Телефон гарячої лінії: (0382) 650734
Телефон гарячої лінії Держпродспоживслужби: (044) 3647780, (050) 2300428

but vs

but up

but zs

ses1

ZG

Додаток до листа банер

Scrbanhot 1

 

   Всі знають, що найбільш небезпечною хворобою картоплі та томатів є фітофтороз. Фітофтороз - хвороба, яка вражає як рослини, так і бульби. Статистичні дані свідчать про те, що близько 10-15% втрат врожаю картоплі пов'язане з фітофторозом.

  Іноді врожайність знижується до 50%. Досвідчені дачники і городники знають, що потрібно вчасно застосовувати заходи для того, щоб запобігти цій хворобі. Тоді ви зможете насолоджуватися смачною картоплею цілий рік. Що ж це за хвороба, і які основні методи існують для боротьби з нею?
   Фітофтора - одне з найпоширеніших і неприємних грибкових захворювань, що вражає пасльонові рослини: картоплю, томати, баклажани, перець, суницю.

   Захворювання переносить оомицет Phytophthora infestans (хоча в народі його частіше називають грибком). На листі хворої рослини з'являються коричневі або сіруваті плями неправильної форми, які через короткий проміжок часу поширюються на стебло і плоди. У вологу погоду плями можуть виглядати дещо інакше: навколо уражених ділянок з'являється білий пліснявий наліт. За сприятливих умов захворювання може цілком вразити рослину всього за 2-3 дні. Якщо в цей момент поширення хвороби не зупинити, то одна рослина здатна за 1-2 тижні заразити всі інші рослини на ділянці, а ще через пару тижнів цілком згубити весь урожай. Томатам хвороба, найчастіше, передається від картоплі. Слід зазначити, що у фітофтори немає чітко вираженого "календаря", хвороба може вражати рослини кілька разів на рік в різний час. Сприяє її появі підвищений рівень вологості, часті і затяжні дощі, коливання температури (завдяки яким з'являється рясна роса і ранкові тумани).
   Бульби заражуються або від зооспорангіїв, які при рясних дощах можуть з листків потрапляти у грунт, або частіше під час копання, коли вони стикаються з поверхневим шаром грунту чи ураженою гичкою. Незначне пошкодження сприяє проникненню інфекції.
   Захворювання від бульб під час зберігання не передається, але уражені місця часто заселяють багато мікроорганізмів, які зумовлюють гниття бульб під час зберігання. У місцях фітофторозних уражень часто розвивається суха гниль.
   Профілактичні заходи. .Перед тим як розповісти, чим обробити картоплю від фітофтори розповімо про заходи профілактики цього захворювання. Запропонований нижче комплекс агротехнічних заходів дозволить значною мірою знизити ймовірність зараження картоплі фітофторозом:
- обробка грунту на картопляній грядці від фітофтори та її подальше мульчування;
- вибір в якості посадкового матеріалу бульби тільки тих сортів картоплі, які мають високу стійкість до фітофтори ;
- дотримання сівозміни на грядках;
- роздільна висадка пасльонових культур на грядках. Ця міра необхідна для захисту різних культур від фітофтори, у разі зараження однієї з них;
- дотримання рекомендованої дистанції між сусідніми кущами картоплі. Сильно загущені посадки картоплі погано провітрюються, в результаті чого створюються ідеальні умови для поширення фітофтори;
- підгортання картоплі. При цьому чим товстіший шар землі буде у стебла картопляного куща, тим менше ймовірність розвитку фітофтори;
- своєчасне видалення всіх хворих кущів картоплі з подальшим їх спалюванням.
Обробка картоплі від фітофтори. Не зайве нагадати про те, що в роки з особливо сприятливими для розвитку фітофтори умовами без застосування комплексу хімічного захисту рослин не обійтися, хорошого урожаю не одержати. Найбільш поширені препарати у боротьбі із фітофторою це Ридоміл Голд, Акробат МЦ, Дітан М-45, Інфініто 61, Квадріс 250, Купроксат, Танос, Татту, Чарівник та інші.
   Препарати Дітан-М 45, Купроксат, Чемпіон належать до фунгіцидів контактної дії, решта – до фунгіцидів системно-контактної дії. Для групи фунгіцидів контактної дії важливо брати достатню кількість води (не менше 5 л на сотку), щоб повністю і ретельно покрили листову поверхню рослин. Для системно-контактних фунгіцидів достатньо 3-4 л води на 1 сотку. Препарати цієї групи швидко поглинаються рослинами (протягом 1-2 годин), і обробки ними менше залежать від погодних умов. При використанні контактних препаратів, які утримуються на поверхні рослин, обробки необхідно повторювати після кожного випадання опадів, бо вони легко змиваються дощем.
   Боротьба з фітофторозом – це комплекс заходів з профілактики та боротьби з грізним захворюванням. Навіть якщо хвороба з’явилася, з нею можна і потрібно боротися, застосовуючи перераховані вище методи. Це дозволить отримати в кінцевому підсумку хороший урожай здорових плодів.

Михальчишена Н.А. - головний спеціаліст відділу карантину рослин.

сайт зроблено в adgrafics