Телефон гарячої лінії: (0382) 650734
Телефон гарячої лінії Держпродспоживслужби: (044) 3647780, (050) 2300428

 UGL3

but vs

but up

but zs

ses1

ZG

 

IMG 1437 750x422

   Восени розвиток як озимих культур, так і шкідників, хвороб в значній мірі залежатиме від перебігу агрокліматичних умов. Стан посівів озимини визначатиметься рівнем дотримання організаційно-господарських та агрокліматичних прийомів.

   Особливо важливо є підготовка і проведення сівби та отримання здорових сходів, тому при посіві перевагу слід надавати сортам, які менш уражуються хворобами і є стійкими проти стресових умов перезимівлі, вилягання, негативної дії бур’янів, що формують якісне зерно.
   Повсюди в насінні зернових колосових при проведенні фітопатологічної експертизи виявлені збудники різноманітних хвороб – альтернаріозу, бактеріозу, гельмінтоспоріозу, сажки, оливкової плісені тощо. Незараженого насіння майже немає. Науково доведено – оздоровлення насіннєвого матеріалу в залежності від збудника забезпечується протруєнням препаратами широкого спектра дії, і це є найбільш екологічно безпечним та окупним. Протруювати можна завчасно (за 2 – 3 тижні) або перед сівбою такими протруйниками як: Вінцит 050 SC к.с. (1-1,25л/га, Вітавакс 200ФФ в.с.к. 1-3 л/га, Кінто Дуо, к.с. (2,0 – 2,5 л/т), та інші. Здатні забезпечити збереження проростків та вегетуючих рослин від шкідників інсектицидні протруювачі Круїзер 350 FS, т.к.с., Рубіж, к.е. ( 2,0 л/т), а також фунгіцидно-інсектицидні: Юнта Квадро 37,3 (1,4-1,6л/т), Селест Топ (1,0 -2 л/т), та інші.
   Одночасно з протруйниками для стимулювання росту, підвищення морозостійкості, посухостійкості та покращення фізіологічних показників рекомендуються стимулятори росту: вермістим,р, емістим С. в.с.р., агростимулін,в.с.р..
   У фази сходів-3 листків озимої пшениці за появи осередків гусениць підгризаючих совок за чисельності (2-3 особини) та хлібної жужелиці (1-2 личинки) застосовують один із інсектицидів Дурсбан 480,к.е. (1,0-1,5 ) за регламентами існуючих технологій. Більш ефективні суміші фосфорорганічних і перетроїдних інсектицидів у половинних нормах з додаванням 3 – 4 кг/га сечовини. Кращі результати дають обробки у вечірні години, коли гусінь харчується на рослинах.
   Осередково сходи озимої пшениці будуть пошкоджуватись ґрунтовими шкідниками – дротяниками, несправжніми дротяниками та личинками хлібних і травневих жуків.
   Сходи насамперед, ранніх посівів зернових колосових заселятимуть злакові мухи (шведська, гессенська, озима, опоміза пшенична), та хлібні блішки. Для недопущення пошкодження посівів необхідно проводити постійно спостереження за розвитком шкідників, їх чисельністю і на початку масового заселення злаковими мухами, цикадами, попелицями за теплої погоди провести обробки посівів (крайові або суцільні) одним із препаратів: Актара 25 WG (0,1 – 0,14 л/га), Данадим Стабільний, к.е.( 1 – 1,5 л/га).
   Потрібно мати на увазі, що літньо-осіння посуха різко обмежує розмноження мух. При низькій вологості повітря багато яєць і личинок гинуть від висихання. Літ гессенської мухи при посушливій і жаркій осені закінчується на 5 – 6 днів пізніше, а при холодній і вологій на 5 – 6 днів раніше (фаза розвитку імаго триває 5 – 7 днів, муха не харчується). Шведська муха на ранніх посівах в жарку погоду багато яєць відкладає на сходи у фазі першого листка.
