелогових землях, городах, молодих посадках та садах. Взимку під снігом харчуються сходами озимих зернових, ріпаку тощо, зимують крім того у скиртах соломи та сіна, також завдаючи збитошної дії. На ланах Хмельниччини найпоширенішими є полівки, що розмножуються протягом усього теплого періоду, а сіра полівка і взимку. Одна самка може давати до 90 особин на рік. За сприятливих умов усе це призводить до масового розмноження гризунів. Шкодочинність полівок дуже висока: на окремих полях при наявності великої кількості колоній за неправильного або несвоєчасного регулювання чисельності шкідників втрати врожаю озимої пшениці можуть досягати 35–40%. У роки масового їх розмноження інколи виникає потреба у пересіванні пошкоджених масивів.           Розмноження гризунів може обмежуватися природними факторами. Так, ранні морози та відсутність снігового покриву, ожеледиці й утворення крижаної кірки на полях, різкі зимові відлиги з таненням снігу спричинюють їх загибель. Зниженню кількості сприяють також посушливі умови весни й літа. Певну роль у цьому відіграють також хижі та всеїдні птахи й ссавці. Та попри це загроза для майбутнього врожаю залишається досить високою, тому треба вчасно проводити захисні заходи: профілактичними є дотримання сівозміни, боротьба з бур’янами на полях і в місцях резервацій гризунів, вчасне й без втрат збирання врожаю, своєчасна та якісна оранка, що позбавляє гризунів кормової бази і надійного сховища. Регулювання чисельності гризунів треба здійснювати як у період масового розмноження, так і в період низької чисельності, коли вони живуть у місцях резервацій.Для цього перед сівбою озимини треба знищувати гризунів на попереднику та прилеглих угіддях. Якщо ж на одному гектарі посівів озимих, багаторічних трав чи інших культур щільність мишоподібних гризунів сягає 3–5 і більше колоній, то треба вжити винищувальних заходів з дотриманням правил безпеки, санітарних вимог, регламентів застосування та рекомендацій виробника, використовуючи рекомендовані родентициди, занесені до «Переліку пестицидів і агрохімікатів, дозволених до використання в Україні».За детальнішою консультацією з питань обстеження, встановлення чисельності, ступені шкодочинності мишоподібних гризунів, підбору препаратів та їх застосування звертайтесь до фахівців відділів фітосанітарного напряму ГУ Держпродспоживслужби в Хмельницькій обл..

   Сергій Пептюк, головний спеціаліст відділу прогнозування, фітосанітарної діагностики та аналізу ризиків Головного управління Держпродспоживслужби в Хмельницькій області.

сайт зроблено в adgrafics