Телефон гарячої лінії: (0382) 650734
Телефон гарячої лінії Держпродспоживслужби: (044) 3647780, (050) 2300428

un24

but up

but zs

ses1

ZG

Додаток до листа банер

Scrbanhot 1

Koroid

В економіці нашої країни ліси відіграють важливу роль. Лісопродукція –це високоякісна деревина для промисловості. Ліси мають велике ґрунтозахисне, водоохоронне та кліматичне значення. Все це вимагає від нас раціонального використання лісових багатств та збільшення продуктивності лісів.Однією з причин, що знижує продуктивність лісів, викликає всихання молодих дерев на великих площах і призводить до зниження якості заготовлених лісоматеріалів, є шкідники. Особливо великої шкоди завдають короїди. Пошкоджена  ними деревина довго не зберігається, а в корі знижується якість дубильних речовин.

Короїди(Ipidae) – небезпечнішкідники лісів, садів та парків, які поселяються на деревах під корою і в корінні, а частина видів проточує ходи в деревині. Заселяють короїди як зрубані дерева, їх  рештки, так і практично здорові, але ослаблені з тих чи інших причин. Різні види заселяють  різні частини дерев, де роблять специфічні для кожного з них складні ходи.Найпоширенішим видом, який стрімко розширив свій ареал і призвів до масових уражень хвойних порід є короїд верхівковий (IpsacuminatusGyll.). Зустрічається він на хвойних деревах різного віку. Розвивається на вершині й гілках, часто уражує зону перехідної кори. На деревах 20-60-ти  річного віку заселяє весь стовбур, охоче розвивається на «порубочних рештках». Пізніше переходить і на практично здорові сосни.Жук завдовжки 2,5 – 3,7 мм, темно-коричневий, циліндричний, на схилах надкрил, по краях пологої «тачки» — по три зубці; у самця третій зубець на кінці роздвоєний. Яйце дрібне, округле,біле. Личинка завдовжки до 3 – 4 мм, безнога, дещо зігнута; на грудних сегментах є мозолисті подушечки; голова чітко виражена, світло-коричнева. Лялечка 3,5 – 4 мм завдовжки, біла, напівпрозора. За рік розвивається дві генерації верхівкового короїда. Зимують під корою жуки і незначна частина личинок і лялечок, які не завершили розвиток до настання холодів.

Шкоду лісовим насадженням завдаютьяк дорослі особини так і їх личинки. Першою ознакою ушкодження дерев є зміна кольору хвої. Спочатку вона світліє, потім жовтіє, стає рудого забарвлення і обсипається. Причому першими засихають високі дерева з товстими стовбурами і широкою кроною.

Система заходів боротьби з короїдами охоплює різні аспекти лісозахисту й складається з комплексу методів і прийомів. Розрізняють три головних напрямки лісозахисту: планово-організаційний, оперативно-господарський і безпосереднє знищення шкідника.Безпосереднє знищення шкідника включає комплекс фізичних, хімічних, біологічних методів, а саме: окорування зрубаної деревини, розробка вітролому, спалювання «порубочних решток», вирубування ослаблених і свіжозаселених дерев, обробка інсектицидами, або біопрепаратами. Серед біологічних методів боротьби з шкідниками широко застосовують мурашки з роду Formica, відомі під загальною назвою руді лісові мурашки. Короїдів також знищують комахоїдні птахи, особливо дятли. Всі ці заходи необхідно проводити в стислі терміни, інакше вони не дадуть бажаних результатів.

         Віктор Буджерак – головний спеціаліст відділу фітосанітарних заходів на кордоні.

сайт зроблено в adgrafics