   Сходи озимої пшениці заселятимуть злаковими попелицями і цикадами, більшість яких є небезпечними переносниками комплексу хвороб вірусно-мікоплазмової природи, особливо за теплої затяжної осені. Восени на листках озимої пшениці ознаки цих хвороб проявляються на 15 – 20 день після появи сходів в разі їх пошкодження вірофорними комахами. На листках уздовж жилок з’являються світло-зелені або лимонно-жовті смуги й штрихи (мозаїка), які добре помітні з нижнього боку. Вірус жовтої карликовості ячменю переноситься від рослини до рослини попелицями, в тілах яких зберігається протягом 120 годин. На уражених хворобою листках озимої пшениці восени з’являється золотисто-жовте забарвлення, яке розповсюджується з країв листкової пластини зверху вниз. За даними лабораторії зернових культур і кукурудзи Інституту землеробства УААН на 1 м2 20 попелиць-розселвачок, які на 5% заражені вірусами, 60% рослин будуть уражені вірусними хворобами. У фазу сходів – початку кущення крайові смуги посівів або поля суцільно обприскують Золоном к.е., Данадимом Стабільним к.е.1,5 л /га, Карате Зеон мк.с., 0,15 л/га,Фастак к.е., Фюрі в.е.,0,1 л/га, іншими.
   Повсюди формуються передумови розмноження мишоподібних гризунів, впродовж вересня -жовтня відбуватиметься активне розмноження гризунів і їх розселення в найбільш розвинуті та прилеглі до місць резервацій посіви озимих культур. За наявності шкідників 3 – 5 жилих колоній/га необхідно застосовувати зернові, інші отруйні принади: бактероденцид – 3 г на нору, препарати на основі діючих речовин бродіфакум, бромадіолон, флокумафен( Антимиша, принада, 2-3 пакети (10 г) на нору, Рат Кіллер Супер, ГП, 5-10 кг/га, Шторм, 0,005% воскові брикети, 1 брикет/нору та інші, Екологічно та економічно доцільне застосування біологічного методу боротьби з гризунами шляхом внесення препаратів Бактероденцид, зернова принада, сипуча маса ( 3-5 г/нору), Родента БІО, 1-2 кг/га.
   За сухої погоди на посівах озимого ріпаку знешкодження хрестоцвітних блішок за наявності 3 – 3,5 жуків/м2 досягається шляхом обприскування Карате Зеон, Фастак-0,15л/га, Моспілан, РП ( 0,1-0,12 л/га ) Сумі Альфою, 0,3 л/га.
   За наявності 3 екз. ріпакового пильщика і листоїда, 2 гусениць капустяного білана і совок посіви у фазі 2 – 4 листків – утворення розетки обприскують Децис Профі 25 WG,ВГ -0,07 л/га тощо.
   Під час утворення 4 – 5 листків та проявлення ознак пероноспорозу, фомозу, альтернаріозу, сірої гнилі, циліндроспоріозу посіви обприскують Містік Супер к.е. 1,0 кг/га, Ридомілом Голд МЦ в.г., 2,5 кг/га, Тілмор 240 ЕС,КЕ 0,75-1 л/га, Фолікур 250 EW.EB 1 л/га та інші. Для запобігання переростання та покращення перезимівлі ріпаку у фазі 4 – 6 листків культури посіви захищають Карамбою, 0,75 – 1,25 л/га та інші.
   Захист посівів озимих культур від бур’янів важливо забезпечити у ранній період росту цих культур, коли вони ще неконкурентоздатні. Як відмічають дослідники, в умовах теплої, вологої і тривалої осені застосування гербіцидів на посівах пшениці та інших озимих культур восени більш ефективне, ніж навесні.
   Для недопущення погіршення фітосанітарного стану озимини та недобору врожаю в подальшому, необхідно провести всі рекомендовані заходи по боротьбі з шкідливими організмами.
   При роботі з пестицидами слід суворо дотримуватись регламентів застосування, вимог санітарної безпеки, охорони праці та навколишнього середовища.

сайт зроблено в adgrafics